سازمان غذا و داروی آمریکا واکسن فایزر را به طور کامل تایید کرد

توریست مالزی – واکسن تولیدی مشترک دو شرکت داروسازی فایزرآمریکا و بیوان‌تک آلمان توانست به عنوان نخستین واکسن کووید-۱۹ از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز کامل دریافت کند....
توریست مالزی – واکسن تولیدی مشترک دو شرکت داروسازی فایزرآمریکا و بیوان‌تک آلمان توانست به عنوان نخستین واکسن کووید-۱۹ از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز کامل دریافت کند. مجوز قبلی که اف‌دی‌ای برای این واکسن صادر کرده بود «مجوز اضطراری» بود که برای واکسن‌های تولیدی شرکت مدرنا، جانسون و جانسون هم صادر شده بود.

به گزارش بی بی سی، صدور مجوز کامل از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا که به طور رسمی واکسن فایزر را در فهرست داروهای مجاز قرار خواهد داد، می‌تواند مجاری قانونی برای الزامی شدن دریافت واکسن از سوی نهادهای دولتی و ادارات را هم هموار کند. در همین رابطه، روز دوشنبه، ۲۳ اوت، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که با صدور مجوز اف‌دی‌ای اکنون تمامی یک میلیون و ۸۰۰ هزار نیروی استخدام پنتاگون به دریافت واکسن کرونا ملزم خواهند بود.

بنابر اطلاعیه سازمان غذا و دارو آمریکا – اف‌دی‌ای – این واکسن که از این پس با نام تجاری کامیرنتی ( Comirnaty) در بازار عرضه خواهد شد ۹۱ درصد موثر است. اف‌دی‌ای می‌گوید برای تایید نهایی واکسن فایزر، نتایج آزمایش‌های بالینی روی حدود ۴۴ هزار نفر را مورد بررسی قرار داده است. با این حال، تایید رسمی نخستین واکسن کرونا در آمریکا همزمان شده با افزایش مقاومت از سوی بخش بزرگی از مردم این کشور که از دریافت واکسن دوری می‌کنند.

جنت وودکاک، کمیسر موقت اف‌دی‌ای در پی صدور مجوز کامل این واکسن گفت اکنون مردم «باید با اطمینان بالا» نسبت به ایمنی و کارایی و رعایت استاندارهای بالا از سوی تولیدکنندگان آن، این واکسن را دریافت کنند. با این حال، مجوز واکسن فایزر-بیوان‌تک برای کودکان ۱۲-۱۶ سال هنوز در مرحله اضطراری است و تایید نهایی نشده است. واکسن فایزر تاکنون به صورت رایگان عرضه می‌شد و هزینه‌های آن را دولت آمریکا و شرکت‌های بیمه این کشور پرداخت می‌کردند.

تفاوت میان دریافت مجوز اضطراری و مجوز کامل از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا در این است که برای اعطای مجوز اضطراری اف‌دی‌ای به دنبال اطمینان یافتن از این موضوع است که فواید واکسن از مضرات آن بسیار بیشتر است. اما برای صدور مجوز کامل که دایمی است، درخواست‌کنندگان باید مراحل کامل درخواست پروانه را طی کنند که شامل بررسی دقیق نحوه تولید، مکان و مالکیت خط تولید و همچنان جزییات کامل آزمایشات بالینی است.

در حالی که منتقدان دولت آمریکا ماه‌هاست با اشاره به شیوع سریع سویه دلتا ویروس کرونا، از سازمان غذا و دارو این کشور می‌خواستند فرآیند تایید مجوز کامل واکسن‌های کرونا را تسریع کند، بسیاری از ناظران می‌گویند برای ناباوران به کارایی واکسن، احتمالا تاییدیه کامل اف‌دی‌ای هم دلیلی برای تغییر نگرش نخواهد بود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!