نگرانی سازمان جهانی بهداشت از آمار تکان‌دهنده کرونا در چین

توریست مالزی – بیلان پکن از ۶۰ هزار قربانی کرونا پس از لغو سخت‌‌گیری‌ها، زنگ خطر گسترش همه‌گیری را به صدا در آورده است. سازمان جهانی بهداشت از دولت...
توریست مالزی – بیلان پکن از ۶۰ هزار قربانی کرونا پس از لغو سخت‌‌گیری‌ها، زنگ خطر گسترش همه‌گیری را به صدا در آورده است. سازمان جهانی بهداشت از دولت چین خواسته اطلاعات شفاف‌ و بیشتری در باره نرخ ابتلا و مرگ و میر بیماران بدهد.

به گزارش دویچه وله، تدروس آدهانوم، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در گفت‌وگوی تلفنی با ما شیائووی، مدیر کمیسیون بهداشت ملی چین خواستار اطلاعات بیشتری در باره وضعیت اپیدمیولوژیک این کشور شده است. آدهانوم در این مکالمه تاکید کرده که مبادله شفاف داده‌ها کمکی به مدیریت پاندمی و پیشگیری از سرایت هرچه بیشتر ویروس خواهد بود. او یادآور شده که پکن می‌تواند همواره روی حمایت WHO در این زمینه حساب کند.

مسئولان چین پس از تجدیدنظر غیرمنتظره از سیاست “کووید صفر” رقم جان باختگان کرونا در ماه گذشته را اعلام کردند؛ رقم باورنکردنی۶۰هزار نفرکه موجی از نگرانی برانگیخت. اعلام این آمار در حالی است که پنهان‌کاری پکن در خبررسانی شفاف از وضعیت همه‌گیری، مورد انتقاد بین‌المللی بوده است.

گمانه‌زنی در باره آمار واقعی
موسسه بریتانیایی ارفینیتی Airfinity که داده‌های علمی را پردازش می‌کند، برآورد کرده که روزانه حدود سه میلیون و ۷۰۰هزار نفر در چین به ویروس مبتلا می‌شوند و روزی ۲۱هزار نفر هم جان می‌بازند. بر اساس این تخمین‌، از ابتدای دسامبر یعنی ظرف یک ماه و نیم حدود ۳۵۰هزار بیمار کرونا درگذشته‌اند. هم‌چنین پیش‌بینی شده که تعداد قربانیان ویروس تا پایان آوریل می‌تواند به یک میلیون و ۷۰۰هزار نفر جهش کند.

ارفینیتی می‌گوید موج ابتلا می‌تواند چند هفته کاهش یابد ولی افزایش سریع دیگری تا اوایل مارس در انتظار چین خواهد بود.در چین میلیون‌ها شهروند بالای ۶۰ سال وجود دارند که علیه ویروس کرونا مصون‌سازی نشده‌اند. در چند هفته گذشته بیمارستان‌های این کشور مملو از مبتلایان بوده و تصاویر ماهواره‌ای نشان‌گر کوره‌هایی هستند که اجساد قربانیان را می‌سوزانند.

با این همه رهبری حزب کمونیست و مدیران نهادهای بهداشتی و درمانی چین تلاش می‌کنند وضعیت جاری و عواقب شیوع ویروس را کم اهمیت جلوه دهند. چین اخیرا مرزهای خود را نیز پس از سه سال گشود که به سرازیر شدن روزانه ۵۰هزار مسافر از هنگ‌کنگ به این کشور منجر شد. همین تصمیم برای عبور و مرور آزادانه مسافران نگرانی در باره سرایت هرچه بیشتر ویروس به سایر نقاط دنیا را دامن زد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یازده − هفت =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!