شمار آوارگان داخلی در سراسر جهان از ۷۱ میلیون نفر گذشت

توریست مالزی – ۷۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در جهان به دلیل جنگ، خشکسالی و گرسنگی در سال ۲۰۲۲ مجبور به مهاجرت داخلی شدند. این میزان نسبت به...
توریست مالزی – ۷۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در جهان به دلیل جنگ، خشکسالی و گرسنگی در سال ۲۰۲۲ مجبور به مهاجرت داخلی شدند. این میزان نسبت به سال قبل از آن ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. بیشترین میزان آوارگان داخلی از اوکراین و افغانستان هستند.

طبق داده‌های “مرکز پایش و نظارت آوارگان داخلی” (IDMC) در ژنو، در سال ۲۰۲۲ بیش از ۷۱ میلیون نفر در جهان به دلیل بروز جنگ، گرسنگی و تغییرات اقلیمی ناگزیر به ترک محل زندگی خود در داخل کشورشان شدند. مرکز یاد شده گفته است، نزدیک به سه‌چهارم این افراد در ۱۰ کشور از جمله اوکراین، سوریه، افغانستان، جمهوری دموکراتیک کنگو و سودان آواره شده‌اند.

مرکز پایش و نظارت آوارگان داخلی در ژنو (IDMC) در گزارشی‌ که منتشر کرد آورده است، در پایان سال ۲۰۲۲ بیش از ۶۲ میلیون کودک، زن و مرد از درگیری‌های مسلحانه فرار ‌کردند.
بخش عمده این آوارگان یعنی ۳۲.۶ میلیون نفر، در نتیجه فاجعه‌های طبیعی مانند سیلاب، خشکسالی و رانش زمین مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند. سیل در پاکستان باعث آوارگی هشت میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شد. بر اساس آمار منتشر شده، جنگ اوکراین سبب آواره شدن نزدیک به ۱۷ میلیون نفر در سال گذشته شده است.

طبق گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان (UNHCR)، حدود پنج میلیون اوکراینی نیز به اروپا پناه آورده‌اند. در حقوق بین‌الملل به آوارگان داخلی و پناهندگان به عنوان دو پدیده متفاوت نگاه می‌شود. پناهندگان بیشتر از ظلم، خشونت و جنگ از سرزمین خود به کشور دیگری فرار می‌کنند در حالی که آوارگان داخلی مجبور به ترک محل سکونت خود در داخل کشور می‌شوند.


پاسخی ارسال کنید

*

*

دو × دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!