وزیر کشور آلمان خواستار تمدید عدم اخراج پناهجویان ایرانی شد

توریست مالزی – وزیر کشور آلمان از ایالت‌های مختلف خواست تا عدم اخراج پناهجویان ایرانی را که تا پایان سال جاری میلادی ادامه دارد، تمدید کنند. آلمان می‌گوید وضع...
توریست مالزی – وزیر کشور آلمان از ایالت‌های مختلف خواست تا عدم اخراج پناهجویان ایرانی را که تا پایان سال جاری میلادی ادامه دارد، تمدید کنند. آلمان می‌گوید وضع حقوق بشر در ایران بسیار بد است و بازگرداندن پناهجویان مسئولانه نیست.

به گزارش دویچه وله، نانسی فِزر، وزیر کشور آلمان روز چهارشنبه ۲۹ شهریور در پارلمان این کشور گفت که او به همه ایالت‌ها پیشنهاد خواهد کرد که ممنوعیت اخراج پناهجویان ایرانی را که در حال حاضر تا پایان سال اجرا می‌شود، تمدید کنند. او تاکید کرد که حمایت از پناهجویان سیاسی ایران را با توجه به وضعیت این کشور “بسیار مهم” می‌داند.

پس از سرکوب گسترده اعتراضات سراسری در ایران که از شهریور گذشته و در پی کشته شدن ژینا مهسا امینی در اسارت گشت ارشاد شروع شد، ایالت‌های مختلف آلمان به تدریج اخراج پناهجویان ایرانی که درخواست پناهندگی‌شان رد شده است را متوقف کردند. وزرای داخلی این ایالت‌ها در ماه دسامبر بر سر این مسئله توافق کردند. این توافق تا ۳۱ دسامبر ادامه دارد.

در گزارشی که ماه ژوئیه در این باره در رسانه‌های ‌آلمان منتشر شد، گفته شده بود بازگرداندن ایرانیان در این شرایط “غیر مسئولانه” است. بر أساس قوانین، ایالت‌های آلمان می‌توانند مستقلا حداکثر به مدت شش ماه دیپورت را متوقف کنند. رسانه‌های آلمان همچنین نوشتند که طبق ارزیابی وزارت کشور، نقض فاحش حقوق منتقدان و معترضان ایرانی همچنان مانند سابق ادامه دارد. در سال جاری بیش از شش هزار نفر از ترکیه و ایران در آلمان تقاضای پناهندگی کرده‌اند. انجمن کارفرمایان آلمان بر این باور است که حضور پناهجویان، بخصوص آن‌دسته که تحصیل کرده یا مهارت‌های کاری دارند، فرصت مناسبی برای اقتصاد این کشور فراهم کرده است.

با این حال بسیاری به هزینه سنگین فرار مغزهااز این دو کشور برای سرزمین مادری هشدار می‌دهند. اما بیژن جیرسرایی، سخنگوی امور خارجی فراکسیون دموکرات‌های آزاد در پارلمان آلمان که بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ رییس گروه پارلمان آلمان-ایران بوده، در این باره گفته است که اگرچه خسارت وارده به کشور بسیار زیاد است، ولی تهران آگاهانه فرار مغزها را به جان خریده است.

پاسخی ارسال کنید

*

*

6 + چهارده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!