فضای حکومت نظامی در جوانرود، هلی‌کوپترهای نظامی بر فراز کردستان

توریست مالزی – جو امنیتی سنگینی در شهرهای کردنشین حکم‌فرماست. بالگردها چرخ می‌زنند و تیراندازی به سوی مردم ادامه دارد.مغازه‌ها و بازارها در حمایت از معترضان اعتصاب کرده‌‌اند. یک...
توریست مالزی – جو امنیتی سنگینی در شهرهای کردنشین حکم‌فرماست. بالگردها چرخ می‌زنند و تیراندازی به سوی مردم ادامه دارد.مغازه‌ها و بازارها در حمایت از معترضان اعتصاب کرده‌‌اند. یک جوان کرمانشاهی چشم‌هایش را در اثر شلیک ساچمه‌ از دست داد.

به گزارش دویجه وله، رسانه‌های کردی از گشت‌زنی هلی‌کوپتر‌های سپاه بر فراز سنندج، مهاباد، سقز، کامیاران، جوانرود، ایلام، بوکان و سردشت خبر می‌دهند. ساکنان جوانرود از فضای حکومت نظامی روایت می‌کنند و شهر را هم‌چون خانه ارواح می‌نامند. گفته شده که خیابان‌های زیادی مسدود شده‌اند و از مردم خواسته شده جلوی پنجره‌ها نروند و پرده‌ها را بکشند.

منابع محلی از جو امنیتی سنگین، بازداشت و مصدومیت ده‌ها شهروند در جریان تیراندازی‌‌ها گزارش می‌دهند. شبکه حقوق بشر کردستان می‌نویسد پارسا قبادی، جوان ۱۸ ساله کرمانشاهی در پی شلیک تفنگ ساچمه‌زن به چشم‌هایش، نابینا شده است. ریباز صالحی‌وند، ۲۱ ساله اهل مهاباد با شلیک مستقیم ماموران سپاه جان باخته و نوجوان ۱۴ ساله‌ای به نام کاران فیروزی، در پیرانشهر، در یورش عوامل سپاه به خانه آنها بازداشت شده است.

در تازه‌ترین خشونت، هه‌نگاو از تیراندازی نیروهای حکومتی به دانش آموزان شهرک وحدت سنندج و جراحت شدید یک نوجوان ۱۶ ساله خبر داد. حمید نیکخواه هنرمند گرافیست اهل مریوان نیز در جریان دستگیری‌های گسترده شنبه ۲۸ آبان‌ توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده و کسی از مکان نگاهداری او خبر ندارد.

کسبه و بازاریان زیوە، ارومیه، اشنویه، پیرانشهر، سردشت، بوکان، مهاباد، سقز، دیواندرە، بانه، بیجار، روانسر، جوانرود، پاوە، سنندج، مریوان، کامیاران،کرمانشاه، میاندوآب، نقده، تکاب، شاهین‌دژ، قروه، خوی و سلماس تعطیل کرده و در اعتصاب هستند. تنها داروخانه‌ها، نانوایی‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی به کار ادامه می‌دهند.

دانشجویان دانشگاه کردستان نیز همراه با اساتید در اعتراض به سرکوب جاری در مناطق کردنشین تجمع و تحصن کردند. گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده از ایران نشان می‌دهد که سه‌شنبه شب برخی از شهرها از جمله زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان و اندیمشک در استان خوزستان شب ناآرامی را پشت سر گذاشتند.

این در حالی است که گزارش‌هایی از اعتصاب شماری از کارکنان و کارگران برخی صنایع و برپایی تجمع‌های اعتراض‌آمیز دانشجویی منتشر شده است. شهر مهر در استان فارس، محله مشیریه تهران و شهرری در جنوب پایتخت از دیگر مناطقی هستند که تصاویر و گزارش‌هایی از برگزاری تجمع اعتراض‌آمیز شبانه در آنها پخش شده است.

آخرین آمار سازمان هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر نشان می‌دهد که تاکنون «۴۳۷ نفر از جمله ۶۱ کودک» طی ده هفته اعتراض در مناطق مختلف ایران کشته شده‌اند.

یک نماینده مجلس از اعزام نیروی زمینی به کردستان خبر داد؛ رسانه‌های حکومت شلیک به معترضان در جوانرود را پذیرفتند
به گزارش بی بی سیری، در پی سرکوب خونین اعتراضات در جوانرود واقع در استان کرمانشاه، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران تایید کرده است که نیروهای نظامی و امنیتی به سوی معترضان شلیک کرده‌اند. همزمان محمد کوثری نماینده مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران هم از اعزام نیروی زمینی به کردستان خبر داده است.

اعترض‌ها در جوانرود پس از آن شدت گرفت که یک معلم و یک نوجوان ۱۶ ساله با تیراندازی مستقیم ماموران کشته شدند. سپس نیروهای امنیتی برای متفرق کردن و سرکوب مراسم خاکسپاری پرشمار کشته‌شدگان، مجددا به شلیک گلوله جنگی به سوی مردم متوسل شدند.

اکنون خبرگزاری رسمی حکومت ایران، ایرنا، تیراندازی نیروهای نظامی و امنیتی به سوی معترضان سوگوار را تایید کرده اما در خبری که در کانال تلگرام خود منتشر کرده مدعی شده که صبح دوشنبه (۲۹ آبان) پس از خاکسپاری کشته‌شدگان، «گروهی با قصد تصرف پایگاه نیروی زمینی سپاه و یک مقر مقاومت بسیج» به این پادگان‌ها حمله کرده بودند.

خبرگزاری ایرنا گفته هدف از شلیک «حفظ انبار مهمات» بود. استانداری مدعی شده برخی معترضان سلاح گرم داشتند. خبرگزاری حکومتی معترضان را «تجزیه‌طلب کرد» خواند و گفت رسانه‌ها به دنبال «مقصر نمایی جمهوری اسلامی‌»اند. ایرنا در حالی چنین روایتی منتشر کرده که تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای نظامی در وضعیتی تهاجمی و «الله اکبر» گویان در خیابان‌های شهر شلیک می‌کنند.

براساس گزارشهای رسیده آمار مجروحان اعتراضات جوانرود به حدی بود که بیمارستان جوانرود با کمبود خون رو به رو شد و جمعیتی انبوه در مقابل بیمارستان این شهر برای اعطای خون داوطلب شده بودند. در تصاویر منتشر شده اینگونه دیده می‌شود معترضانی که تلاش می‌کردند با چوب دستی و سنگ در مقابل نیروهای مسلح حکومت مقاومت کنند هدف گلوله قرار می‌گیرند. شمار دقیق کشته‌شدگان هنوز روشن نیست.

در این ویدیوها که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، تصاویر دلخراشی از شهروندانی به چشم می‌خورد که بر اثر شلیک نیروهای نظامی و امنیتی در وسط خیابان‌ به زمین افتاده‌‌اند. اعتراضات اما به دیگر شهرهای کردنشین از جمله کرمانشاه، سنندج، سقز، بوکان، مهاباد و پیرانشهر نیز کشیده شد.

نهادهای حقوق بشری کردستان: ۴۲ کشته در یک هفته و صدها زخمی‌
ظرف ۱۰ روز گذشته آمار کشته‌شدگان در شهرهای کردنشین به شدت افزایش یافته است.
در پی فراخوان سه‌‎روزه‌ای که در سومین سالگرد آبان ۹۸ منتشر شده بود، موج اعتراضات بار دیگر در ایران شدت گرفت. از آن زمان، شهرهای کردنشین بیش از پیش صحنه تظاهرات ضد حکومتی بود.

هه‌نگاو نهاد ناظر بر وضعیت حقوق بشر در کردستان از کشته شدن ۴۲ نفر ظرف یک هفته (۲۴ تا ۳۰ آبان) خبر داده است. بنابر این گزارش در بوکان، جوانرود، سنندج بیشتر تعداد کشته ثبت شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان هم اعلام کرد در فاصله روزهای ۲۸ تا ۳۰ آبان، دست‌کم ۱۴ شهروند کرد کشته‌شدند. این نهاد حقوق بشری، تعداد شهروندان کرد کشته شده در اعتراضات سراسری را هم تا پایان آبان ماه ۹۸ نفر اعلام کرد.

امروز محمد کوثری نماینده مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران تایید کرده که «نیروی زمینی به غرب کشور» اعزام شده است. او گفته هدف مقابله با «تجزیه‌طلبان است». او در گفتگویی با سایت جماران همچنین مدعی شد که «تجزیه‌طلبان به خصوص کومله، پژاک و دموکرات در منطقه اقلیم کردستان حضور پیدا کرده اند تا بتوانند قسمتی از کردستان را به دست بیاورند». این در حالی است که تمام احزاب کرد ایران این ادعاها را بارها تکذیب کرده‌اند.

در این مدت، حکومت ایران بارها به مقر احزاب کرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق حمله کرده است. در آخرین حمله مقر حزب دموکرات کردستان در چند کیلومتری اربیل، مرکز اقلیم، با پهپاد و موشک هدف قرار گرفت. در این بمباران‌ها شماری از افراد غیر نظامی هم جان خود را از دست دادند و مقامات اقلیم و عراق به تجاوز به خاک این کشور انتقاد کردند. حکومت ایران گروه‌های احزاب کرد مستقر در اقلیم کردستان را متهم کرده است که در اعتراضات سراسری ایران دست داشته‌اند.

دولت عراق و دولت اقلیم کردستان به ادامه حملات جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده و خواستار توقف خشونت ها شده است. دولت اقلیم کردستان تکرار این حملات فرامرزی را نقض «قوانین بین‌المللی و روابط همسایگی» خوانده است.

اخیرا جمعی از امامان جمعه و مدرسان اهل سنت در کردستان خواستار «برگزاری یک رفراندوم با نظارت نهادهای بین‌المللی در ایران» شده‌اند. حدود سه هفته پیش هم مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان هم در خطبه‌های نماز جمعه همین خواست را تکرار کرده بود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

5 + نه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!