ضرورت پژوهش‌های بیشتر علمی برای حفظ نسخه‌های خطی متون مالایی

توریست مالزی – پژوهش‌های بیشتری لازم است تا مواد و تکنیک‌های خلق نسخه‌های خطی به خط جاوی را واکاوی کند. به گزارش برناما، دکتر ماندانا برکشلی، کارشناس ایرانی متخصص...
توریست مالزی – پژوهش‌های بیشتری لازم است تا مواد و تکنیک‌های خلق نسخه‌های خطی به خط جاوی را واکاوی کند.

به گزارش برناما، دکتر ماندانا برکشلی، کارشناس ایرانی متخصص تکنولوژی مواد متون دست‌نوشته و مینیاتور بر این باور است که با به کارگیری شیوه‌های متفاوت می توان به مقایسه متون نسخه‌های خطی مالایی و مواد به کار رفته در نسخه‌های خطی اسلامی فارسی صفوی و قاجار، ترکی عثمانی و نسخه های مصور مغول – هندی پرداخت.

وی که موسس و مدیر پیشین انجمن نسخه‌های خطی اسلامی در کمبریج است، همچنین اعتقاد دارد که برای درک چگونگی حفظ و نگهداری نسخه‌های خطی باید در مورد مواد به کار رفته در تولید این نسخه‌ها آگاهی کامل داشت. به ویژه در مورد نسخه‌های خطی مالایی که به زبان جاوی با استفاده از گیاهان و سنگ‌های معدنی نگاشته شده‌اند، نکات کشف نشده بسیاری وجود دارد.

دکتر برکشلی می گوید: گذشته از اینها ما می خواهیم مواد سنتی و بومی به کار رفته در نسخه‌های خطی را بشناسیم؛ موادی مانند حشره‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها که برای حفظ نسخه‌های خطی استفاده می‌شده‌اند. بسیار مهم است که دانش حفظ و نگهداری نسخه‌های خطی مالایی را بدانیم، وگرنه نمی توانیم آنها را برای نسل بعدی به میراث بگذاریم.

وی که عضو ارشد افتخاری دانشگاه ملبورن است و بیش از ۲۰ سال است که در کوالالامپور سکونت دارد، می‌گوید: دانش نقش مهمی در حفظ آثار هنری و متون تاریخی دارد. متاسفانه در زمینه دانش مواد و تکنیک‌های نسخه‌های خطی مالایی که کاملا در حفظ و نگهداری آنها نقش دارد، کارشناسان معدودی وجود دارند.

دکتر برکشلی که نخستین مدیر موزه هنرهای اسلامی مالزی بوده، به دلیل کشف نگهدارنده‌های سنتی مانند زعفران در نسخه‌های خطی فارسی در برابر اثر مخرب رنگ سبز زنگار مسی در مینیاتورهای ایرانی دارای شهرت جهانی است. از دیگر کشف‌های او، کاربرد رنگ حنا به عنوان قارچ‌کش در رنگرزی کاغذ نسخه‌های خطی فارسی در قرن های ۱۶ تا ۱۹ میلادی است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

دو + دوازده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!