هشت حقیقت جالب درباره مردم مالزی و باورهایشان

با توجه به حضور کشورهای استعماری، حضور ملیت ها و فرهنگ های متفاوت، آب و هوا و طبیعت ویژه در مالزی این سرزمین صاحب باورها و فرهنگ های در هم تنیده شده است و هر گوشه ای از آن به فرهنگ و سرزمین خاصی تعلق دارد.
توریست مالزی – با توجه به حضور کشورهای استعماری، حضور ملیت ها و فرهنگ های متفاوت، آب و هوا و طبیعت ویژه در مالزی این سرزمین صاحب باورها و فرهنگ های در هم تنیده شده است و هر گوشه ای از آن به فرهنگ و سرزمین خاصی تعلق دارد. همه این موارد دست به دست هم داده و باورهای عجیب و در برخی موارد تاریخ غریبی برای این کشور و مردمانش رقم زده که دانستن آن ها برای مالزی نشینان خالی از لطف نخواهد بود.

۱- اسکندر مقدونی

Iranian-Malaysia-News-Malaysia-8-interesting-facts-about-malaysia-you-didnt-know-01

حاکمان سابق مالزی اعتقاد داشتند که از نسل اسکندر مقدونی بوده اند. یکی از بزرگترین آثار ادبیات مالزی Sejarah Melayuاست. اعتقاد بر این است که این کتاب قطور و بزرگ در سال ۱۶۱۲ توسط یک قائم مقام جوهور نوشته شده است و بیش از ۶۰۰ سال از تاریخ مالزی را پوشش می دهد.

بسیاری از روایت ها این کتاب مشتمل بر تاسیس مالاکا یکی از که موفق ترین مرکز بازرگانی در جنوب شرق آسیا در طول قرن ۱۵ می باشد. اولین حاکم مالاکا، همان طور که در Sejarah Melayuآمده است، از تباری اصیل (نجیب زاده) و از شاهزادگان خانه پالمبانگ در مرکز عظیمامپراتوری بوداییSrivijayanبوده است. این تنگه مهم از قرن ۷تا قرن ۱۳تحت سلطه این خاندان بوده است.

نکته جالب در مورد اسطوره شاهان این خاندان اسکندرذوالقرنین است.آن ها اعتقاد دارند از نسل اسکندر مقدونی یکی از بزرگترین جنگجویان طول تاریخ هستند. البته از نظر تاریخی این ایده که اسکندر به شبه جزیره مالزی آمده و سلاطین این شبه جزیره از نسل وی بوده اند توسط مورخان بسیار بعید به نظر می رسد. ولی نباید از خاطر دور کرد که دو پادشاه دیگر یکی کوروش کبیر و دیگری پادشاهی گمنام از امپراتوری Himyarنیز لقب ذوالقرنین داشته اند و شاید این کتاب اشاره به آن ها داشته باشد.

اگر چه این باور که در بین مسلمانان بیش از دیگران اقلیت ها مالزیایی رواج دارد بیشتر به یک داستانی حماسی می ماند ولی با وجود همه باورهای تاریخی مورخان نباید این واقیعت را از نظر دور کرد که اسکندر کبیر برای مبارزه با هند، شبه قاره ای که تاثیر مستقیم بر فرهنگ مالزی داشته و دارد، سپاهی عظیم در حدود ۳۲۶ قبل از میلادراه اندازی کرد و این بدان معناست که امکان راهیابی نسل اسکندر مقدونی به سوماترایSrivijayan از بیخ و بن بی اساس نیست.

۲- دوری از عدد ۴

Iranian-Malaysia-News-Malaysia-8-interesting-facts-about-malaysia-you-didnt-know-02

خرافات عددی چینی در مالزی به شدت رواج دارد. در باورهای مردم چین هر عدد معنای خاصی داشته و این خرافات توسط اقلیت های مالایی- چینی در این کشور رواج پیدا کرده است و اکنون جز جدایی ناپذیر فرهنگ مالایی است. حتمن شما نیز در آسانسو ساختمان های مسکونی یا اداری، آسانسور مراکز خرید و محل های دیگر بسیار دیده اید که به جای عدد ۴ از ۳Aاستفاده می شود. این به این خاطر است که عدد چهار را مظهر مرگ می دانند. علت نیز نحوه تلفظ این عدد است که به کلمه مرگ بسیار نزدیک است.

عدد هشت درست نقطه مقابل چهار است. تلفظ این عدد شبیه رفاه است به همین دلیل هشت مظهر رفاه بوده و همه دوست دارند شماره ماشین هایشان پر از عدد ۸ باشد.

۳ –فاتحان فرهنگی

Iranian-Malaysia-News-Malaysia-8-interesting-facts-about-malaysia-you-didnt-know-03

پرتغالی ها وقتی از غارت گنج های نهفته در معابد مکزیک فارغ شدند رهسپار شرق شده و در قرن پانزدهم با بیرون راندن اسپانیایی ها، ملاکا و تنگه حیاتی آن را به تصرف خود درآورند.  اگر چه آن ها نیز به نوبه خود در قرن هفدهم توسط هلندی ها از ملاکا بیرون رانده شدند ولی امروزه از آن ها علاوه بر خرابه هایی که ملاکا را به شهر تاریخی مالزی و یکی از مهم ترین شهرهای گردشگری آن تبدیل کرده فرهنگ، مذهب، باورها و غذاهای خوشمزه شان باقی مانده که جزیی از زندگی و فرهنگ مالزی شده است.

۴- Susukعجیب و غریب

Iranian-Malaysia-News-Malaysia-8-interesting-facts-about-malaysia-you-didnt-know-04

جادوگر معروف و بدنامی که هنوز هم مردم از او می ترسند. Susukدر واقع در زبان مالایی به معنای سوزن می باشد. Susukیک رسم یا آرایش زیبایی بدنام در مالزی است که برای سحر و جادو انجام می شود. آغاز این خرافه به زمان پیش از اسلام باز می گردد و عمل آن وارد کردن سوزن های که بیشتر از طلا هستند به داخل پوست می باشد.

مرد بر این باورند وقتی کاهن مالایی به نام Bomohهمزمان با خواندن اوراد و ادعیه خاص این سوزن را به پوست وارد می کرده منفعت های زیادی نظیر آرامش، کاهش درد و زیبایی و سلامت همیشگی نصیب فرد می شده است. همچنین این اعتقاد وجود دارد که استفاده کنندگان از سحر و جادوی Susukعمر جاودان دارند، مگر این که سوزن ها از بدن شان خارج شود و به این ترتیب سحر و جادو باطل گردد. اگر چه هنوز هم بیشتر افراد بر این باورند که Susuk می تواند فرد را جاودان و اراده او را در برابر وسوسه و هوای نفس قوی کند ولی جمعیت های اسلامی مالزی آن را جادوی سیاه و حرام می دانند.

۵- بوگیایی (Bugis) های تاریخ ساز

Iranian-Malaysia-News-Malaysia-8-interesting-facts-about-malaysia-you-didnt-know-05

تاریخ مالزی به طرز غریبی تحت تاثیر بوگیایی ها می باشد.  بوگیایی ها در واقع مردمانی با ریشه سولاوسی، سومین جزیره بزرگ مالزی می باشند. آن ها پس از جنگ وحشیانه داخلی در سال ۱۶۶۹ در سه مقصد سوماترا، برونئی و جزیره مالزی پراکنده شدند. قومی که وارد مالزی شدند به سرعت در اطراف تنگه مالاکا به شهرت فراوانی رسیدند. چرا که آن ها اغلب ملوانان، بازرگانان و سربازان کارآزموده ای بودند که از این حیث آن ها را شبیه وایکینگ ها می دانند.

آغاز نفوذ سیاسی و اقتصادی فراگیر آن ها به قرن هجدهم باز می گردد. زمانی که بوگیایی ها نفوذ موثری در سلطنت جوهرو (یکی از مهم ترین شهرهای آن زمان مالزی) پیدا کردند. یکی از مهم ترین بوگیایی های تاریخ مالزی، پدر جوهور مدرن، سلطان Sir Abu Bakar Ibni Daing Ibrahim می باشد که به خاطر سیاست تجددگرایانه و دیدگاهی مدرن به شدت مورد تحسین بوده است. از جمله افرادی مهمی مالزی که ریشه بوگیایی دارند می توان از خانم های لیزا سوری هانی بازیگر، زیانا زین خواننده و نخست وزیر وقت مالزی آقای نجیب تون رزاق نام برد.

۶- پادشاهی کبرا

Iranian-Malaysia-News-Malaysia-8-interesting-facts-about-malaysia-you-didnt-know-06

بزرگترین گونه مارهای سمی جهان را می توان در مالزی یافت. مالزی دارای بزرگ ترین گونه مارهای سمی شاه کبرا در سراسر جهان است. بزرگ ترین نمونه از گونه مارهای کبرا به یافتن نمونه ۵.۷۱ متری از این گونه به سال ۱۹۳۷ در پورت دیکسون باز می گردد. غذای اصلی شاه کبراها گونه های دیگر مارها و خزندگان کوچک می باشد. این مارها با توجه به سوخت و ساز کم بدن شان می توانند برای ماه های بدون غذا زندگی کنند.

شاه کبرا نیز به مانند دیگر کبراها از برخورد پرهیز می کند و فقط در صورت تحریک شدن اقدام به حمله می نماید. سم این مار بسیار کشنده بوده و صدای خش خش منحصر به فردش هر جنبنده ای را مرعوب می کند.

۷- عقب نشینی قرمز

Iranian-Malaysia-News-Malaysia-8-interesting-facts-about-malaysia-you-didnt-know-07

مالزی نیز یکی از مکان هایی بوده که درگیر جنگ میان غرب و کمونیست شده است. مجمموعه جنگ هایی که به طور معمول خونین بودند در مالزی به گونه دیگری پیش رفت. سیاست های انگلیس در آن زمان باعث شد پاکسازی کمونیست ها بیش از آن که متکی به جنگ و خونریزی باشد بر پایه مشوق های مالی پیش برود.

کمونیست ها در جنگل های انبوه مالزی پراکنده بودند و بیشتر توسط چینی تبارهای مالزی حمایت می شدند. در این زمان بریتانیا برای افشای محل کمونیست های جوایز مالی در نظر گرفت. همچنین برای کمونیست هایی که خود و همرزمان شان را معرفی می کردند نیز جوایزی در نظر گرفت. همچنین جایزه ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار برای معرفی رهبر کمونیست های مالزی، چین پنگ قرار داد و به این ترتیب کمونیست ها را فلج کرده و آن ها را شکست داد.

۸- ستاره های معنوی


Iranian-Malaysia-News-Malaysia-8-interesting-facts-about-malaysia-you-didnt-know-08


جالب است بدانید که پرفروش ترین آلبوم موسیقی مالزی متعلق به گروه پاپ اسلامی ریحان است. آلبوم این گروه که در سال ۱۹۹۶ منتشر شد با فروش ۳ میلیون و پانصد نسخه پرفروش ترین آلبوم موسیقی تاریخ مالزی است.


همچنین گروه ریحان از محبوب ترین گروه های موسیقی در مالزی، سنگاپور و تا حد زیادی اندونزی می باشد. این گروه علاوه بر مالزی و کشورهای اطراف در تور جهانی خود در کشورهایی نظیر ترینیدا و توباگو، کانادا و انگلیس کنسرت اجرا کرده اند. گروه ریحان یکی از سه گروه موسیقی مالزی هستند که تا کنون در آلبرت هال لندن برنامه اجرا کرده اند.


پاسخی ارسال کنید

*

*

18 + هفده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!