شرحی بر تاریخچه مصرف قهوه در جهان اسلام در نمایشگاه مالزی

Have a cuppa coffee history at the Islamic Arts Museum Malaysia توریست مالزی – موزه هنرهای اسلامی مالزی در کوالالامپور با برپایی نمایشگاهی تحت عنوان «داستان قهوه» ، روایتگر...
Have a cuppa coffee history at the Islamic Arts Museum Malaysia
توریست مالزی – موزه هنرهای اسلامی مالزی در کوالالامپور با برپایی نمایشگاهی تحت عنوان «داستان قهوه» ، روایتگر راه یافتن این نوشیدنی پرطرفدار به تاریخ جهان اسلام است.
به گزارش «استار ۲»، مصرف این نوشیدنی در ابتدا با مخالفت های بسیاری روبه رو بود؛ به طور مثال، قهوه زمانی نوشیدنی شیطان نامیده می شد. سلطان «مراد چهارم» در سال ۱۶۳۳، از حاکمان امپراطوری عثمانی برای افرادی که در ملاعام این نوشیدنی تلخ را می نوشیدند، حکم اعدام صادر کرد.
همچنین در روایت ها آمده است وی با چهره ای مبدل در خیابان های استانبول پرسه می زد و افرادی را که در حال نوشیدن قهوه بودند، با قداره گردن می زد. از سویی، کافی شاپ به حدی در انگلستان سده هفدهم محبوبیت یافت که مردان ساعات زیادی را در آنجا صرف می کردند تا جایی که زنان را به تنظیم دادخواست هایی علیه قهوه مجبور کرد.
گفته می شود «فردریک دوم» پادشاه روسیه اواخر سده هجدهم بیانیه ای در ممنوعیت مصرف قهوه صادر و مردم را به نوشیدن مشروبات الکلی به جای قهوه ترغیب کرد. وی معتقد بود نمی توان روی قدرت تاب آوری نظامیانی که قهوه می نوشند، در جنگ حساب باز کرد.
در همین حال، نمایشگاه داستان قهوه در موزه هنرهای اسلامی مالزی به شرح تمام این وقایع و رویدادهای مرتبط با قهوه می پردازد. در برگزاری این نمایشگاه از نقش مهم قهوه در تاریخ اولیه جهان اسلامی الهام گرفته شده است. این نمایشگاه همچنین روح تازه ای به میراث فرهنگی مسلمانان می دمد، مردمانی که به خاطر فرهنگ و میهمان نوازی شان معروفند. اثر هنری در نمایشگاه به نمایش گذاشته نمی شود، اما بازدیدکنندگان می توانند نظاره گر عکس هایی از مجموعه موزه هنرهای اسلامی مالزی باشند.
گفته می شود، قهوه برای اولین بار در سده یازدهم در اتیوپی کشف شد، زمانی که یک بزچران مشاهده کرد بزهایش پس از جویدن دانه هایی قرمز رنگ، می خرامند و سر و صدا می کنند. وی سپس خود این دانه ها را امتحان کرد و حس شعفی به او دست داد و به پیشنهاد همسرش دانه ها را به صومعه ای تحویل داد. راهب اعظم صومعه پس از شنیدن داستان وی، آن را کار شیطان برشمرد و دانه ها را در آتش انداخت.
دیری نپایید که عطری خوش در صومعه پیچید و راهبه های دیگر را به تکاپو انداخت. سپس دانه ها از آتش بیرون آورده شد و به دستور راهب اعظم، داخل آب جوش خیسانده شد. آن شب، راهبه های آن صومعه، آن نوشیدنی را نوشیدند و با خود عهد بستند برای بیدار ماندن در جریان مراسم طولانی مذهبی شان، هر روز از آن مصرف کنند. سوابق تاریخی نشان می دهد تجار اتیوپیایی و سودانی که بیش از ۶۰۰ سال پیش به یمن سفر می کردند، دانه های قهوه را در مسیر سفر می جویدند تا از این مسافرت سخت و دشوار جان به در برند.
بر اساس این گزارش، در نمایشگاه دایر در موزه هنرهای اسلامی مالزی همچنین تاریخ اولیه استفاده از قهوه در جهان اسلام شامل نقش آن در فرهنگ، تجارت و میهان نوازی مورد توجه قرار می گیرد. به طور سنتی، زوار مسلمان از سراسر جهان که در مکه با هم دیدار می کردند، هدایایی از جمله قهوه را بین خود رد و بدل می کردند. قرار است در حاشیه نمایشگاه داستان قهوه، کارگروهی در زمینه مزیت قهوه برگزار شود. نمایشگاه عکس داستان قهوه تا ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) دایر است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

پانزده − 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!