شمار جانباختگان زلزله افغانستان به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسید

توریست مالزی – وقوع یک زمین لرزه بامداد چهارشنبه به قدرت ۶.۱ در مقیاس ریشتر در شرق افغانستان صدها کشته و مجروح برجای گذاشت. به گزارشص یورونیوز، در حالی...
توریست مالزی – وقوع یک زمین لرزه بامداد چهارشنبه به قدرت ۶.۱ در مقیاس ریشتر در شرق افغانستان صدها کشته و مجروح برجای گذاشت.

به گزارشص یورونیوز، در حالی که مولوی شرف الدین مسلم، معین وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث غیرمترقبه افغانستان ظهر چهارشنبه در یک نشست خبری تعداد جانباختگان این زلزله را ۹۲۰ نفر و شمار مجروحان را ۶۱۰ تَن اعلام کرده بود، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت پکتیکا بعد از ظهر چهارشنبه به آژانس خبری باختر گفت که تنها در شهرستان‌های (ولسوالی‌های) گیان و برمل این ولایت بیش از هزار تن جان باختند و افزون بر هزار و ۵۰۰ نیز مجروح شده‌اند.

مولوی هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در پیامی ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های آسیب دیده از نهادهای بین‌المللی خواست تا به بستگان قربانیان این رویداد طبیعی کمک کنند. ملا محمد حسن آخوند، نخست وزیر کابینه طالبان، نیز با صدور دستور تخصیص ۱ میلیارد افغانی برای رسیدگی به امور زلزله‌زدگان، خواستار انتقال مواد غذایی، البسه و ادویه به محلات زلزله‌زده با استفاده از حمل و نقل هوایی و زمینی شد.

بر همین اساس، وزارت دفاع ملی طالبان از اعزام ۷ بالگرد حامل تیم‌های امدادی برای انتقال زخمی‌ها به بیمارستان و رسیدگی به آسیب دیدگان زلزله شب گذشته در جنوب افغانستان خبر داد. ایران نیز همزمان با ارسال دو هواپیما حاوی کمک‌های اولیه به افغانستان، آمادگی هلال احمر این کشور را برای مشارکت در عملیات امدادی در مناطق زلزله‌زده افغانستان اعلام کرد.

وزارت خارجه ترکیه نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که هلال احمر این کشور که پیش از وقوع زلزله در سراسر افغانستان فعال بوده، کمک‌های بشردوستانه خود را برای زلزله‌زدگان مناطق جنوبی افغانستان نیز ارسال کرده است. شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز تاکید کرد که کشورش در شرایط سخت در کنار برادران افغان بوده و تمام کمک‌های ممکن را برای مردم افغانستان ارسال خواهد کرد.

سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده اعلام کرد که زلزله‌ای به بزرگی بیش از شش ریشتر بامداد روز چهارشنبه اول تیرماه بخش‌هایی از افغانستان و پاکستان را لرزانده است. این زمین لرزه در ساعت ۱:۲۴ بامداد در حدود ۴۴ کیلومتری شهر خوست در جنوب شرقی افغانستان و در عمق ۵۱ کیلومتری زمین رخ داده است. به‌گفته ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، قدرت زمین لرزه در ولایت پکتیکا بیش از سایر مناطق بوده ولی گزارش‌ها از واردن آمدن خسارت جدی به ولایت خوست و برخی از ولایت‌های همجوار نیز حکایت دارد.

مرکز اروپایی لرزه‌نگاری مدیترانه (EMSC) در توئیتی آورده است که در حدود ۱۱۹ میلیون نفر در پاکستان، افغانستان و هند در شعاع ۵۰۰ کیلومتری اطراف کانون زلزله آن را احساس کردند. این خبر در حال تکمیل است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

هجده − 13 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!