پادشاه مالزی اعلام کرد لغو دستورات اضطراری بدون اطلاع و رضایت وی بوده است

توریست مالزی – پادشاه مالزی از تصمیم دولت برای لغو شش دستور اضطراری بدون رضایت وی ابراز ناامیدی کرد. به گزارش استار، در بیانیه ای، پادشاه همچنین ابراز نگرانی...
توریست مالزی – پادشاه مالزی از تصمیم دولت برای لغو شش دستور اضطراری بدون رضایت وی ابراز ناامیدی کرد.

به گزارش استار، در بیانیه ای، پادشاه همچنین ابراز نگرانی کرد که لغو احکام توسط دولت در پارلمان ارائه نشده است. احمد فاضل شمس الدین عضو خاندان سلطنتی ایستانا نگارا اظهار داشت که ماده ۱۵۰ (۲ ب) با ماده ۱۵۰ (۳) قانون اساسی فدرال به وضوح پیش بینی می کند که قدرت تصویب و لغو احکام اضطراری به عهده پادشاه است.

احمد فاضل گفت: ‘در این راستا، اعلیحضرت از بیانیه ۲۶ جولای در مجلس ابراز امیدواری کردند که دولت همه احکام اضطراری را که پادشاه در دوره اضطراری اعلام کرده بود لغو کنند، گرچه اعلیحضرت با این لغو موافقت نکرده بودند. شاه همچنین از این که پیشنهاد وی مبنی بر لغو احکام اضطراری در پارلمان مطرح و مورد بحث قرار نگرفت ابراز ناراحتی کرد.

وی افزود: پیشنهاد اعلیحضرت قبلاً طی یک جلسه مجازی در ۲۴ جولای با معاون نخست وزیر (پارلمان و امور حقوقی) داتوک سری تکی الدین حسن و دادستان کل کشور تان سری هارون مورد توافق قرار گرفت. اعلیحضرت تأکید کردند که اظهارات وزیر امور مجلس در تاریخ ۲۶ جولای درست نیست و نمایندگان مجلس را گیج کرده است. شاه همچنین اعلام کرد درخواست دولت برای لغو احکام اضطراری در ۲۱جولای با عجله انجام شده و از پارلمان عبور نکرده است.

احمد فاضل اظهار داشت: پادشاه احساس می کند که لغو عجولانه احکام و بیانیه متناقض و گیج کننده ای که در پارلمان مطرح شده، اصول حاکمیت قانون را رعایت نمی کند. این عمل همچنین بی احترامی به عملکرد و اختیارات معظم له به عنوان رئیس دولت است که در قانون اساسی فدرال آمده است. در حالی که شاه طبق توصیه کابینه عمل می کند، اعلیحضرت احساس می کنن که ‘اقدامات ضد قانون اساسی’ توسط دولت باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: اعلیحضرت به عنوان رئیس دولت وظیفه دارد هرگونه عمل خلاف قانون اساسی توسط یک حزب را توبیخ کند. به ویژه کسانی که وظایف و اختیارات پادشاه را انجام می دهند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

18 − هجده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!