ماهاتیر محمد: هر نوع تلاش برای مقابله با چین، نباید از طریق کشتی‌های جنگی صورت گیرد

توریست مالزی – ماهاتیر محمد گفت، هر نوع تلاش برای مقابله با چین، نباید از طریق کشتی‌های جنگی صورت بگیرد؛ این نوع مسائل باید از طریق مذاکرات یا دادگاه...
توریست مالزی – ماهاتیر محمد گفت، هر نوع تلاش برای مقابله با چین، نباید از طریق کشتی‌های جنگی صورت بگیرد؛ این نوع مسائل باید از طریق مذاکرات یا دادگاه حل شود.

به گزارش صداوسیما به نقل از حساب کاربری الجزیره در توئیتر، نخست وزیر سابق مالزی ضمن انتقاد از اقدام آمریکا در برگزاری رزمایش‌های نظامی در دریای جنوبی چین و تحریک آمیز خواندن آنها، افزود: آمریکا برای جلوگیری از عملکرد قدرتمندانه چین و تأثیرگذاری آن بر کشور‌های جنوب شرق آسیا، در این دریا حضور دارد و رزمایش برگزار می‌کند.

حساب کاربری الجزیره در توئیتر، بخشی از گفتگوی این شبکه با ماهاتیر محمد را پخش کرد. مجری شبکه گفت در فاصله نه چندان دور از مالزی، نزاع گسترده‌ای بین آمریکا و چین در دریای جنوبی چین روی می‌دهد. به نظر شما علل این نزاع چیست؟

ماهاتیر محمد گفت «امیدوار بودیم که دریای جنوبی چین عرصه هیچ نوع رویارویی بین آمریکا و چین نباشد. خواستار این موضوع شدیم که هیچ کشتی بزرگ جنگی در دریای جنوبی چین مستقر نشود؛ زیرا این اقدام ممکن است به ایجاد حوادثی منجر شود و چه بسا به جنگ یا رویارویی‌های شدیدتر بیانجامد. ما دوست داریم دریای جنوبی چین در امنیت باشد. پس هر نوع تلاش برای مقابله با چین، نباید از طریق کشتی‌های جنگی صورت بگیرد. این نوع مسائل باید از طریق مذاکرات یا دادگاه حل شود.»

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اهمیت دریای جنوبی چین گفت «کشتی‌های بسیار زیادی از این دریا عبور می‌کنند و مقادیر زیادی کالا‌های تجاری از طریق این دریا منتقل می‌شود. تجارت بین شرق و غرب باید از طریق دریای جنوبی چین باشد. در صورت وقوع هر نوع درگیری در این دریا، کشتی‌ها نخواهند توانست با امنیت از این منطقه عبور کنند. این بدان معناست که در برابر تجارت، چین، مالزی و کشور‌های جنوب شرق آسیا سنگ اندازی می‌شود. اگر ما با دیگر کشور‌ها تعاملات تجاری نداشته باشیم، با خسارت‌های هنگفتی مواجه خواهیم شد. از این رو، دریانوردی در دریای جنوبی چین باید برای همه کشور‌ها امن باشد.»

ماهاتیر محمد در پاسخ به این سوال که در صورت وقوع درگیری در دریای جنوبی چین، کدام کشور‌ها زیان خواهند دید، گفت «بدون تردید، همه کشور‌هایی که در ساحل دریای جنوبی چین واقع شده اند، مانند کشور‌های جنوب شرق آسیا، ژاپن و کره زیان خواهند دید. مالزی هم زیان خواهد دید، زیرا مالزی به منزله گذرگاه اصلی است. کشور‌هایی که به غرب یا شرق می‌روند، فقط از دریای جنوبی چین عبور نمی‌کنند، بلکه از گذرگاه مالاکا هم عبور می‌کنند. در صورت وقوع درگیری در منطقه، این تنگه هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

مجری شبکه گفت: چه چیزی آمریکا را برای نزاع با چین، از ده‌ها هزار کیلومتر آن سوی جهان به دریای جنوبی چین آورد؟

ماهاتیر محمد گفت «چین مدعی است که دریای جنوبی چین متعلق به آن است. اما تاکنون هیچ اقدامی برای متوقف کردن دریانوردی آزاد انجام نداده است. آمریکا همواره تلاش می‌کند که جلوی عملکرد قدرتمندانه چین برای تأثیرگذاری بر کشور‌های جنوب شرق آسیا را بگیرد. بدون تردید، این موضوع بر چین و توسعه آن برای رقابت با آمریکا تاثیر خواهد گذاشت.»

وی در خصوص رزمایش‌های نظامی آمریکا در دریای جنوبی چین گفت: «ما بر این باوریم که نباید هیچ نوع رزمایش نظامی در این دریا انجام شود. اگر هم چنین رزمایش‌هایی برگزار شود، باید بسیار محدود و غیر تحریک آمیز باشد. این نوع رزمایش‌ها الزامی نیستند و تحریک آمیز هستند. چرا چنین رزمایش‌هایی را در دیگر اماکن جهان انجام نمی‌دهند؟ آن‌ها می‌توانند این رزمایش‌ها را در اقیانوس اطلس برگزار کنند.»

پاسخی ارسال کنید

*

*

16 − هشت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!