فرانسه برای نخستین بار پذیرش مهاجران کار را سهمیه‌بندی می‌کند

توریست مالزی – فرانسه بنا دارد برای نخستین بار برای پذیرش نیروی کار مهاجر از خارج از اتحادیه اروپا سهمیه بگذارد. به گزارش یورونیوز، موریل پنیکو، وزیر کار فرانسه...
توریست مالزی – فرانسه بنا دارد برای نخستین بار برای پذیرش نیروی کار مهاجر از خارج از اتحادیه اروپا سهمیه بگذارد.

به گزارش یورونیوز، موریل پنیکو، وزیر کار فرانسه در یک گفتگوی تلویزیونی در مورد این تصمیم تازه دولت متبوعش با اعلام این که سهمیه‌بندی پناهجویان کار غیر اروپایی در این کشور از تابستان آینده آغاز می‌شود گفت که دولت قرار است همه ساله فهرستی از مشاغل مورد نیاز کشور را تهیه کند تا سهمیه‌بندی بر اساس آن انجام شود.

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه نیز ماه پیش گفته بود که مانعی برای سهمیه‌بندی مهاجران نمی‌بیند. کارشناسان سیاست فرانسه بر این باورند که اظهارات نخست وزیر و وزیر کار بخشی از امتیازدهی حزب حاکم به رویکرد ضدمهاجرتی برخی شهروندان و رأی‌دهندگان است. به گفته آنها، دولت با این تصمیم قصد دارد از مصادره این مطالبات به دست رقبای قدرتمند خود از حزب راست‌گرای افراطی است جلوگیری کند.

با این حال کابینه عمدتا میانه‌رو فرانسه به رهبری امانوئل ماکرون از دیگر سو زیر فشار برخی از اعضا همین کابینه هستند که می‌گویند دولت نباید با بها دادن به خواسته‌های مهاجرستیزانه گروه‌های افراطی به آنها و طرفداران‌شان باج بدهد.

خانم پنیکو در گفتگو با شبکه ب‌اف‌ام در این زمینه گفت: «اولویت ما آن است که کمک کنیم تا دسترسی به بازار کار برای فرانسوی‌ها مجددا میسر شود. بعد از آن است که به پناهندگان خوش‌آمد می‌گوییم و به آنها کمک می‌کنیم تا شغل پیدا کنند.» «بعد از آن اگر باز هم نیازی [به نیروی کار] بود، برای نفع کشور و نفع شرکت‌ها کسانی را که به آنها نیاز داریم، بسته به شغل و مهارت‌شان به کشور راه می‌دهیم.»

سهمیه‌بندی پذیرش مهاجران خارجی موضوعی است که احزاب راست‌گرای افراطی و گروه‌های ملی‌گرای فرانسه از سال‌ها پیش به دنبال آن بوده‌اند.

پلیس فرانسه عملیات گسترده تخلیه پناهجویان در حاشیه پاریس را آغاز کرد
یک روز پس از اعلام سیاست‌های جدید مهاجرتی محدود کننده در فرانسه، پلیس این کشور عملیات گسترده‌ای را برای تخلیه محل‌های تجمع پناهجویان در محله‌های مختلف حاشیه پاریس آغاز کرد.

حدود ۶۰۰ مأمور پلیس فرانسه ساعت ۶ بامداد پنج‌شنبه ۱۶ آبان (۷ نوامبر) با یورش به دو محل تجمع پناهجویان در «پورت دولاشاپل» در شمال و منطقه‌ای دیگر در «لاسن سن‌دنی» واقع در شمال شرقی پاریس، کار تخلیه پناهجویان را آغاز کردند. این پناهجویان در حاشیه بزرگراه کمربندی پاریس در زیر پل چادر زده بودند.

شمار این افراد بین ۶۰۰ تا یکهزار و ۲۰۰ نفر اعلام شده اما خبرگزاری فرانسه این آمار را حدود یکهزار و ۵۰۰ نفر ذکر کرده است. شمار کلی پناهجویانی که در پاریس و حومه در خیابان می‌خوابند حدود ۳ هزار نفر است.

شبکه رادیویی فرانس‌انفو از قول خبرنگار خود که در محل حضور دارد گزارش داد افرادی که در این مکان‌ها زیر چادر به سر می‌بردند، حدود ساعت ۷ بامداد با چندین دستگاه اتوبوس برای اسکان موقت به چند سالن ورزشی منتقل شدند. مقام‌های رسمی اطلاعات دقیقی از مکان‌هایی که قرار است پناهجویان به آنجا منتقل شوند ارائه نداده‌اند. با این حال آن ایدالگو، شهردار پاریس هفته گذشته از گشایش یک سالن در نزدیکی پورت دولاشاپل برای اسکان موقت حدود ۱۰۰ نفر از پناهجویان خبر داده و گفته بود که اولویت استفاده از این مکان برای پناهجویان «آسیب‌پذیر» خواهد بود.

دیدیه لالمان، فرماندار پاریس بامداد پنج‌شنبه گفت قرار است نظیر همین عملیات که «تعویض چرخ‌دنده» نام دارد، «به زودی» در «پورت دوبرویلیه» و یک محله دیگر نیز انجام شود. وی این عملیات را یک «اقدام انسانی برای نجات پناهجویان» خواند و تأکید کرد که مأموران پلیس پس از تخلیه این مکان‌ها برای مدتی در همان جا می‌مانند تا از استقرار مجدد پناهجویان دیگر در این «مکان‌های عمومی» جلوگیری کنند. گزارشی از مقاومت پناهجویان برای ماندن در محل یا بروز درگیری با پلیس موجود نیست، اما رسانه‌های فرانسه این رویداد را به شکل وسیعی پوشش داده‌اند.

ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه در نشست مطبوعاتی هیئت دولت اجرای طرح ۲۰ ماده‌ای جنجالی برای اصلاح سیاست مهاجرتی را به طور رسمی اعلام کرد. بر اساس این طرح قرار است از این پس دولت برای پذیرش «مهاجران کار» سهمیه‌بندی قایل شده و پناهجویان را بر اساس نیاز بازار کار فرانسه و توانمندی فرد پناهجو بپذیرد.

همزمان با اعلام شرایط محدود کننده جدید برای پذیرفتن مهاجران در فرانسه، کریستف کاستنر، وزیر کشور فرانسه نیز در همان نشست مطبوعاتی گفته بود که مکان‌های تجمع پناهجویان در خیابان‌ها و محله‌های مختلف پاریس برچیده خواهد شد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یازده + یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!