نقش تغییرات آب و هوایی در افزایش بی‌سابقهٔ موارد تب دنگی در جهان

توریست مالزی – دانشمندان بر این باورند که تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی نقش مهمی در افزایش بی‌سابقهٔ موارد ابتلا به تب دنگی دارند. به گزارش رادیوفردا،...
توریست مالزی – دانشمندان بر این باورند که تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی نقش مهمی در افزایش بی‌سابقهٔ موارد ابتلا به تب دنگی دارند.

به گزارش رادیوفردا، تب دنگی که از طریق گزش پشه آئدس منتقل می‌شود، تا به حال در سال جاری میلادی، بیش از ده میلیون نفر را درگیر کرده است. به گفته دانشمندان، افزایش دمای کره زمین، چرخه زندگی و دامنه جغرافیایی این پشه‌ها را گسترش داده است. افزایش دما سبب می‌شود که پشه آئدس سریع‌تر رشد کند، بیشتر نیش بزند و تخم‌های زیادی بگذارد. همچنین، گرما ویروس دنگی را مسری‌تر کرده و روند تکثیر آن در میزبان را تسریع می‌کند. علاوه بر گرمایش جهانی، خشکسالی و طوفان‌های رو به افزایش نیز به تشدید شیوع تب دنگی کمک می‌کند.

مالوری هریس متخصص بیماری‌های اقلیمی در دانشگاه استانفورد به واشنگتن پست گفته است طوفان‌ها و سیل‌های فزاینده در جهان آب‌های راکدی ایجاد می‌کنند و هم‌زمان، مردمی که بر اثر این طوفان‌ها مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند را در معرض گزش پشه آئدس قرار می‌دهند. این شرایط آب و هوایی همچنین افراد را وادار می‌کند که آب بیشتری انبار کنند و به این ترتیب محیط‌های مناسب بیشتری برای تکثیر پشهٔ آئدس فراهم می‌شود. مالوری هریس با تجزیه و تحلیل طوفان یاکو که در مارس سال ۲۰۲۳ سواحل پرو را در نوردید به این نتیجه رسیده است که این طوفان از دلایل ۳۳ هزار مورد ابتلا به تب دنگی بوده است.

افزایش بیماران مبتلا به تب دِنگی در ایران به بیش از ۱۲۰ نفر
وزارت بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرده است که تاکنون ۱۲۰ نفر در ایران به تب دنگی مبتلا شده‌اند و یک نفر جان باخته است. تب دنگی که به «تب استخوان‌شکن» نیز معروف است دارای علائمی چون تب بالا، سردرد، درد بدن، درد پشت چشم، تهوع، استفراغ، دل‌درد و بثورات پوستی می‌شود. در موارد شدید، بیماران دچار خونریزی‌های مخاطی می‌شوند که نیازمند مراقبت‌های ویژه و بستری شدن هستند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای این ویروس وجود ندارد و این در حالی است که آگاهی عمومی و دسترسی به واکسن‌های موجود نیز بسیار محدود است. ویروس دنگی با چندین سرم‌وارهٔ متفاوت، عملکردی غیرمعمول در ایجاد بیماری‌های شدید در افراد دارد، که ساخت واکسن مناسب را دشوار می‌سازد.

متخصصان توصیه می‌کنند که افراد هنگام بیرون رفتن از خانه و حتی در خانه، موادی که حشرات را از بدن دور می‌کند به خود بمالند و نقاطی را که آب در آن جمع شده بخشکانند و پنکه را برای دور کردن پشه روشن نگه دارند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 × 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!