نخست وزیر سابق مالزی خواستار برخورداری از عفو سلطنتی شد

توریست مالزی – نجیب رزاق نخست وزیر سابق مالزی دادخواستی را برای برخورداری از عفو سلطنتی در ارتباط با محکومیتش به فساد و پولشویی ارائه داد. به گزارش ایرنا...
توریست مالزی – نجیب رزاق نخست وزیر سابق مالزی دادخواستی را برای برخورداری از عفو سلطنتی در ارتباط با محکومیتش به فساد و پولشویی ارائه داد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری «فری مالژیا تودی» (freemalaysiatoday)، ازهر هارون رئیس مجلس سفلای پارلمان مالزی با اعلام این خبر گفت که نجیب این دادخواست را ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) تنظیم کرده است. روند رد صلاحیت وی به عنوان نماینده پارلمان مالزی تنها زمانی آغاز می شود که دادخواست وی مورد قبول قرار نگیرد.

پیش از این، ازهر گفته بود که نجیب پس از ۱۴ روز به طور خودکار به عنوان نماینده حوزه انتخابیه فدرال مالزی رد صلاحیت می شود، در صورتی که روال دادگاه دیگری به جریان نیفتد یا عفو سلطنتی در این مدت درخواست نشود. نجیب ۱۳ روز پیش پس از آنکه دادگاه فدرال مالزی محکومیت وی به ۱۲ سال زندان و پرداخت جریمه ۲۱۰ میلیون رینگیت را در پرونده SRC International تائید کرد، به زندان افتاد.

براساس ماده ۴۸ قانون اساسی فدرال مالزی، اگر فردی به دلیل ارتکاب جرم مجرم شناخته و به بیش از یک سال زندان و پرداخت بیش از ۲ هزار رینگیت مالزی محکوم شود، ممکن است به عنوان نماینده پارلمان رد صلاحیت شود. در ماه اوت ۲۰۲۰ نجیب رزاق به تحمل ۱۲ سال زندان از سوی دادگاه مالزی با اتهامات فساد و پولشویی محکوم شد. با این حال اوایل ماه گذشته دادگاه استیناف برگزار شد و اجرای حکم وی را به تعلیق انداخت تا دادگاه فدرال این کشور به درخواست تجدید نظر پرونده نخست وزیر سابق مالزی رسیدگی کند.

نجیب رزاق نخست‌وزیر پیشین مالزی و نزدیکان او متهم هستند که در طول نخست وزیری اش میلیاردها دلار از صندوق سرمایه گذاری دولتی ام‌دی‌بی-۱ به سرقت برده و از آن‌ها برای تامین مالی هزینه‌های شخصی‌ استفاده کردند، این اتهامات نقش مهمی در برکناری وی از قدرت داشت. وی همه این اتهامات را رد کرده است.

با این حال روند رسیدگی به پرونده‌های او بسیار کند پیش رفته است. تردیدهای بسیاری درباره ادعاهای تیم حقوقی نجیب رزاق وجود دارد و برخی از شهروندان و منتقدان این‌ها را بهانه‌ و تاکتیکی برای به تاخیر انداختن روند دادگاه می‌دانند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

17 − 10 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!