سه ماه اخیر گرمترین دوره سه ماهه در ۱۲۰ هزار سال گذشته بوده است

توریست مالزی – سازمان هواشناسی جهانی (دبیلو ام او) و سازمان خدمات اقلیمی اروپا، کوپرنیک، می‌گویند ماه اوت نه فقط گرمترین اوت از زمان شروع ثبت رکوردها بوده، بلکه...
توریست مالزی – سازمان هواشناسی جهانی (دبیلو ام او) و سازمان خدمات اقلیمی اروپا، کوپرنیک، می‌گویند ماه اوت نه فقط گرمترین اوت از زمان شروع ثبت رکوردها بوده، بلکه دومین ماه داغ بعد از ژوئیه امسال در تاریخ معاصر بوده است.

به گزارش بی بی سی، ماه اوت حدود ۱.۵ درجه سانتیگراد (۲.۷ درجه فارنهایت) گرمتر از میانگین دوران ماقبل صنعتی بود. کوپرنیک گفت که سه ماه اخیر گرمترین دوره سه ماهه در ۱۲۰ هزار سال اخیر بوده است.

دانشمندان با بررسی حلقه رشد درختان، لوله‌های یخی خارج شده از قطب‌ها و سایر روش ها می‌توانند تخمین بزنند که دمای زمین اکنون گرمتر از هر زمانی در ۱۲۰ هزار سال گذشته است. همچنین به گفته این دو سازمان دمای اقیانوس‌ها که بیش از ۷۰ درصد سطح زمین را پوشانده، گرمترین از زمان ثبت رکوردها بود به طوری که به تقریبا ۲۱ درجه سانتیگراد رسید.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در واکنش به این گزارش گفت: «از هم گسیختگی اقلیمی شروع شده است.» به گفته کوپرنیک ۲۰۲۳ تا اینجا دومین سال داغ از زمان ثبت رکوردها بعد از ۲۰۱۶ است.

دانشمندان سوزاندن سوخت‌های فسیلی مثل زغال، نفت و گاز را عامل این روند می‌دانند، هرچند امسال پدیده ال نینیو که موقتا بخش‌هایی از اقیانوس آرام را گرمتر می‌کند هم مزید بر علت شده است. ال نینیو معمولا دمای زمین را کمی بالا می‌برد، به خصوص در دومین سال بعد از وقوع.

ال نینیو تازه در ماه های اخیر شروع شده و دانشمندان پیش بینی می‌کنند باعث افزایش بیشتر دما در سال ۲۰۲۴ شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!