سلطان جدید مالزی در یکماه آتی مشخص می شود

توریست مالزی – در پی اعلام کناره گیری سلطان محمد پنجم، پادشاه مالزی، نشست شورای سلطنتی این کشور برای انتخاب پادشاه جدید برگزار شد. به گزارش ایسنا به نقل...
توریست مالزی – در پی اعلام کناره گیری سلطان محمد پنجم، پادشاه مالزی، نشست شورای سلطنتی این کشور برای انتخاب پادشاه جدید برگزار شد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، برای اولین بار در تاریخ مالزی سلطان محمد پنجم، پادشاه مالزی پیش از پایان دوره‌اش کناره گیری کرد. دلیل استعفای وی هنوز مشخص نیست. قرار است رای گیری درباره پادشاه آتی مالزی در چهار هفته آتی انجام گیرد.
در این نشست شش تن از ۹ شاهزاده در نشستی در کاخ ملی این کشور درباره زمان انتخاب پادشاه جدید با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. هنوز مشخص نیست چرا سه تن دیگر از شاهزادگان در این نشست حضور نداشتند.
رسانه‌ها اعلام کردند که ممکن است که یکی از دلایل استعفای وی ازدواج پادشاه مالزی با یک مدل روسی بوده که سر و صدای بسیاری به همراه داشت. همچنین در ماه‌های اخیر تنش‌ها میان کاخ و دولت ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی افزایش یافته، ماهاتیر در یک انتخابات تاریخی در ماه مه توانست به پیروزی برسد.
ماهاتیر محمد اعلام کرد: دولت امیدوار است که شورای سلطنتی مالزی پادشاه جدید را در سریعترین زمان ممکن انتخاب کند.
همچنین ایرنا نوشت: مسئولان کاخ پادشادهی مالزی با صدور بیانیه ای اعلام کرد «محمد پنجم کلانتان» پانزدهمین پادشاه این کشور پس از دو سال سلطنت با تسلیم استعفا به شورای حکام مالزی رسما از مقام خودکناره گیری کرد. وی دراین بیانیه از ماهاتیر محمد و کابینه وی برای اداره امور کشور نیز قدردانی کرد.
شایعه استعفای قریب الوقوع پادشاه مالزی پیشتر در فضای مجازی این کشور مطرح شده بود اما توسط مسئولان این کشور تائید نشده بود. ماهاتیر محمد روز جمعه گذشته پس از آنکه دراین زمینه مورد سوال خبرنگاران قرار گرفت گفت که تاکنون تایید رسمی درمورد استعفای پادشاه دریافت نکرده است.
برخی رسانه ها و شبکه های مجازی در ماه گذشته تصاویر و فیلم هایی را منتشر کردند که حاکی از آن بود که پادشاه مالزی با ملکه زیبایی روسیه ازدواج کرده؛ موضوعی که همچنان توسط هیچ یک از نهادهای رسمی این کشور تأیید یا رد نشده است. طبق قوانین مالزی همسرپادشاه مالزی باید تبعه این کشور باشد تا به عنوان ملکه معرفی شود.
یانگ دی-پرتوان آگونگ – یا پادشاه وحاکم عالی مالزی به مدت پنج سال توسط شورای سلاطین و حاکمان و براساس دستورالعمل های مندرج در قانون اساسی فدرال و مقررات شورای حکام انتخاب می شود. انتخاب پادشاه بر اساس قانون اساسی مالزی تنها از میان سلاطین ۹ ایالت از ۱۳ ایالت این کشور به مدت پنج سال به صورت دوره ای انجام می شود.
این مقام که از سال ۱۹۵۷ میلادی و پس از استقلال فدراسیون مالایا (مالزی فعلی) ایجاد شد، بیشتر جنبه تشریفاتی دارد اما پادشاه از اختیاراتی مانند انتصاب قضات دادگاه فدرال و دادگاه های عالی، پیشنهاد انحلال پارلمان و دریافت تصمیمات پارلمان (بدون اجازه اظهارنظر) و همچنین تنفیذ نخست وزیر برخوردار است که بر اهمیت این جایگاه در عرصه سیاسی مالزی تأکید دارد.
«تانکو محمد فاریس پترا» یا سلطان محمد پنجم از ایالت کلانتان، در سال ۱۳۹۵ به عنوان پادشاه دوره ای مالزی موسوم به یانگ دی- پرتوآن آگونگ در کاخ پادشاهی فدرال در کوالالامپور بر تخت نشست. اگرچه سلطان محمد پنجم از مقام پادشاهی مالزی کناره گیری کرده ، اما همچنان سلطان ایالت کلانتان این کشور باقی خواهد ماند.
اکنون مردم این کشور منتظر تصمیم شورای سلاطین هستند تا ببینید کدامیک از سلاطین ایالت ها به عنوان پادشاه بعدی این کشور انتخاب می شوند.
بسیاری از مردم و مسئولان این کشور در صفحات اجتماعی خود نوشتند از اعلام این خبر شوک زده و ناراحت شدند زیرا این موضوع در تاریخ مالزی سابقه نداشته است اما همه این افراد ابراز امیدواری کردند تا شورای حکام مالزی هرچه سریعتر جانشین وی را به منظور جلوگیری از هر نوع تنش احتمالی در این کشور تعیین کند. مالزی تنها کشوری درجهان است که پادشاه آن به صورت ادواری عوض می شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

سیزده − 13 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!