هیجان هوش مصنوعی و هجوم داروهای کاهش وزن

توریست مالزی – در دنیای فناوری، سال ۲۰۲۳ احتمالا به عنوان سالی به یاد خواهد ماند که در آن هوش مصنوعی مولد در دسترس عموم مردم قرار گرفت. از...
توریست مالزی – در دنیای فناوری، سال ۲۰۲۳ احتمالا به عنوان سالی به یاد خواهد ماند که در آن هوش مصنوعی مولد در دسترس عموم مردم قرار گرفت.

از برنامه‌نویسی کامپیوتری گرفته تا آثار هنری و مقاله‌های متنی، سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به سرعت دامنه‌ گسترده‌ای از تولید محتوا را پوشش دهند. محصولات هوش مصنوعی ممکن است بی‌نقص نباشند اما این سیستم‌ها به ابزاری حیاتی برای بخشی از صنایع و حرفه‌ها تبدیل شده است. راه‌اندازی چت‌جی‌تی‌پی با حمایت مایکروسافت در اواخر سال ۲۰۲۲، راه را برای عمومی کردن هوش مصنوعی باز کرد و از آن زمان رقبای زیادی وارد بازار شده‌اند.

ماه دسامبر شاهد یکی از مهم‌ترین اتفاقات در این حوزه بود. آلفابت، صاحب گوگل از «جمینای» رونمایی کرد؛ یک سیستم هوش مصنوعی که در محصولات گوگل، از جمله چت‌بات و موتور جست‌وجوی آن به کار رفته شده است. آلفابت ادعا می‌کند که عملکرد جمینای از نسخه فعلی چت‌جی‌پی‌تی بهتر است. اما اوپن‌ای‌آی، خالق چت‌جی‌تی‌پی، می‌گوید که این شرکت هم منتظر ننشسته و دست به کار شده است. اوپن‌آی وعده داده است که سال آینده میلادی نسخه‌ قوی‌تری از نرم‌افزارش را رونمایی کند.

در کنفرانسی که ماه نوامبر با حضور شرکت‌های تولید نرم‌افزار برگزار شد، سم آلتمن، مدیر عامل اوپن‌ای‌آی گفت: «آنچه امروز رونمایی کردیم، در مقایسه با محصولی که در حال حاضر مشغول تولید آن هستیم، قدیمی به نظر خواهد رسید. در همین حال سرمایه‌گذاران در حال ریختن پول و سرمایه در صنعت هوشی مصنوعی هستند، با این امید که شرکتی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند تبدیل به بازیگر اصلی بعدی در بازار شود.

به گزارش پیچ‌بوک، شرکتی که در زمینه فراهم کردن اطلاعات مالی برای شرکت‌های نرم‌افزاری فعالیت می‌کند، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سرتاسر جهان، ۲۱/۴ میلیارد دلار در شرکت‌های نوپای تولید سیستم‌های هوش مصنوعی مولد سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این رقم تنها به ۹ ماه اول سال مربوط می‌شود. این در حالی است که میزان سرمایه‌گذاری در این صنعت در سال ۲۰۲۰ حدود ۵/۱ میلیارد دلار بود.

اما بعضی هشدار داده‌اند که انتظار بیش از حد در این زمینه باعث ناامیدی خواهد شد. بن وود، تحلیلگر ارشد شرکت سی‌سی‌سی اینسایت پیش‌بینی می‌کند که سال ۲۰۲۴ آب سردی روی آتش هیجان هوش مصنوعی مولد خواهد ریخت. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم موانعی وجود دارد که در این فضای پرسروصدا نادیده گرفته می‌شود اما در کوتاه مدت سرعت پیشرفت این صنعت را کاهش خواهد داد.»

او به این نکته اشاره می‌کند که تولید و راه‌اندازی یک سیستم هوش مصنوعی مولد، پروژه بسیار هزینه‌بری است. این کار نیاز به حجم زیادی از تجهیزات کامپیوتری پرقدرت دارد و همین طور تراشه‌های کامپیوتری گرانی که با کمبود آن در سطح جهانی روبرو هستیم. او پیش‌بینی می‌کند که برای کاهش این هزینه‌ها، بعضی از سامانه‌های هوش مصنوعی به سمت سیستم‌های ترکیبی پیش خواهد رفت که در آن بخشی از فرایند پردازش کامپیوتری روی لپ‌تاپ یا گوشی موبایل شما انجام خواهد شد.

آقای وود این موضوع را هم مطرح می‌کند که وضع مقررات و افزایش دعواهای قانونی در این حوزه احتمالا باعث فروکش کردن اشتیاق و هیاهویی خواهد شد که در حال حاضر شاهد آن هستیم. او می‌گوید: «شرکت‌ها ممکن است خود را در موقعیتی بیایند که در حالی که مبالغ هنگفتی را در خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، مجبور شوند برای رعایت مقرراتی که وضع می‌شود، قیمت سرویس‌های خود را پایین بیاورند

شوک الکتریکی
به گفته شرکت «تحقیقات خودرو اشمیت» در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ تعداد خودروهای الکتریکی در بریتانیا به یک میلیون خواهد رسید. به این ترتیب بریتانیا بعد از آلمان به دومین بازار بزرگ خودروهای الکتریکی تبدیل خواهد شد. با وجود این انتظار می‌رود که که سال ۲۰۲۴ سال سخت دیگری برای بازار این نوع خودروها باشد. اواخر سال ۲۰۲۳ شرکت‌های خودروسازی فورد، جنرال موتورز و تسلا برنامه‌های خود برای توسعه تولید خودروهای الکتریکی را متوقف کردند. مرسدس بنز در ماه اکتبر بازار این خودروها را بازاری «بی‌رحم» توصیف کرد و جنگ قیمت و مشکلات مربوط به زنجیره تامین قطعات را مقصر این وضعیت دانست. کارشناسان انتظار ندارند که وضعیت در سال ۲۰۲۴ چندان بهتر شود.

ماتیاس اشمیت، تحلیلگر بازار خودرو سالی راکد را برای فروش خودروهای الکتریکی در اروپا پیش‌بینی می‌کند. او برآورد می‌کند که کشورهایی مانند آلمان و نروژ که به صورت سنتی بازارهای قدرتمندی در این حوزه به حساب می‌آیند، تقریبا هیچ رشدی در سال ۲۰۲۴ نداشته باشند. با وجود این بریتانیا ممکن است به دلیل معرفی سیاست‌های مربوط به خودروهای بدون آلودگی، وضعیت بهتری داشته باشد. از ماه ژانویه ۲۰۲۴ بیش از یک‌پنجم خودروهایی که در بریتانیا فروخته می‌شود، باید الکتریکی باشد و این نسبت تا سال ۲۰۳۰ قرار است به ۸۰ درصد برسد.اینها همه خبرهای خوبی است برای کسانی که پول خرید خودروهای الکتریکی را دارند.

آقای اشمیت می‌گوید:‌ «بازار برای خریداران به شدت رونق خواهد داشت،‌ به ویژه در حوزه خودروهای الکتریکی، چون تولیدکنندگان به سرعت برای سازگار شدن با سیاست‌های ضدآلودگی اقدام خواهند کرد.» او می‌گوید:‌ «البته کاهش قیمت‌ها آشکار نخواهد بود بلکه از طریق پیشنهاد قراردادهای اقساطی و ارائه آپشن‌های بهتر خودرو بدون هزینه اضافی اعمال خواهد شد، به این دلیل که تولیدکنندگان خودرو تمایلی ندارند که کاهش قمیت‌ها خیلی واضح و آشکار باشد

ربات‌های انسان‌نما
ربات‌های انسان‌نما احتمالا سال آینده بیشتر به کار خواهند آمد. مهندسان تسلا در حال کار روی پروژه «اپتیموس» هستند؛ یک ربات انسان‌نما که امیدوارند بتواند به زودی بتواند کارهای ابتدایی را در کارخانه‌ها انجام دهد. ویدیویی که اوایل ماه دسامبر منتشر شد تازه‌ترین نسخه اپتیموس را نشان می‌داد که از ماشین قبلی سبک‌تر بود و دست‌ها و موتور جدیدی روی آن نصب شده بود. ایلان ماسک در ماه ژوئیه اعلام کرد که اپتیموس در سال ۲۰۲۴ قادر خواهد بود در کارخانه‌های تسلا کار کند.

«درباره این موضوع که چه زمانی خواهد توانست کارهای مفیدی انجام دهد،‌ در مرحله اول آنها را در کارخانه‌های خودمان به کار خواهیم گرفت تا کارآمدی آنها را ثابت کنیم. اما من فکر می‌کنم که ما بتوانیم زمانی در سال آینده (۲۰۲۴) از آنها برای انجام کارهای به‌دردبخور در کارخانه‌هایمان استفاده کنیم. تقریبا مطمئنم که این اتفاق خواهد افتاد.» تسلا رقبای زیادی در حوزه ساخت ربات‌های انسان‌نما دارد. شرکت‌های دیگر هم ربات‌هایی درست کرده‌اند که در حال آموزش دادن آنها برای انجام وظیفه در فضاهای کاری هستند.

شرکت آمازون در حال آزمودن گونه‌ای از ربات انسان‌نما در انبارهایش است. این ربات که دیجیت نام دارد می‌تواند مانند انسان حرکت کند، اشیا را بگیرد و آنها را جابجا کند. این ربات را شرکت «اجیلیتی رباتیک» ساخته و امیدوار است سال آینده میلادی ربات‌های دیجیت خود را به مشتریان دیگر هم عرضه کند. هم‌زمان شرکت «سنکچوری ای‌آی» در کانادا در حال آموزش ربات‌هایی به نام فینیکس برای انجام کارهای مشخصی مانند بسته‌بندی کالا است. برنامه این شرکت این است که در سال ۲۰۲۴ دامنه کارهایی را که فینیکس می‌تواند انجام دهد، گسترش دهد

۱۴
در دنیای داروسازی،‌ تقاضا برای یکی از روش‌های درمانی آن قدر زیاد است که تولیدکنندگان برای پاسخ به تقاضا در این بازار به تکاپو افتاده‌اند. داروی کاهش وزن سماگلوتید که با نام تجاری «ویگووی» عرضه شده، موفقیت تجاری عظیمی کسب کرد تا حدی که نوو نوردیسک، شرکت سازنده آن در مقطعی به ارزشمندترین شرکت‌ اروپایی تبدیل شد. این شرکت دانمارکی برای پاسخ به تقاضای بازار میلیاردها یورو برای توسعه تاسیسات و تجهیزات تولیدی خود سرمایه‌گذاری کرده است.

ویگووی در حال حاضر با دوز تزریق هفتگی ارائه می‌شود،‌ اما تولید قرص آن هم در مراحل پایانی است. هر چند نوو نوردیسک نمی‌گوید این قرص چه زمانی به بازار عرضه خواهد شد. این شرکت دانمارکی باید انتظار ورود رقبای بیشتری را در سال ۲۰۲۴ داشته باشد. مونجارو، محصول شرکت ایلای لیلی، داروی کاهش وزن دیگری است که به تازگی در آمریکا و بریتانیا مجوز گرفته و انتظار می‌رود به زودی اجازه عرضه در اتحادیه اروپا را هم دریافت کند. هم‌زمان فایزر هم به دنبال کسب مجوز برای قرص‌های کاهش وزن تولیدی این شرکت است

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!