مالزی به دنبال کاهش وابستگی به درآمد نفت

توریست مالزی – مالزی به دنبال کاهش وابستگی خود به درآمد نفت و گاز است، زیرا پیش بینی می کند که به دنبال تداوم پاندمی کرونا و افت قیمت...
توریست مالزی – مالزی به دنبال کاهش وابستگی خود به درآمد نفت و گاز است، زیرا پیش بینی می کند که به دنبال تداوم پاندمی کرونا و افت قیمت های جهانی نفت خام در سال آتی، با افت ۲۵ درصدی فروش کلی نفت خام مواجه شده و این میزان به ۳۷/۸ میلیارد رینگیت (۹/۲ میلیارد دلار) برسد.

به گزارش پترو تحلیل، براساس گزارش مالی بودجه سال ۲۰۲۱ کشور که در روز ۶ نوامبر اعلام شد، فروش نفت، بعد از درآمد ۵۰ میلیارد رینگیتی در سال جاری، با میزان افت تخمینی ۱۸ میلیارد رینگیت در سال آتی، عمدتا برای شرکت نفت دولتی پتروناس خواهد بود، که نسبت به سال ۲۰۲۰ با میزان ۳۴ میلیارد رینگیت با افت ۵۰ درصدی مواجه خواهد شد، و البته این میزان یک سوم ۵۴ میلیارد رینگیتی است که در سال ۲۰۱۹ به دست آورد.

یه کیم لنگ، مدیر مطالعات اقتصادی در شرکت Jeffrey Cheah واقع در اندونزی گفت، تنوع درآمدی یکی از چند مشکل بزرگ ساختاری است که دولت مالزی با آن مواجه است.

او گفت: «کاهش وابستگی به درآمد نفت خام و دیگر محصولات نفتی پتروناس، نه تنها محتاطانه است بلکه با توجه به افت قیمت های جهانی نفت خام، و روند طولانی مدت تر در جهت کاهش استفاده از سوخت های فسیلی با هدف مهار تغییرات آب و هوایی، امری لازم اجراست.»

رناتو لیما د الویرا با اظهار اینکه شرکت پتروناس با وجود سالی سخت برای صنعت نفت مبلغ زیادی را در سال ۲۰۲۰ برای کشور به دست آورد، اشاره داشت ک دولت همچنان در مسیر کاهش وابستگی به درآمد های نفتی نیست. او گفت: «استان هایی همچون ساراواک و صباح با وجود مالیات های جدید استانی، در حال مبارزه برای افزایش درآمد های نفتی خود هستند. بنابراین، شاهد اقداماتی نیستیم که برای تغییر درآمد های نفتی طراحی شده باشند.»

بودجه ۳۳۲/۵ میلیارد رینگیتی سال ۲۰۲۱ مالزی، در حالی که به دنبال تقویت اقتصاد آسیب دیده از پاندمی کرونا می باشد، حمایت ویژه ای از بخش کشاورزی خواهد داشت. در این بودجه، ۲۰ میلیون رینگیت به برنامه تداوم ارائه روغن پالم سالم و ۱۶ میلیون رینگیت به عنوان مبلغی حمایتی برای تولید لاتکس در جهت استفاده در مواردی همچون دستکش، اختصاص داده شده است. مالزی دومین تولیدکننده بزرگ روغن پالم بعد از اندونزی و بزرگترین عرضه کننده دستکش است.

همچنین دولت حداکثر پشتوانه مالی برای مبارزه با کووید ۱۹ را از ۲۰ میلیون رینگیت، در سال ۲۰۲۱ به ۶۵ میلیون رینگیت افزایش داده، و همچنین ۱ میلیارد رینگیت برای مبارزه با موج سوم ابتلا در سال آتی کنار گذاشته است.

زفرول عبدالعزیز وزیر اقتصاد مالزی در بیانیه ای گفت که، اقتصاد کشور در سال جاری تحت تاثیر پاندمی با رشد منفی ۴/۵ درصد مواجه بوده است، اما با بسته های حمایتی، محرک های بوجه ای سال ۲۰۲۱ و رشد مورد انتظار اقتصاد جهانی به میزان ۵/۲ درصد، اقتصاد کشور در سال جاری بین ۶/۵ تا ۷/۵ درصد رشد خواهد داشت. این اولین بودجه اعلامی توسط دولت موحدین یاسین، نخست وزیر مالزی می باشد.

احمد رزمان عبدالطیف، یکی از پروفسور های مدرسه تجاری پوترا مالزی گفت: «بودجه ۲۰۲۱ از لحاظ مخارج مصرفی پیش بینی شده بیشترین میزان در تاریخ این کشور است، جایگاه موحدین همچنان آسیب پذیر است،و باید صبور بود تا دید که آیا این میزان می تواند اقتصاد کشور را در سال آتی زنده کند یا خیر.»

پاسخی ارسال کنید

*

*

3 × 5 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!