هشدار بانک جهانی: جنگ در خاورمیانه می‌تواند شوک جدیدی به بازار مواد اولیه وارد کند

توریست مالزی – بانک جهانی هشدار داد که جنگ اسرائیل با گروه حماس و گسترش احتمالی آن می‌تواند شوک جدیدی به قیمت‌ها در بازار مواد اولیه وارد کند. به...
توریست مالزی – بانک جهانی هشدار داد که جنگ اسرائیل با گروه حماس و گسترش احتمالی آن می‌تواند شوک جدیدی به قیمت‌ها در بازار مواد اولیه وارد کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، قیمت نفت از زمان آغاز جنگ اسرائیل با حماس تاکنون شش درصد افزایش یافته است. بانک جهانی از افزایش بیشتر قیمت نفت در صورت گسترش جنگ در خاورمیانه و افزایش قیمت محصولات کشاورزی ابراز نگرانی کرده است.

یندِرمیت گیل (Indermit Gill) اقتصاددان ارشد بانک جهانی در بیانیه‌ای گفت: «مناقشه خاورمیانه، بار اضافه‌ای بر دوش بزرگترین شوک اقتصادی به بازار مواد اولیه از دهه ۷۰ میلادی یعنی حمله روسیه به اوکراین محسوب می‌شود؛ سیاستگذاران باید هوشیار باشند. اگر شدت درگیری افزایش یابد، اقتصاد جهان برای اولین بار طی دهه‌های اخیر با یک شوک مضاعف به قیمت انرژی مواجه خواهد شد. »

بانک جهانی تخمین می‌زند این تاثیر، تا حد زیادی به اثرات آن بر صادرات نفت در سراسر جهان بستگی دارد. در صورت تاثیر محدود، قیمت نفت می‌تواند بین ۳ تا ۱۳ درصد افزایش یابد و به ۹۳ تا ۱۰۲ دلار برسد، در حالی که در سناریوی اثرگذاری متوسط، بهای نفت به محدوده بین ۱۰۹ تا ۱۲۱ دلار خواهد رسید. در بدترین حالت، قیمت نفت به بالاترین حد خود یعنی بین ۱۴۰ تا ۱۵۷ دلار می‌رسد که احتمالا بیشتر از بالاترین رکورد تاریخی ۱۴۷.۵ دلار در سال ۲۰۰۸ است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 × یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!