سلانگور (دارالاحسان)

ایالت سلانگور که با نام عربی آن (دار الاحسان) نیز شناخته می‌شود در ساحل غربی شبه جزیره مالزی واقع شده است.
توریست مالزی – ایالت سلانگور که با نام عربی آن (دار الاحسان) نیز شناخته می‌شود در ساحل غربی شبه جزیره مالزی واقع شده است. ایالت‌های پراک، پهنگ و نگری سمبیلان همسایگان این ایالت هستند و در غرب این ایالت نیز تنگه ملاکا قرار دارد.

سلانگور در میان ایالت‌های مالزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا کوالالامپور (پایتخت مالزی) و پوتراجایا (پایتخت ستادی مالزی) در این ایالت جای گرفته‌اند. شهر شاه عالم پایتخت ایالت سلانگور است و حال آنکه که شهر سلطنتی این ایالت شهر کلانگ است. پتالینگ جایا نیز یکی دیگر از شهرهای مهم ایالت سلانگور است.

نکته جالب در خصوص این ایالت این که سلانگور از نظر تولید ناخاص داخلی بزرگترین ایالت مالزی است و از اقتصاد قدرتمندی برخوردار است. آمارهای منتشر شده در سال ۲۰۱۰ تولید ناخالص داخلی سلانگور را ۴۲ میلیارد دلار نشان می‌دهد که ۲۳ درصد مجموع تولید ناخالص داخلی مالزی است.

سلانگور یکی از چهار ایالتی است که به غیر از جوهور، پنانگ و ساراواک بیش از یک شهر دارد. همچنین تعداد مردم این ایالت با استاندارد زندگی بسیار بالا زندگی می کنند و نرخ فقر در این ایالت کمترین میزان در مالزی است. گه آن را به ایالتی با بیشترین درآمد در مالزی تبدیل می کند. سلانگور ایالتی با آب و هوای استوایی است. منطقه مرتفع بخشی از سیستم کوهستانی رشته کوه تی تی وانگسا است که کوه سمانگکوک بلندترین قله آن است.

نام این ایالت از روستایی در دهانه رودخانه سلانگور گرفته شده است که امروزه به نام کوالا سلانگور شناخته می شود.با این حال، منشاء نام این ایالت مشخص نیست زیرا کلمه مشابهی در زبان مالایی وجود ندارد. محققان فکر می کنند که کلمه «سلانگور» ممکن است مخفف، ترکیب یا تغییری باشد که در طول زمان برای کلمه اصلی اتفاق افتاده است.

در همین حال باید بدانید که ایالت سلانگور با دارا بودن زیرساخت‌های بسیار خوب از جمله بزرگراه‌ها و سیستم حمل و نقل عمومی، توسعه‌ یافته‌ترین ایالت مالزی است. در همین پرجمعیت ترین ایالت مالزی نیز به شمار می‌رود.

 

selangorselangor flag

پاسخی ارسال کنید

*

*

2 × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!