مالزی مالیات صادرات روغن پالم را نصف می کند

توریست مالزی – وزارت کالای مالزی پیشنهاد نصف کردن مالیات صادرات روغن پالم را برای کمک به جبران کمبود روغن خوراکی در جهان و افزایش سهام خود در بازار...
توریست مالزی – وزارت کالای مالزی پیشنهاد نصف کردن مالیات صادرات روغن پالم را برای کمک به جبران کمبود روغن خوراکی در جهان و افزایش سهام خود در بازار به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ روغن پالم در دنیا ارائه کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری «رویترز»، «زورائیدا قمروالدین» وزیر کالا و صنایع کاشت مالزی گفت وزارتخانه اش طرح کاهش مالیات صادرات روغن پالم به نصف را ارائه کرده و کمیته ای را مسئول پیگیری آن قرار داده است. وی خاطرنشان کرد مالزی می تواند مالیات را در اقدامی موقت به ۴ تا ۶ درصد کاهش دهد. این درحالی است که اکنون مالیات روغن پالم ۸ درصد می باشد. این تصمیم به زودی و تا آغاز ماه ژوئن گرفته خواهد شد.

مالزی پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین که منجر به مختل شدن حمل و نقل روغن آفتابگردان شد و در ادامه اقدام اندونزی برای ممنوعیت صادرات روغن پالم به دنبال تقویت سهام روغن خوراکی در بازار جهانی و در میانه بحران جهانی غذایی می باشد. «زورائیدا قمروالدین» در ادامه مصاحبه افزود: «طی بحران غذایی جهانی، احتمالا می توانیم صادرات روغن پالم را انجام دهیم.ابتدا باید فرستادن غذا به دنیا را اولویت بندی کنیم.»

او همچنین گفت کشورهای واردکننده روغن پالم از مالزی خواستند تا مالیات صادراتی این کالا را کاهش دهد. به علاوه واردکنندگانی از جمله هند، ایران و بنگلادش پیشنهاد دادند تا معاملات پایاپای محصولات کشاورزی مانند برنج، گندم، سیب زمینی و میوهرا در ازای روغن پالم انجام دهند.

روغن پالم تقریبا در همه کالاها از مواد غذایی و شیرینی جات تا پاک کننده ها و شوینده ها استفاده می شود. اندونزی که تامین کننده ۶۰ درصد این روغن به جهان بود بازار جهانی را با اقدام ممنوعیت صادرات این روغن آشفته کرد. شاخص قرارداد روغن پالم روز گذشته به ۲.۳ درصد کاهش یافت. روغن پالم خام تاکنون در سال جاری با ۳۵ درصد افزایش قیمت مواجه شده که بالاترین افزایش تا کنون، در پی بدتر شدن تورم در مواد غذایی جهانی است.

سازمان غذا و کشاورزی جهانی هشدار داده است ثبت رکورد افزایش قیمت های مواد غذایی در ماه مارس به بیش از ۲۰ درصد از نتایج جنگ روسیه و اوکراین بوده است و خطر سوءتغذیه در جهان را افزایش می دهد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

19 − سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!