مالزی در تجارت با اتحادیه اروپا تجدید نظر می‌کند

توریست مالزی – دولت مالزی اعلام کرد این کشور در روابط تجاری خود با اتحادیه اروپا که طرحی مبنی بر تحریم خرید روغن پالم به دلایل آثار سوء زیست...
توریست مالزی – دولت مالزی اعلام کرد این کشور در روابط تجاری خود با اتحادیه اروپا که طرحی مبنی بر تحریم خرید روغن پالم به دلایل آثار سوء زیست محیطی دارد، تجدید نظر خواهد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه «نیو استریت تایمز»، «احمد زاهد حمیدی» معاون اول نخست وزیر مالزی اظهار داشت که برنامه اتحادیه اروپا برای تحریم روغن پالم، بر زندگی ۵۰۰ هزار کشاورز درخت پالم تأثیر خواهد گذاشت.
«زاهد حمیدی» همچنین خبر داد که در جلسه کابینه دولت با حضور «نجیب تون رزاق» نخست وزیر مالزی، در این باره صحبت و قرار بر آن شد که مالزی خرید محصول از کشورهای تحریم کننده را در واکنش به آن‌ها، متوقف کند.
معاون اول نخست وزیر مالزی با انتقاد از اروپایی‌ها بیان کرد: «آن‌ها (کشورهای اروپایی) استراتژی‌های مختلفی را اعمال کرده اند تا ما محصولات آن‌ها را خریداری کنیم، اما نمی‌خواهند محصولات ما را بخرند. مالزی کشوری نیست که بتوان آن را به سادگی تحقیر کرد».
بر اساس طرحی که اتحادیه اروپا چند ماه پیش آن را به تصویب رساند، استفاده از روغن پالم برای تولید سوخت‌های تجدید پذیر (زیست سوخت) در کشورهای ۲۸ گانه اتحادیه اروپا باید تا سال ۲۰۲۲ به طور کامل متوقف شود.
این تحریم‌ها در پی آن اعمال شد که فعالان محیط زیست در غرب مستندانی در مورد نابودی عمدی جنگل‌ها توسط برخی از کشورهای جنوب شرق آسیا به منظور کاشت بیشتر درخت پالم به اتحادیه اروپا ارائه کردند.
کشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله مالزی، اندونزی و تایلند به دلایل شرایط آب و هوایی استوایی، با صادراتی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار در سال، بزرگترین تولید و صادر کنندگان بزرگ روغن پالم در جهان محسوب می‌شوند.
براساس آمار ارائه شده از نهادهای مالزیایی ، ۶۰ درصد از صادرات روغن پالم مالزی به کشورهای اتحادیه اروپا انجام می شود.
طبق گزارش وزارت صنعت و تجارت بین الملل مالزی، به رغم اینکه مذکرات دو جانبه موافقتنامه تجارت آزاد اتحادیه اروپا و مالزی پنج سال است که کنار گذاشته شده اما این اتحادیه در سال گذشته همچنان با رقم دو میلیارد یورو (۱۰میلیارد رینگیت) بزرگترین بازار واردات روغن پالم از مالزی بوده است.
مذاکرات در مورد توافقنامه آزاد تجاری میان مالزی و اتحادیه اروپا درسال ۲۰۱۰ آغاز شد اما دو سال بعد ۲۰۱۲ کنار گذاشته شد.
طبق این گزارش مالزی و اندونزی با بیش از پنج میلیون تولید کننده حقیقی و حقوقی روغن و تولیدات پالم به میزان ۶۰ میلیون تن ، ۸۶ درصد از تولید روغن پالم جهان را دراختیار دارند.


پاسخی ارسال کنید

*

*

چهار × یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!