سیل باعث افزایش قیمت مواد غذایی و تورم شد

توریست مالزی – تورم سالانه در سال گذشته ۲.۵ درصد افزایش یافت که نسبت به کاهش ۱.۲ درصدی در سال ۲۰۲۰ افزایش قابل توجهی داشت. به گزارش مالیزیا کینی،...
توریست مالزی – تورم سالانه در سال گذشته ۲.۵ درصد افزایش یافت که نسبت به کاهش ۱.۲ درصدی در سال ۲۰۲۰ افزایش قابل توجهی داشت.

به گزارش مالیزیا کینی، طبق گزارش اداره آمار، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) برای دسامبر ۲۰۲۱ در مقایسه با ماه مشابه در سال ۲۰۲۰، ۳.۲ درصد افزایش یافت. این افزایش از میانگین نرخ تورم ماهانه CPI در دهه گذشته (۲۰۱۱-۲۰۲۱) ۱.۹ درصد پیشی گرفت.

محمد عزیر، رئیس آمار گفت: افزایش CPI تا حدودی ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی است. این به نوبه خود ناشی از بحران سیل است که در بسیاری از مناطق کشور تجربه شده است. باران‌های شدیدی که در چندین ایالت مانند سلانگور، کلانتان، ترنگانو، پاهانگ و جوهور در سراسر دسامبر ۲۰۲۱ به دنبال انتقال بادهای موسمی شمال شرق رخ داد، منجر به افزایش قیمت مواد غذایی، به‌ویژه سبزیجات، ماهی و غذاهای دریایی شده است.

این افزایش به اثر مستقیم کمبود عرضه به دلیل عامل آب و هوا نسبت داده می شود. بارندگی‌های شدید مداوم که منجر به سیل شد و همچنین رانش زمین در ایالات تولیدکننده سبزیجات مانند پاهانگ نیز در این افزایش قیمت‌ها نقش داشته و مستقیماً افزایش تورم ملی را رقم زده است.

محمد عزیر گفت: «با این حال، اجرای Skim Harga Maksimum Keluarga مالزی (SHMKM) که توسط دولت طی روزهای ۷ تا ۳۱ دسامبر اعلام شد، تورم این گروه را از ادامه روند افزایشی بازداشته است.

برخی از غذاها دو رقمی شدند

وی گفت: CPI برای دو قلم مرغ (۱۳.۶ درصد) و تخم مرغ (۱۳.۵ درصد) – در مقایسه با سال قبل دو رقمی افزایش یافت. (مرغ) میانگین قیمت هر کیلوگرم ۹.۵۴ رینگت را در مقایسه با ۸.۴۰ رینگت در دسامبر ۲۰۲۰ ثبت کرد.

در واقع، همه گروه‌های غذایی شاهد افزایش در CPI بودند: گوشت (۸.۳ درصد). شیر، پنیر و تخم مرغ (۵.۵ درصد)؛ سبزیجات (۵.۰ درصد)؛ روغن ها و چربی ها (۴.۴ درصد)؛ و ماهی و غذاهای دریایی (۴.۲ درصد).


پاسخی ارسال کنید

*

*

1 × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!