سرنوشت نجیب رزاق سه‌شنبه مشخص می‌شود

توریست مالزی – دادگاهی در مالزی روز سه شنبه در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده فساد علیه نخست وزیر سابق این کشور و ۱۶ ماه پس از آغاز بررسی...
توریست مالزی – دادگاهی در مالزی روز سه شنبه در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده فساد علیه نخست وزیر سابق این کشور و ۱۶ ماه پس از آغاز بررسی درباره نقش وی در رسوایی چندین میلیارد دلاری یک صندوق پولی، حکمی صادر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نجیب رزاق، نخست وزیر سابق مالزی و حلقه نزدیکانش به فساد مالی و کسب مال از طریق نامشروع در صندوق توسعه مالزی موسوم به ۱MDB متهم شده‌اند.

خشم مردمی از این رسوایی مالی چندین میلیاردی نقش اصلی را در ناکامی ائتلاف نجیب رزاق در انتخابات دو سال پیش ایفا کرد. وی را دستگیر کرده و اکنون با سه مورد اتهامی مجزا روبروست که شامل جلسات دادگاهی درباره این موسسه مالی می‌شود که نخستین جلسه آن روز سه شنبه در دادگاه عالی کوآلالامپور برگزار می‌شود.

محوریت این محاکمه بر روی انتقال ۹.۹ میلیون دلار از این صندوق مالی به حساب‌های شخصی بانکی نجیب رزاق است. نخست وزیر سابق مالزی این اتهامات را رد کرده و وکیلش پیش از صدور حکم گفته است: احساس خوبی درباره این جلسه دارم. نجیب رزاق که با چهار مورد فساد و سه مورد پولشویی روبروست، تاکید دارد که اصلا نقل و انتقال بانکی صورت نگرفته است. تیم حقوقی نخست وزیر سابق مالزی موکل خود را قربانی می‌دانند و تاکید دارند که مغز متفکر فردی به نام “لو تائک جهو” است که در آمریکا و مالزی متهم است اما این فرد که محل اختفایش مشخص نیست بر بیگناهی خود تاکید دارد.

اگر نجیب رزاق که اکنون با قرار وثیقه آزاد شده، روز سه شنبه محکوم شود، همان روز به زندان می‌افتد. هر مورد از پرونده‌های فساد حداکثر ۲۰ سال حبس برای وی به دنبال دارد و هر کدام از موارد پولشویی‌ها هم برایش تا ۱۵ سال حبس به همراه خواهد داشت. اما نخست وزیر ۶۷ ساله و سابق این کشور احتمالا درخواست استیناف می‌دهد و شاید به زندان نیفتد. اگر وی مقصر شناخته و محکومیت وی تأیید شود، پس از آن نیز برای چندین سال از امور سیاسی منع می‌شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!