هشت دانشگاه ایران بین ۸۰۰ دانشگاه برتر دنیا

هشت دانشگاه ایران در رتبه بندی 2017 بین 800 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند؛ ضمن اینکه دو دانشگاه تهران و امیرکبیر رتبه زیر 500 هستند.
توریست مالزی- سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام بر اساس آخرین به روزرسانی نظام رتبه بندی دانشگاه های شانگهای گفت: ۸ دانشگاه ایران در رتبه بندی ۲۰۱۷ این نظام بین ۸۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند؛ ضمن اینکه دو دانشگاه تهران و امیرکبیر رتبه زیر ۵۰۰ هستند.

محمدجواد دهقانی در وزارت علوم، تحقیقات فناوری اظهار کرد: رتبه بندی جهانی شانگهای امروز (۲۴ مرداد/ ۱۵ اوت) اعلام شد و تعداد دانشگاه های ایران که در این نظام رتبه بندی ۱ دانشگاه در جمع ۸۰۰ دانشگاه برتر بود در سال ۲۰۱۷ به هشت دانشگاه رسید.

وی ادامه داد: در این رتبه بندی دانشگاه تهران رتبه ۳۰۱ تا ۴۰۰ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه ۴۰۱ تا ۵۰۰ را کسب کردند.

همچنین دانشگاه های صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان و علوم پزشکی شهید بهشتی نیز رتبه های زیر ۸۰۰ را دارند.

به گفته سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام، دانشگاه صنعتی شریف و علوم پزشکی ایران رتبه ۵۰۱ تا ۶۰۰ تربیت مدرس رتبه ۶۰۱ تا ۷۰۰ و دانشگاه های فردوسی مشهد و صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ۷۰۱ تا ۸۰۰ را به دست آوردند.

شرکت مشاوره ای رتبه بندی شانگهای به عنوان یک شرکت مستقل مشاوره ای از سال ۲۰۰۳ نظام رتبه بندی ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان را به صورت سالانه بر اساس روش شناسی شفاف و اطلاعات کسب شده از منابع دیگر منتشر می کند.

این نظام رتبه بندی در سال ۲۰۱۷ علاوه بر ۵۰۰ دانشگاه برای اولین بار ۸۰۰ دانشگاه برتر را فهرست کرده است. بر اساس این نظام رتبه بندی دو دانشگاه آمریکایی هاروارد برای پانزدهمین سال پیاپی و دانشگاه استنفورد به ترتیب رتبه های اول و دوم را کسب کرده اند. همچنین دانشگاه انگلیسی کمبریج با پیشی گرفتن از موسسه فناوری ماساچوست آمریکا /ام آی تی و برکلی توانسته به رتبه سوم صعود کند.

در نظام رتبه بندی سال جاری شانگهای میان ۲۰ دانشگاه برتر ۱۶ دانشگاه از آمریکا، ۳ دانشگاه از انگلیس و یک دانشگاه از سوئیس دیده می شوند.

منبع: ایرنا

پاسخی ارسال کنید

*

*

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^