سهولت دسترسی به حساب‌های مالی، مالزی را به مرکز پولشویی تبدیل می‌کند

توریست مالزی – برای سال ۲۰۲۲، در مجموع ۴۳ پرونده مرتبط با سندیکای خارجی در زمینه پولشویی در این کشور با زیان ۷۷ میلیون رینگیتی کشف شد، در حالی...
توریست مالزی – برای سال ۲۰۲۲، در مجموع ۴۳ پرونده مرتبط با سندیکای خارجی در زمینه پولشویی در این کشور با زیان ۷۷ میلیون رینگیتی کشف شد، در حالی که در سال گذشته ۸۷ مورد با زیان ۵۶ میلیون رینگیتی کشف شد.

به گزارش نیواستریت تایمز، سهولت در دستیابی به حساب های مالی، مالزی را به هدف اصلی برای سندیکاهای خارجی تبدیل کرده است که به دنبال شستن وجوه غیرقانونی خود برای مشروعیت بخشیدن به آن هستند. این تاکتیک سندیکاهایی است که درآمدهای حاصل از فعالیت های مجرمانه خود مانند کلاهبرداری تلفنی، قمار آنلاین،قاچاق مواد مخدر و غیره را منتقل می کنند.

داتوک محمد حسب الله علی، رئیس بخش مبارزه با پولشویی پلیس سلطنتی مالزی (آملا) با افشای این موضوع گفت: دسترسی آسان به حساب های مالی ممکن است دلیلی باشد که مالزی توسط سندیکاها برای پولشویی هدف قرار می گیرد. زمانی که سندیکاها بتوانند حساب ها را در اختیار سندیکاهای خارجی قرار دهند، از این روش برای انتقال وجوه به مالزی و سپس انتقال آن به کشورهای دیگر استفاده می شود.

کشورهایی که مقررات مالی کمتری دارند نیز به عنوان هدف سندیکاها شناخته می شوند، اما این بدان معنا نیست که مالزی به انطباق تعیین شده توسط نهادهای بین المللی پایبند نیست. علاوه بر این، بانک‌هایی که حریم خصوصی و امنیت مشتریان را در اولویت قرار می‌دهند، توسط سندیکاهای خارجی برای شستشوی وجوه غیرقانونی هدف قرار می‌گیرند.

هیچ نوع خاصی از کسب و کار ثبت شده توسط سندیکاها برای انجام فعالیت های پولشویی در مالزی وجود ندارد زیرا همه خدمات ارائه شده توسط یک شرکت یا کسب و کار می تواند برای شستشو استفاده شود. بیشتر سندیکاها از پروکسی ها برای تأسیس یک شرکت یا کسب و کار با تأمین بودجه برای راه اندازی تمام فعالیت های مجرمانه ای که در آن شرکت می کنند، استفاده می کنند. شرکت‌هایی که توسط سندیکاها تأسیس می‌شوند بدون هیچ گونه دارایی، عملیات تجاری یا خدماتی راه‌اندازی می‌شوند.

این شرکت‌ها فقط به‌عنوان تراکنش‌های جعلی تقلید از کسب‌وکارهای معمولی عمل می‌کنند تا جریان نقدینگی به آن‌ها جریان یابد. وجوه دریافتی قبل از استفاده توسط اعضای سندیکایی به عنوان وجوه قانونی از طریق چندین شرکت دیگر بازیافت می شود. این سندیکاها همچنین ممکن است از وجوه غیرقانونی برای فعالیت های خیریه استفاده کنند تا از سازمان های مجری قانون که در مورد فعالیت آنها تحقیق می کنند، فرار کنند.

برخی از سندیکاها از پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام، اپلیکیشن X، تلگرام و غیره برای جمع آوری وجوه از طریق کمک های مالی استفاده می کنند. این سندیکاها با قرار دادن یک یا چند حساب بانکی در رسانه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنند که گویی کمک‌ها برای اهداف رفاهی در خارج یا داخل کشور ارسال می‌شوند. در عوض، کمک‌های مالی برای تأمین مالی تروریسم، گسترش شبکه‌های سندیکا یا جذب اعضای جدید سندیکا استفاده می‌شود.

محمد حسب الله گفت: سندیکاهایی نیز یافت می شوند که باشگاه ها یا انجمن های خیریه را در داخل یا خارج از کشور ایجاد می کنند تا از آنها برای هدایت انتقال وجوه غیرقانونی استفاده شود. فعالیت های پولشویی صدها میلیون رینگیت به مالزی زیان وارد می کند. اگرچه گام های مختلفی از سوی پلیس برای رسیدگی به این سندیکاهای پولشویی برداشته شده، اما تعداد موارد کشف شده از پولشویی همگام با افزایش جرم در حال افزایش است.

اکثر کشورها سالانه نزدیک به یک تریلیون دلار پول نقد حاصل از فعالیت های سندیکایی پولشویی را از دست می دهند. این فعالیت‌ها می‌تواند باعث تخریب یک کشور شود. تأثیر اصلی آن افزایش نرخ جرم و جنایت است که می تواند امنیت ملی را تهدید کند. علاوه بر آن، بر یکپارچگی و شهرت بخش های تجاری و مالی کشور نیز تأثیر خواهد گذاشت.

وی گفت: زمانی که شرکت های مبتنی بر جرم و جنایت در بازار داخلی بیداد می کنند، سرمایه گذاران به طور غیرمستقیم اعتماد خود را برای سرمایه گذاری از دست می دهند.


پاسخی ارسال کنید

*

*

9 + 3 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!