محاکمه آنگ سان سوچی در فردای خونبارترین روز سرکوب در میانمار

توریست مالزی – یک ماه از کودتا میانمار می‌گذرد. پس از یک ماه بی‌خبری محاکمه آنگ سان سوچی، رهبر برکنارشده این کشور آغاز شده است. این در حالی است...
توریست مالزی – یک ماه از کودتا میانمار می‌گذرد. پس از یک ماه بی‌خبری محاکمه آنگ سان سوچی، رهبر برکنارشده این کشور آغاز شده است. این در حالی است که سرکوب معترضان شدت یافته است. دست‌کم ۱۸ نفر در سرکوب آخر هفته در میانمار کشته شده‌اند.

به گزارش دویجه وله، این نخستین باری نیست که دادگاهی علیه آنگ سان سوچی در میانمار برگزار می‌شود. این بار توسط حکومت نظامی و یک ماه پس از کودتا. پس از کودتا، گفته شده بود که آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل، در حصر خانگی به سرمی‌برد. یک ماه از او خبری منتشر نشده بود.

اکنون خبرگزاری‌ها از آغاز محاکمه او خبر داده‌اند. اتهام آنگ سان سوچی، نقض مقررات کرونا و همچنین واردات و مالکیت غیرقانونی “واکی تاکی” اعلام شده است. حضور آنگ‌سان سوچی در جلسه محاکمه‌اش به شکل تماس ویدیویی صورت گرفته است. وکیل او نسبت به وضعیت سلامتی رهبر برکنار شده میانمار “ابراز رضایت” کرده است.

آنگ سان سوچی روز اول فوریه و همزمان با اجرای کودتای نظامی دستگیر شد. وکیل او به خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفته است که پیش از برگزاری جلسه دادگاه امکان تماس و گفت‌وگو با موکل خود را نداشته است. در جریان تفتیش خانه آنگ سان سوچی پس از کودتای یادشده، تعدادی دستگاه واکی تاکی در خانه او پیدا و ضبط شد. دادستان حکومت نظامی میانمار رهبر برکنارشده این کشور را متهم به نقض قوانین ناظر بر واردات و صادرات کرده است. باید یادآور شد که دادگاه آنگ سان سوچی به طور غیرعلنی برگزار می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به سرکوب خشن معترضان در میانمار اعتراض کرده است. باید یادآور شد که سرکوب اعتراضات مردمی در میانمار ظرف روزهای گذشته شدت یافته است. روز یکشنبه ۲۸ فوریه (۱۰ اسفند) نیروهای انتظامی اقدام به تیراندازی به شرکت کنندگان در تجمعات اعتراضی نمودند. بر اساس اخباری که از سوی کنشگران مدنی میانمار و سایت “میانمار نا” (Myanmar Now) منتشر شده، در جریان این سرکوب دست‌کم ۱۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

سایت “میانمار نا” در گزارش خود مدعی شده است که نیروهای امنیتی در جریان شلیک به معترضان عامدانه سر آنان را هدف قرار داده‌اند. دولت بایدن در همین رابطه اعلام کرده است که تحریم‌های جدیدی علیه وابستگان حکومت نظامی میانمار و در رابطه با سرکوب خونین اعتراضات مسالمت‌آمیز وضع کرده است.

آنتونی بلینکن نیز در یک پست توییتری خشونت نیروهای امنیتی میانمار را محکوم کرده و تاکید ورزیده است که دولت آمریکا در کنار مردم میانمار ایستاده و از مبارزات آنان علیه دولت کودتا دفاع می‌کند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهار × 5 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!