فضانورد ایرانی در میان زمین و فضا، کیف ابزار خود را گم کرد!

توریست مالزی – کیف ابزار یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی تبار ناسا در جریان یک راهپیمایی در بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی، گم شد. البته فضانوردان با چنین اتفاقاتی...
توریست مالزی – کیف ابزار یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی تبار ناسا در جریان یک راهپیمایی در بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی، گم شد. البته فضانوردان با چنین اتفاقاتی چندان بیگانه نیستند.

به گزارش گجت نیوز، اخیرا یاسمین مقبلی و لورل اوهارا، دو فضانورد مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) ماموریت یافتند تا با اجرای یک راهپیمایی فضایی، یکی از قطعات مربوط به پنل‌های خورشیدی ایستگاه را تعویض کنند. اما در جریان کار، کیف ابزار این فضانورد ایرانی تبار و همکارش رها شد و به دوردست‌ها رفت. خوشبختانه وجود این کیف، برای ادامه راهپیمایی فضایی آن‌ها لازم نبود و دو فضانورد، بدون مشکل به درون ایستگاه بازگشتند.

مهم‌تر اینکه مسیر حرکت کیف ابزار، طوری است که به احتمال زیاد دوباره به ISS نزدیک نمی‌شود و به آن برخورد نمی‌کند؛ پس جای نگرانی وجود ندارد.

اما این نخستین باری نیست که فضانوردان، وسایل و ابزار خود را در فضا گم می‌کنند. به‌عنوان مثال در سال ۱۹۶۵، فضانورد ناسا «اِد وایت» هنگام راهپیمایی در بیرون از فضاپیمای Gemini 4، یک دستکش را گم کرد. در دهه‌های اخیر، فضانوردان دیگری هم اتفاقات مشابهی را تجربه کردند؛ از گم کردن پیچ و مهره تا سپر محافظ خرده سنگ‌های فضایی!

در برخی موارد، حتی فضانوردان از عمد یک شی را به درون فضا رها کردند. مثلا همین امسال، «سرگی پروکُپی‌یف» و «دمیتری پتیلین» دو فضانورد روس، یک قطعه سخت افزاری معیوب را که نسبتا بزرگ هم بود، در فضا دور انداختند. راهپیمایی فضایی این دو در حال پخش زنده بود و یکی از آن‌ها هنگام دور انداختن قطعه، با آن خداحافظی هم کرد و گفت چه زیبا پرواز می‌کند!

اما مشکل اینجاست که همه زباله های فضایی، لزوما از مسیر راهپیمایی‌های فضایی آینده، دور نمی‌مانند. دانشمندان مدت‌هاست نگران وفور این نوع زباله‌ها در فضا هستند؛ چیزی که می‌تواند جان فضانوردان را به خطر بیندازد. به‌هرحال ظاهرا این‌بار که به‌خیر گذشته است!

پاسخی ارسال کنید

*

*

هشت + چهارده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!