هندبال ایران در مسابقات جهانی؛ نگاهی به تیمی که تاریخ‌ساز شد

توریست مالزی – تیم ملی هندبال ایران برای نخستین بار توانست صعود به دور اصلی مسابقات قهرمانی جهان را تجربه کند، دستاوردی که اتفاقی تاریخی برای این تیم محسوب...
توریست مالزی – تیم ملی هندبال ایران برای نخستین بار توانست صعود به دور اصلی مسابقات قهرمانی جهان را تجربه کند، دستاوردی که اتفاقی تاریخی برای این تیم محسوب می‌شود.

به گزارش بی بی سی، رشد هندبال ایران از سال‌ها پیش آغاز شده و حضور شماری از بازیکنان تیم ملی در لیگ‌های اروپایی نمودی از پیشرفت این رشته بود. اما نخستین صعود به مرحله اصلی مسابقات قهرمانی جهان را می‌توان نقطه اوج عملکرد این تیم دانست. ایران در نخستین بازی خود گرچه از شیلی عقب افتاد اما با علکردی درخشان توانست به بازی برگردد و حریف اهل آمریکای جنوبی خود را ۲۴-۲۵ شکست دهد.

ایران در بازی دوم هم عملکرد نسبتا قابل قبولی داشت. این تیم گرچه در نیمه اول نمایشی ضعیف داشت اما در نیمه دوم پا به پای مونته‌نگرو مبارزه کرد و در پایان بازی را با نتیجه ۳۱-۳۴ به حریف واگذار کرد. حریف سوم ایران تیم مطرح اسپانیا بود که این تیم در دیداری یک طرفه ایران را ۲۲-۳۵ شکست داد.

وسلین وویوویچ، سرمربی ایران پس از پایان این بازی گفت: «شرایط در بازی برابر اسپانیا سخت بود. همه شرایط اسپانیا را می‌دانستند و مطلع بودند که تیم قدرتمندی است. تلاش کردم به لحاظ روحی به بازیکنان انگیزه بدهم، اما در نهایت این گونه نشد. در نیمه دوم از عملکرد بازیکنانم راضی هستم و از اینکه در مرحله اصلی هستیم، خوشحالم. شرایط سختی است و باید به مرحله بعدی فکر کنیم و همراه با کادر فنی وضعیت فنی آن‌ها را تحلیل کنیم.»

نتیجه خوب برای ایران اما پیروزی ۳۳-۳۵ مونته‌نگرو مقابل شیلی بود که این تیم را به قعر جدول و ایران را به مرحله بعد فرستاد. به این ترتیب از گروه A مسابقات جهانی تیم‌های اسپانیا (۶ امتیاز)، مونته‌نگرو (۴ امتیاز) و ایران (۲ امتیاز) به دور بعدی صعود کردند و در جمع ۲۴ تیم برتر جهان قرار گرفتند.

ایران با این نتایج در شهر کراکوف لهستان باقی خواهد ماند و باید با سه تیم برتر گروه B مسابقات بازی کند. ایران در نخستین بازی خود فردا (چهارشنبه ۲۸ دی/۱۸ ژانویه) با اسلوونی بازی خواهد کرد. تیم ملی هندبال اسلوونی ۱۰ مرتبه در رقابت‌های قهرمانی جهان حضور پیدا کرده است و سال ۲۰۱۷ موفق شد عنوان سومی این مسابقات را از آن خود کند. عنوانی که با هدایت وسلین وویوویچ، سرمربی مونته‌نگرویی ایران در فرانسه بدست آمد.

محمد سیاووشی، دروازه‌بان ایران در مورد حضور در مرحله اصلی مسابقات گفت: « نهایتا صعود کردیم و در این مرحله با تیم‌های اسلوونی، فرانسه و لهستان رقابت خواهیم کرد. فرانسه قهرمانی جهان و المپیک را در کارنامه خود دارد، باید از بازی کردن مقابل این تیم لذت ببریم. اسلوونی تیم خوبی دارد و موفق شده است که میزبان رقابت‌ها (لهستان) را با اختلاف ۱۰ گل شکست دهد.»

ایران در دومین بازی جمعه ۳۰ دی با فرانسه دیدار خواهد کرد؛ تیمی که قوی‌ترین حریف ایران در این مرحله است و با ۶ امتیاز به عنوان صدرنشین گروه صعود کرده است تیم ملی فرانسه همچنین با قهرمانی در المپیک‌های پکن، لندن و توکیو، پرافتخارترین تیم هندبال جهان در این مسابقات است. ایران در سومین بازی یکشنبه ۲ بهمن به مصاف لهستان، میزبان مسابقات می‌رود. تیمی که مثل ایران به عنوان تیم سوم گروه به این دوره صعود کرده و شاید بتوان گفت که شانس پیروزی مقابل آن بالاتر از سایر رقیبان است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

سه + سیزده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!