نخستین نشست معرفی ظرفیت های بنادر ایران، در مالزی برگزار شد

توریست مالزی- نخستین نشست معرفی ظرفیت های بنادر ایران با موضع بندر چابهار با حضور سفیرجمهوری اسلامی ایران درمالزی، جمعی از مسئولان بندری، تولید کنندگان، تاجران و صاحبان صنایع مالزیایی...
توریست مالزی- نخستین نشست معرفی ظرفیت های بنادر ایران با موضع بندر چابهار با حضور سفیرجمهوری اسلامی ایران درمالزی، جمعی از مسئولان بندری، تولید کنندگان، تاجران و صاحبان صنایع مالزیایی و ایرانی در بندر کلانگ این کشور برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این نشست یک روزه که در چارچوب کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و مالزی وبه همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در’ کلانگ ‘ برپا شد، نمایندگان مختلفی از بخش های لجستیکی دریایی مالزی از جمله کشتیرانی و حمل و نقل دریایی ، انبارداری، بسته بندی و مشاوره حضور داشتند.
مرضیه افخم درسخنانی در این نشست با بیان اینکه حمل و نقل دریایی یکی از مهمترین عوامل تجارت بین الملل است به گونه ای که ۹۰ درصد از این تجارت از طریق دریا انجام می شود، گفت: بندرچابهار درجنوب ایران و شمال دریای عمان به عنوان یکی از مهمترین بنادر این منطقه برای دسترسی به آبهای آزاد محسوب می شود. بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی نزدیک ‌ترین راه دسترسی به بازارهای کشورهای آسیای میانه مانند افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان را فراهم ساخته است.
سفیر ایران در مالزی با اشاره به اینکه چابهار یک منطقه آزاد تجاری است تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه اقتصادی دولت ایران توسعه مناطق ساحلی منطقه مکران و چابهار به منظورتقویت شبکه حمل و نقل دریایی بین المللی درحوزه تجارت بیش ازگذشته مورد توجه قرار گرفته است. وی ابراز امیدواری کرد این نشست فرصت های جدیدی برای گسترش همکاری های اقتصادی میان تهران- کوالالامپور به ویژه میان دو بندر کلانگ مالزی و چابهارایران را فراهم سازد و چشم اندازهای جدیدی برای صاحبان صنعت ، فعالان شبکه های حمل و نقل و دریایی در مالزی به منظور حضور موثر اقتصادی در بندر چابهار ایران ارائه کند.
اسماعیل تکیه سادات رایزن بازرگانی ایران در مالزی نیز در حاشیه این نشست اقتصادی گفت این نشت با هدف تسهیل تجارت و جذب سرمایه گذاران مالزیایی و شرکت های مختلف تجاری و بازرگانی فعال در مالزی در بندر چابهار و دعوت از آنها برای ایجاد یک مکانیسم فعال کشتیرانی در این آبراه استراتژیک برگزار شده است. تعدادی از اعضای حاضر در این گردهمایی اقتصادی در نشست بین المللی چابهار که قرار است در اردیبهشت سال آینده در ایران برگزار شود، شرکت می کنند.
برخی از شرکت کنندگان دراین نشست تخصصی درسخنان کوتاهی ضمن اینکه ایران را کشوری با منابع غنی و سرشار دانستند فعالیت در بند رچابهار که از نظر اقتصادی چشم انداز مناسبی را دارد فرصتی برای فعالان اقتصادی مالزی دانستند. این افراد برگزاری این نشست یکروزه را اقدامی مناسب برای آشنایی با ظرفیت های اقتصادی و بندری ایران عنوان کرده و درعین حال خواستار تقویت و همکاری بیشتر بخش های بانکی دو کشور به منظو رتسهیل در پرداخت ها و معاملات و حمایت و پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی دوجانبه شدند.


پاسخی ارسال کنید

*

*

هجده − چهار =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!