نقش ورزش در کاهش خطر مرگ بر اثر سرطان پروستات

توریست مالزی – ژن‌ها می‌توانند برخی از مردان را در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دهند؛ اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مردان می‌توانند بسیاری از...
توریست مالزی – ژن‌ها می‌توانند برخی از مردان را در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دهند؛ اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مردان می‌توانند بسیاری از این خطرات احتمالی را با یک سبک زندگی سالم از بین ببرند.

به ‌گزارش دویچه وله به نقل از Consumer Healthday، محققان آمریکایی دریافتند در میان مردانی که خطر ژنتیکی ابتلا به سرطان پروستات را دارند، افرادی که سبک زندگی سالمی اتخاذ می‌کنند، بسیار کمتر از سایرین در معرض مرگ‌و‌میر ناشی از این بیماری قرار دارند. سبک زندگی سالم به ‌این ‌معنی است که این افراد به‌طور مرتب ورزش می‌کنند؛ از سیگار کشیدن خودداری می‌کنند؛ وزن خود را پایین نگه می‌دارند و همچنین ماهی را به گوشت فرآوری‌شده ترجیح می‌دهند.

به ‌گفته دکتر آدام کیبل، سرپرست این گروه تحقیقاتی و رئیس بخش اورولوژی بیمارستان زنان و بریگهام در بوستون، به نظر نمی‌رسد که عادت‌های سالم در وهله اول از مردان در برابر ابتلا به سرطان پروستات محافظت کند، ولی در عوض، خطر ابتلا به نوع تهاجمی این سرطان در آنها را کاهش می‌یابد.

سرطان پروستات بسیار شایع است؛ طبق گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS) از هر هشت مرد، یک نفر در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می‌شود. این سرطان اغلب آهسته پیشرفت می‌کند و ممکن است هرگز به‌حدی پیشرفت نکند که زندگی یک مرد را تهدید کند: از هر ۴۱ مرد فقط یک نفر بر اثر سرطان پروستات جان خود را از دست می‌دهد.

این مطالعه که اخیراً به‌صورت آنلاین در ژورنال ”اورولوژی اروپا” منتشر شده، بیش از ۱۲ هزار مرد را به مدت ۲۷ سال مورد بررسی قرار داد. سرطان پروستات دارای یک جزء ژنتیکی بزرگ است و بیش از ۲۰۰ نوع ژن با خطر ابتلا به این بیماری مرتبط است. کیبل و همکارانش از این اطلاعات برای تعیین ”امتیاز خطر چند ژنی”، برای بررسی احتمال ابتلا به سرطان پروستات استفاده کردند.

در طی ۲۷ سال مورد بررسی توسط این محققان، بیش از ۳ هزار مرد به سرطان پروستات مبتلا شدند و ۴۳۵ نفر بر اثر آن جان خود را از دست دادند. در این میان، ژن‌ها تفاوت بزرگی ایجاد کردند: محققان دریافتند مردانی که امتیازات خطر ژنتیکی ۲۵ درصد به بالا را داشتند، چهار برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از این بیماری بودند. اما در همان مردان نیز سبک زندگی نیز تأثیر زیادی داشت.

در افرادی که حداقل به چهار عامل از شش عامل سبک زندگی سالم پایبند بودند (شامل حفظ لاغری، ورزش شدید، دوری از سیگار، خوردن منظم ماهی‌های چرب، مصرف منظم گوجه‌فرنگی و اجتناب از گوشت فراوری)، احتمال مرگ ناشی از سرطان پروستات تا ۴۵ درصد در مقایسه با مردانی که به هیچ کدام از این موارد پایبند نبودند، کاهش یافت.

به‌ گفته کیبل، از بین تمام عادت‌های سبک زندگی، ورزش و به دنبال آن حفظ وزن سالم، برای کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات از همه مهمتر به نظر می‌رسد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

2 × یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!