قیمت بنزین در چهل سال اخیر چه تغییری کرده است؟

توریست مالزی – قیمت بنزین آزاد از جمعه ۲۴ آبان ۹۸ به ۳۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. اما نرخ بنزین در ۴۰ سال اخیر چقدر تغییر کرده و از...
توریست مالزی – قیمت بنزین آزاد از جمعه ۲۴ آبان ۹۸ به ۳۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. اما نرخ بنزین در ۴۰ سال اخیر چقدر تغییر کرده و از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۸ چند برابر شده است؟

به گزارش کجت نیوز، با انتشار اطلاعیه رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، طرح سهمیه بندی بنزین از ساعت صفر جمعه ۲۴ آبان ۹۸ مجددا آغاز شد و خودروهای سواری شخصی بنزینی ۶۰ لیتر در هر ماه سهمیه بنزین خواهند داشت. همچنین قیمت بنزین به طور قابل توجهی افزایش یافت و قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای به ۱۵۰۰ تومان و قیمت هر لیتر بنزین آزاد به ۳۰۰۰ تومان افزایش پیدا کرد که این موضوع باعث اعتراض مردم شد.

اما قیمت بنزین در ۴۰ سال اخیر چقدر افزایش داشته است؟ طرح سهمیه بندی بنزین در سال ۱۳۸۹ و در زمان دولت محمود احمدی نژاد آغاز شد و شاهد دو نرخی شدن بنزین بودیم، اما این طرح در سال ۹۴ در دولت حسن روحانی متوقف شد. رئیس جمهور در آن سال گفت دو نرخی شدن بنزین باعث ایجاد فساد می‌شود و به همین دلیل بار دیگر بنزین را تک نرخی کرد، اما تک نرخی شدن بنزین چهار سال بیشتر دوام نیاورد و دوباره در سال ۹۸ شاهد سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن هستیم.

جدول قیمت بنزین در ۴۰ سال اخیر
در جدول زیر تغییرات قیمت بنزین از سال ۱۳۵۷ تا امروز را مشاهده می‌کنید: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همانطور که در این جدول مشاهده می‌کنید، نرخ بنزین از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۸ سه هزار برابر شده است. مسئولان کشور بارها اعلام کردند بنزین ایران دومین بنزین ارزان دنیاست، در حالی که اگر ارزش ریال و میزان درآمدها را در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که اصلا این طور نیست. حالا باید دید آیا افزایش قیمت بنزین بر قیمت سایر کالاها نیز تاثیر می‌گذارد یا مسئولان می‌توانند تورم را کنترل کنند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

16 + هشت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!