نماینده مجلس: حساب بانکی فرد بی‌حجاب مسدود شود

عفو بین‌الملل: جامعه جهانی نباید فریب ادعاهای مشکوک انحلال گشت ارشاد را بخورد توریست مالزی – سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای با مشکوک خواندن ادعای انحلال «گشت ارشاد» نوشت:...
عفو بین‌الملل: جامعه جهانی نباید فریب ادعاهای مشکوک انحلال گشت ارشاد را بخورد
توریست مالزی – سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای با مشکوک خواندن ادعای انحلال «گشت ارشاد» نوشت: «اظهارات مبهم و متناقض مقامات ایرانی در مورد انحلال «گشت ارشاد» در ایران نباید جامعه بین‌المللی را در مورد اعمال خشونت پیوسته علیه زنان و دختران به وسیله قانون حجاب اجباری و مصونیت عاملین این خشونت، فریب دهد.

به گزارش یورونیوز، محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران روز شنبه در جریان یک کنفرانس خبری گفته بود: ««گشت ارشاد ربطی به قوه قضائیه ندارد و از همان جایی که در گذشته تأسیس شد از همانجا نیز تعطیل شد. البته قوه قضائیه نظارت‌های خود را بر کنش‌های رفتاری در سطح جامعه ادامه می‌دهد.» این اظهارات آقای منتظری واکنش‌های بسیاری در پی داشت و نیویورک تایمز روز یکشنبه از لغو گشت ارشاد در پی تداوم اعتراضات در ایران خبر داد.

آندره‌آ زاسه، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز گذشته درباره لغو گشت ارشاد در ایران گفت: «ایرانی‌ها برای دفاع از حقوق بنیادین خود به خیابان می‌آیند. آنها می‌خواهند آزاد باشند و حتی اگر این تغییر {جمع شدن گشت ارشاد} اعمال شود، باز هم تغییری در این خواست و جنبش ایرانیان ایجاد نخواهد کرد.»

سازمان عفو بین‌الملل همچنین اضافه کرد: «جامعه جهانی و رسانه های بین‌المللی نباید به مقامات ایرانی اجازه دهند که بر اقدامات خود سرپوش بگذارند.»

نماینده مجلس ایران: احتمالا حساب بانکی فرد بی‌حجاب مسدود شود
به گزارش اعتماد آنلاین، حسین جلالی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره تعطیلی گشت ارشاد گفت: «حتما نباید گشت ارشاد باشد؛ ۲۰ سال است که گشت ارشاد نداریم بلکه پلیس امنیت اخلاقی داشتیم. در مجموع حجاب وجود دارد اما روش و شیوه دعوت به آن تغییر کرده است. منظور از تغییر روش این است که امکان دارد در قالب تذکری از طریق پیامک به افراد بی‌حجاب اعلام شود که شما حجاب رعایت نکردید و سعی کنید به قانون احترام بگذارید. بعد از تذکر، وارد مرحله اخطار می‌شویم بعد هشدار و در مرحله سوم ممکن است حساب بانکی فرد بی‌حجاب مسدود شود.»

وی همچنین در رابطه با اعتراضات جاری ایران گفت: «وقتی ناآرامی‌ها زیاد می‌شود اراذل و اوباش افزایش پیدا می‌کنند، در جاده می‌ریزند و بی‌حجابی زیاد می‌شود در نتیجه وقتی ناآرامی‌های تمام شود این موارد هم تمام می‌شوند. همه این موارد یکی دو هفته دیگر جمع می‌شوند منظور این است که روسری‌ها به سر زنان برمی‌گردد.»

این درحالی است که پس از گذشت بیش از ۸۰ روز همچنان اعتراضات در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد و در پی فراخوان‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی برای اعتصاب و اعتراض در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر، گزارش‌ها و ویدیوهای بسیاری مبنی بر برگزاری تجمعات اعتراضی و اعتصاب کسبه در شهرهای مختلف منتشر شده است.

زنان معترض ایرانی در فهرست ۱۰۰ زن تاثیر گذار بی‌بی‌سی
بی‌بی‌سی فهرست ۱۰۰ زن الهام‌بخش و تاثیرگذار از سراسر جهان در سال ۲۰۲۲ را منتشر کرد. در این میان حضور زنان ایرانی بسیار پررنگ است. در این فهرست زنان ایرانی که موی خود را به نشانه اعتراض می‌برند، به عنوان نمادی برای اعتراضات ایران که برای بسیاری تاثیر گذار بوده، قرار دارند. همچنین تصویر زنی که موهای خود را از پشت می‌بست و برای شرکت در اعتراضات آماده می‌شد، به عنوان نماد الهام بخش دیگری از اعتراضات ایران در این فهرست قرار دارد. اما حضور کنشگران، هنرمندان و ورزشکاران زن ایرانی نیز در این لیست چشمگیر است.

زر امیر ابراهیمی، بازیگر ایرانی برنده بهترین بازیگر زن جشنواره کن
نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست زندانی در ایران
گوهر عشقی، فعال مدنی و مادر ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس ایرانی که در بازداشت پلیس فتا کشته شد.
زهرا محمدی، فعال مدنی و مدرس زبان کردی و مسئول انجمن فرهنگی اجتماعی «نوژین»، در خرداد ۱۳۹۸ بازداشت و در تیر ۱۳۹۹ به اتهام «تشکیل گروه علیه امنیت کشور» به ۱۰ سال حبس محکوم شد.
نرگس محمدی، روزنامه‌نگار، فعال حقوق بشر و نامزد دریافت جایز نوبل بازداشت شده در ایران
الناز رکابی، سنگ‌نورد ملی‌پوش ایرانی که همزمان با اعتراضات جاری ایران در مسابقات قهرمانی سنگ‌نوردی آسیا در کره جنوبی بدون حجاب اجباری شرکت کرد.
سپیده قلیان، فعال مدنی و زندانی سیاسی در ایران که در جریان اعتراضات کارگری سال ۹۷ در خوزستان به همراه اسماعیل بخشی و شماری دیگر از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه بازداشت شد.
نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند دو تابعیتی بریتانیایی-ایرانی است که از ۳ آوریل ۲۰۱۶ تا ۱۶ مارس ۲۰۲۲ در ایران بازداشت بود.
رویا پیرایی، دختری که پس از کشته شدن مادرش «با شلیک نیروهای امنیتی» بر مزار او ایستاد و تصویرش به نمادی برای اعتراضات جاری ایران بدل شد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهارده + 15 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!