نسخه مالزیایی پرداخت یارانه

توریست مالزی – برنامه اصلاح یارانه در مالزی در حقیقت واکنش دولت به کاهش بودجه و افزایش بدهی‌های دولت بود. این طرح موافقان و مخالفان بسیاری داشت. موافقان این...
توریست مالزی – برنامه اصلاح یارانه در مالزی در حقیقت واکنش دولت به کاهش بودجه و افزایش بدهی‌های دولت بود. این طرح موافقان و مخالفان بسیاری داشت. موافقان این طرح بر این موضوع تأکید می‌کردند که یارانه سوخت و شکر نه تنها به اقشار مرفه بیش از اقشار ضعیف کمک می‌کند که موجب افزایش شکاف طبقاتی و فاصله میان غنی و فقیر نیز می‌شود.
به گزارش ایران آنلاین، مخالفان نیز بر این باور بودند که اجرای این اصلاحات ابتدا نیازمند اصلاح در ساختار تصمیم‌گیری و پیش‌زمینه‌هایی مانند ارتقا و بهبود خطوط و وسایل حمل و نقل عمومی است چراکه این اصلاحات انجام نشده و پیش‌زمینه‌ها نیز مهیا نیستند، این برنامه اصلاح یارانه‌ها نه تنها به بهبود وضعیت اقشار با درآمد پایین کمکی نمی‌کند که حتی می‌تواند موجب بدتر شدن وضعیت آنها نیز شود.
در سپتامبر ۲۰۱۳، نخست‌وزیر مالزی؛ نجیب رزاق، اعلام کرد که از این پس قیمت بنزین حدود ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت. همزمان با افزایش قیمت سوخت، یارانه شکر هم حذف شد و قیمت شکر نیز افزایش داشت. دولت مالزی اعلام کرد که یارانه بر سوخت و شکر برداشته می‌شود و در عوض یارانه نقدی به اقشار پایین جامعه پرداخت می‌شود. همچنین باقی‌مانده آن صرف انجام پروژه‌های عمرانی و خدماتی خواهد شد.

اهداف و دستاوردهای برنامه اصلاح یارانه بنزین و شکر در مالزی را می‌توان در موارد زیر ارائه کرد:
اجرای تدریجی اصلاح یارانه‌ها می‌تواند موجب کاهش فشار سیاسی شود. در سال ۲۰۱۴ که دولت شروع به اجرای برنامه اصلاح یارانه کرد در همین راستا یک مکانیسم تنظیم خودجوش را برای تثبیت تعرفه برق در کنار کاهش یارانه گاز و بنزین اجرا کرد. پس از این تاریخ قیمت بنزین شناور شد. این مکانیسم همچنان در مالزی با تغییرات و تعدیلاتی اجرا می‌شود و با گذشت چند سال از آن و با وجود اصلاحات و تغییرات، این مکانیسم جا افتاده و پاسخگوی نیازهای مردمی است. نظرسنجی‌ها و مطالعات مختلف میان این سال‌ها نشان می‌دهند که این مکانیسم موجب کاهش فشارها و تنش‌های سیاسی بر دولت شده زیرا در میان‌مدت و بلند‌مدت اجرای این برنامه به بهبود وضعیت اقشار با درآمد پایین جامعه کمک
کرده است.
اجرای برنامه اصلاح یارانه نیازمند داشتن اطلاعات دقیق از شرایط اقتصادی، زیست، فرهنگی و اجتماعی ذینفعان است. هرچند اجرای درست برنامه اصلاح یارانه سوخت و شکر در مالزی منجر به نتایج خوبی در بهبود وضعیت اقتصادی اقشار مختلف بویژه اقشار با درآمد پایین و رشد اقتصادی کشور شد اما باید در نظر داشت پیش از اجرا دولت مالزی اطلاعات دقیق و معتبر از منابع و سازمان‌ها و نهادهای مختلف درباره وضعیت معیشتی، اقتصادی و فرهنگی مردم بویژه افرادی که بیشترین تأثیر را از اجرای این برنامه می‌گیرند جمع‌آوری کرد. این اطلاعات موجب شد که دولت با دیدی همه‌جانبه‌تر نسبت به اجرای این برنامه اقدام کند.
شفافیت یکی از پیش‌زمینه‌ها و در عین حال دستاوردهای اجرای برنامه اصلاح یارانه در مالزی است. پیش از اجرای طرح دولت به‌صورت شفاف هدف، دلایل و مراحل و چگونگی اجرای طرح را به‌صورت همگانی مطرح نمود. مهم‌تر اینکه دولت به‌صورت شفاف اعلام کرد که پس از برداشتن یارانه مربوط به بنزین و شکر، این پول صرف چه مواردی می‌شود و چگونه هزینه می‌شود و البته چگونه این پول در نهایت موجب رشد و رونق اقتصاد کل کشور شده و یارانه برداشته شده از بنزین و شکر هم به‌صورت نقدی به اقشار با درآمد پایین تعلق گرفته و هم صرف اجرای زیرساخت‌های اجتماعی و خدماتی و آموزشی و فرهنگی و حتی عمرانی می‌شود که در نهایت موجب سودرسانی به همه اقشار جامعه خواهد شد. هر چند اینکه چه بخش‌هایی برای سرمایه‌گذاری باید در اولویت قرار گیرند نیز خود نیازمند مطالعات و پژوهش‌ها و بررسی‌های بسیاری است که باید توسط کارشناسان و سیاستگذاران به‌طور دقیق مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و سپس نسبت به اجرای آن اقدام شود.
اصلاح یارانه باید در نهایت موجب کمک به اقشار با درآمد پایین شود. درست است که هدف اصلی اصلاح یارانه، بهبود و رونق اقتصادی کشور است اما باید در نظر داشت یکی از اهداف این برنامه همواره کمک به اقشار ضعیف جامعه با درآمد پایین در راستای بهبود وضعیت معیشتی آنهاست. از این‌رو باید تمهیدات و پیش‌زمینه‌های لازم برای جلوگیری از در خطر و سختی قرار گرفتن اقشار متوسط و پایین جامعه باشد و در بلند مدت منجر به بهبود وضعیت معیشت و زیست آنها شود.
اصلاح یارانه باید منجر به کاهش مصرف انرژی و بهبود محیط زیست شود.
یکی از اهداف فرعی برنامه اصلاح یارانه در مالزی، کاهش مصرف سوخت و انرژی است. با قطع یارانه بنزین و شناور شدن نرخ آن، استفاده از اتومبیل‌های شخصی و تک‌سرنشین کاهش یافته و افراد بویژه از قشر مرفه تشویق و ترغیب به استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی خواهند شد؛ هر‌چند در این باره اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد و بسیاری بر این باور هستند که افزایش قیمت بنزین و شناور شدن نرخ آن تأثیری بر استفاده یا عدم استفاده از اتومبیل‌های شخصی در قشر مرفه ندارد اما باز هم نتایج حاصل از اجرای اصلاح یارانه بنزین و شناور شدن قیمت آن در مالزی نشان می‌دهد که اجرای این برنامه هم در کوتاه مدت، هم در میان مدت و هم در بلندمدت منجر به‌ کاهش ترافیک، افزایش استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی و در نهایت افزایش کیفیت هوا و کمک به‌ حفظ محیط زیست شده است. همچنین باید در نظر داشت اجرای برنامه اصلاح یارانه سوخت منجر شده است تا سیاستگذاران در مالزی بیش از گذشته به‌دنبال استفاده از سوخت‌های قابل تجدید و غیرفسیلی بروند و برای استفاده از این سوخت‌ها برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنند.این امر نیز منجر به بهبود امنیت انرژی، کاهش تغییرات اقلیمی و افزایش صادرات سوخت در کشور مالزی شده که همه این موارد تأثیرات بسیار مثبتی بر رشد و رونق اقتصادی این کشور و افزایش تولید ناخالص داخلی داشته است.
در مجموع می‌توان گفت یارانه‌ها موجب ناکارآمدی اقتصاد هستند. یارانه سوخت و بویژه بنزین برای سالیان طولانی در کشور مالزی وجود داشت تا اینکه دولت با کاهش بودجه شدید مواجه شد و سیاستگذاران این کشور تصمیم گرفتند برنامه اصلاح یارانه را در مورد بنزین و البته شکر اجرا کنند. برای اجرای این برنامه‌ها مطالعات و پژوهش‌های بسیار دقیقی انجام شد و از کارشناسان و متخصصان حوزه‌های مختلف در این باره برای اجرای درست و بموقع آن کمک گرفته شد و در نهایت مدل نهایی برای اجرای آن از نظر کارشناسان مربوطه مدل اقتصاد خرد بود. مطالعات نشان می‌دهند اجرای این مدل در نهایت منجر به رشد اقتصادی و کاهش کسری بودجه شده است. در واقع اجرای برنامه اصلاح یارانه بنزین و در واقع حذف آن برای همه اقشار منجر شد تا اقتصاد مالزی سالم‌تر و کارآمدتر شود.

پاسخی ارسال کنید

*

*

2 × چهار =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!