فروش ۵۰ درصدی سهام پتروناس مالزی به آرامکو عربستان

شرکت پتروشیمی پتروناس مالزی اعلام کرد که نیمی از سهام پلیمرهای این شرکت را به ارزش 900 میلیون دلار به عربستان واگذار می کند.
توریست مالزی – شرکت پتروشیمی پتروناس مالزی اعلام کرد که نیمی از سهام پلیمرهای این شرکت را به ارزش ۹۰۰ میلیون دلار به عربستان واگذار می کند.

شرکت سهامی پتروشیمی مالزی (پتروناس) درگزارشی اعلام کرد قصد دارد تا بخشی از سهام این شرکت، شامل ۵۰ درصد از سود سهام و ۵۰ درصد از سهام وام شرکت نفت و گاز عربستان (آرامکو) را به فروش برساند.

پتروناس روز ۲۹ سپتامبر سال جاری ( اول مهر۹۶) قراردادی آزمایشی برای خرید سهام با شرکت ملی نفت و گاز عربستان (آرامکو) را به امضا رساند.

شرکت پتروشیمی پتروناس اعلام کرد که این قرارداد هر دو شرکت پتروناس و آرامکو را قادر می سازد تا در سود و زیان پروژه های انجام شده شریک شوند.

پتروناس همچنین اعلام کرد: در حالی که شرکت پتروشیمی مالزی تامین گاز طبیعی، برق و دیگر خدمات این پروژه را به عهده دارد، آرامکو مواد اولیه و ۷۰ درصد از نفت خام این پروژه را تامین می کند.

شرکت آرامکو در اسفند ماه سال گذشته ۷ میلیارد دلار در پروژه راه اندازی پالایشگاه و مجتمع پتروشیمی’رپید’ در ایالت جوهور مالزی سرمایه گذاری کرد.شرکت نفت و گاز پتروناس مجری اصلی این پروژه عظیم است که از سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد.

براساس این قرارداد، عربستان تا ۷۰ درصد از نیاز مواد اولیه پالایشگاه را که نفت خام است، تامین می‌کند و از سوی دیگر پتروناس گاز طبیعی تاسیسات و نیروگاه را فراهم خواهد کرد.

ظرفیت تولید نفت پالایشگاه ‘رپید’ روزانه ۳۰۰ هزار بشکه اعلام شده است. قرار است این پالایشگاه باتولید بنزین و گازوئیل دارای استاندارد یورو ۵ فعال شود.

همچنین پیش بینی شده تا این مجتمع پتروشیمی پس از بهره برداری سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال محصولات مختلف تولیدکند.
روابط سیاسی- اقتصادی مالزی با عربستان پس از سفر سال گذشته ملک سلمان به این کشور افزایش یافت.

آرامکو در سال های اخیر بدون ارائه هیچ توضیحی سرمایه گذاری پروژه های نفتی مالزی را به تاخیر انداخته بود، اما همزمان با سفر ملک سلمان پادشاه عربستان به مالزی با پتروناس قرارداد همکاری بست.

آرامکو و پتروناس پس از انعقاد این قرارداد در بیانیه ای مشترک، این همکاری را ‘نشانه آغاز یک رابطه استراتژیک’ دانستند که دو طرف سود خواهند برد.

منبع: ایرنا

پاسخی ارسال کنید

*

*

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^