رده‌بندی سال ۲۰۲۱؛ اعتبار گذرنامه ایرانی از آخر در جایگاه ۱۳ قرار گرفت

توریست مالزی – ایران در میان ۱۱۶ کشور جهان با امکان سفر اتباع اش به ۴۱ کشور جهان بدون نیاز به دریافت ویزا در جایگاه صد و هفتم قرار...
توریست مالزی – ایران در میان ۱۱۶ کشور جهان با امکان سفر اتباع اش به ۴۱ کشور جهان بدون نیاز به دریافت ویزا در جایگاه صد و هفتم قرار گرفته است.

نتیجه شاخص بررسی اعتبار و قدرت پاسپورت‌های جهان “هنلی” که به صورت سالانه منتشر می‌شود نشان می‌دهد ژاپنی‌ها و سنگاپوری‌ها می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به ۱۹۲ کشور جهان سفر کنند و قوی‌ترین پاسپورت‌ها را دارند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ بریتانیا و امریکا به طور مشترک در جایگاه هفتم قرار دارند و اتباع آن دو کشور می‌توانند به ۱۸۵ کشور بدون نیاز به دریافت ویزا سفر کنند. ایتالیا و اسپانیا با دسترسی به ۱۸۹ کشور در رتبه‌هایی بالا قرار گرفته‌اند.

ایران در جدول شاخص اعتبار گذرنامه کشورهای جهان که نهاد پژوهشی «پاسپورت ایندکس هنلی» روز سه‌شنبه ۲۰ مهر آن را منتشر کرد، از آخر در جایگاه ۱۳ قرار گرفت و با کشورهایی نظیر سودان، سری‌لانکا و لبنان هم‌رده است. در شاخص امسال اعتبار گذرنامه‌های جهان که هر سال توسط موسسه بریتانیایی هنلی تهیه و منتشر می‌شود، ایران در رده ۱۰۷ قرار گرفته و فقط کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، پاکستان، سوریه، یمن، سومالی، فلسطین، نپال، کره شمالی، کوزوو، لیبی و بنگلادش وضعیتی بدتر از ایران دارند.

با گذرنامه ایرانی تنها می‌توان به ۴۱ کشور بدون روادید یا دریافت روادید به محض رسیدن به کشور مقصد سفر کرد که تقریبا نیمی از این کشورها در آفریقا و برخی نیز کشورهای آمریکای جنوبی مانند ونزوئلا، بولیوی و اکوادور هستند. جایگاه ایران طی سال‌های گذشته از لحاظ اعتبار گذرنامه سقوط کرده است. در سال ۲۰۱۷ جایگاه ایران ۹۵ بود، اما در سال ۲۰۱۸ به جایگاه ۹۸ و در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به جایگاه ۹۹ و در سال جاری به جایگاه ۱۰۷ سقوط کرده است. البته سقوط جایگاه ایران مربوط به کاهش شمار کشورهایی نیست که شهروندان ایرانی بدون روادید قادر به سفر هستند، و بیشتر تحت تاثیر رقابت و بهبود وضعیت دیگر کشورها است.

شاخص قدرت پاسپورت سالانه “هنلی” نشان می‌دهد که در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۱ میلادی ژاپن و سنگاپور در رتبه نخست (با توانایی سفر اتباع آن کشور به ۱۹۲ کشور جهان بدون نیاز به اخذ ویزا) قرار گرفته‌اند. در رتبه دوم آلمان و کره جنوبی با قابلیت سفر به ۱۹۰ کشور قرار دارند. فنلاند، ایتالیا، لوکزامبورگ و اسپانیا در رتبه سوم از نظر ارزش پاسپورت با امکان سفر به ۱۸۹ کشور، اتریش و دانمارک با امکان سفر به ۱۸۸ کشور در جایگاه چهارم و فرانسه و ایرلند با امکان سفر به ۱۸۷ کشور در رتبه پنجم از نظر قدرت و اعتبار جهانی پاسپورت قرار گرفته‌اند.

در میان کشور‌های حوزه آسیا، خاورمیانه و همسایگان ایران، امارات متحده عربی (۱۷۴ کشور) شانزدهم، اسرائیل (۱۵۸ کشور) بیست و پنجم، ترکیه (۱۱۰ کشور) پنجاه هفتم، گرجستان (۱۱۵ کشور) پنجاه و پنجم، قطر (۹۷ کشور) شصت‌ام، کویت (۹۵ کشور) شصت و یکم، بحرین (۸۴ کشور) شصت و نهم، عمان (۸۰ کشور) هفتاد و یکم، عربستان (۷۹ کشور) هفتاد و دوم، تونس (۷۱ کشور) هفتاد و هشتم، جمهوری آذربایجان (۶۸ کشور) هشتادم، ارمنستان (۶۴ کشور) هشتاد و چهارم، تاجیکستان (۵۸ کشور) نودم، الجزایر (۵۲ کشور) نود و ششم، ترکمنستان (۵۲ کشور) نود و ششم و مصر (۵۱ کشور) در جایگاه نود و هفتم قرار گرفته‌اند.

ایران در میان ۱۱۶ کشور جهان با امکان سفر به ۴۱ کشور در جایگاه صد و هفتم قرار گرفته است. کره شمالی (۳۹ کشور) صد و نهم، سرزمین‌های فلسطینی (۳۷ کشور) صد و دهم، یمن (۳۳ کشور) صد و دوازدهم، پاکستان (۳۱ کشور) صد و سیزدهم، سوریه (۲۹ کشور) صد و چهاردهم، عراق (۲۸ کشور) صد و پانزدهم و افغانستان (۲۶ کشور) در جایگاه صد و شانزدهم جهان قرار گرفته‌اند.

در قعر جدول به ترتیب افغانستان، عراق و سوریه قرار گرفته‌اند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

نوزده − 18 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!