سد سه دره چین سرعت چرخش زمین را کاهش می‌دهد

توریست مالزی – سد سه دره چین به عنوان بزرگ‌ترین سد و نیروگاه جهان محسوب می‌شود. به باور بسیاری از کارشناسان این سد قادر به کاهش سرعت چرخش زمین...
توریست مالزی – سد سه دره چین به عنوان بزرگ‌ترین سد و نیروگاه جهان محسوب می‌شود. به باور بسیاری از کارشناسان این سد قادر به کاهش سرعت چرخش زمین است.

به گزارش زومیت، ایده ساخت سد سه دره چین به اوایل سال ۱۹۱۹ میلادی برمی‌گردد و نخستین بار سون یات سن، فیلسوف، رهبر سیاسی و انقلابی که به عنوان پدر چین مدرن نیز شناخته می‌شود ایده ساخت این سد را مطرح کرد تا بتواند نمایانگر قدرت جدید چین باشد. اما به دلیل مشکلات مختلفی نظیر وقوع جنگ داخلی این طرح عملی نشد و سرانجام دولت چین در سال ۱۹۹۴ پروژه ساخت این سد را به صورت رسمی آغاز کرد، اما باز هم دلایل مختلفی مانند هزینه‌های زیاد و تنش‌های زیست‌محیطی باعث توقف این پروژه شدند. با تمام مشکلاتی که بر سر ساخت این سد وجود داشت، دولت چین توانست در نهایت در سال ۲۰۰۹ مراحل ساخت آن را به پایان برساند. این سد عظیم از سال ۲۰۰۹ با چند دوره اصلاحات همچنان در حال فعالیت است.

همانطور که اشاره شد پروژه سد سه دره چین بسیار عظیم بود و مهندسان برای ساخت آن از ۵۱۰ هزار تن فولاد استفاده کردند؛ برای درک بزرگی این سد باید گفت که با این مقدار فولاد می‌توان ۶۰ سازه همانند برج ایفل را بنا کرد. طول سد سه دره چین ۷۶۶۶ فوت و ارتفاع آن نیز ۶۰۰ فوت اعلام شده است. همچنین دولت چین برای این پروژه ۳۷ میلیارد دلار هزینه کرد.

با تمام انتقاداتی که کارشناسان به سد غول پیکر چین وارد می‌کنند، این سد مزایایی نیز برای دولت چین به همراه دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کنترل سیلاب، تولید برق و ارتقای سامانه ناوبری اشاره کرد. همچنین این سد با ۳۴ ژنراتور عظیم می‌تواند برای میلیون‌ها انسان انرژی الکتریکی تامین کند. کارشناسان، انرژی تولیدی از این سد را با انرژی حاصل از سوزاندن ۲۵ میلیون نفت خام یا ۵۰ میلیون تن زغال سنگ برابر می‌دانند.

از زمان مطرح شدن ایده ساخت سد سه دره چین تا به امروز که این سد در حال بهره‌برداری است، تنش‌های محیط زیستی زیادی پیرامون این سد وجود داشته است. در واقع کارشناسان برآورد می‌کنند حدود ۷۰ درصد آب شیرین چین آلوده است و این سد باعث بدتر شدن وضعیت می‌شود. طبق اعلام کارشناسان این سد روی تاسیسات قدیمی زباله و عملیات معدن بنا شده و هر ساله ۲۶۵ میلیون گالن فاضلاب در رودخانه یانگ تسه وارد می‌شود.

پس از تکمیل پروژه ساخت این سد غول پیکر چین، حدود ۱.۲ میلیون نفر به ناچار باید از مسیر سد مهاجرت می‌کردند و تا امروز نیز بسیاری از این افراد آواره هستند. البته همانطور که در بخش فواید آن اشاره شد این سد به سیلاب‌های سالانه ناشی از رودخانه یانگ تسه، سومین رودخانه طولانی جهان پایان داد. این سد به خوبی سیل‌های موسمی این رودخانه را کنترل می‌کند و مانع از آسیب به مناطق نزدیک به آن نظیر ووهان، نانجینگ و شانگهای می‌شود.

پشت سد سه دره چین بیلیون‌ها آب قرار دارد و این حجم آب آنچنان زیاد است که اگر دریچه‌های آن به صورت کامل باز شوند، فشار جریان این حجم از آب باعث خواهد شد چرخش زمین منحرف شود و طول روز ۰.۰۶ ثانیه افزایش پیدا کند. کارشناسان دلیل کاهش سرعت چرخش زمین به واسطه باز شدن دریچه‌های این سد را به پدیده گشتاور اینرسی یا گشتاور لختی مربوط می‌دانند (اینرسی یک جسم در حال حرکت نسبت به حرکت وضعی آن است.)

برای مثال زمانی که یک اسکیت‌باز ماهر در حال چرخش است بازوهای خود را به بدن خود تکیه می‌دهد که با این کار گشتاور اینرسی آن کاهش پیدا می‌کند. به همین شکل یک غواص وقتی قصد دارد سریع‌تر شیرجه بزند، بدن خود را کاملا جمع می‌کند. از این رو افزایش ۳۹ تریلیون کیلوگرم آب با ارتفاع ۱۷۵ متر بالاتر از سطح دریا باعث خواهد شد تا گشتاور اینرسی زمین افزایش یابد که چنین موضوعی حرکت وضعی آن را کاهش خواهد داد. البته این احتمال در صورتی است که تمام دریچه‌های سد سه دره چین به صورت کامل باز شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

شانزده − 7 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!