پارک رویال بلوم مالزی (Royal Belum State Park)

توریست مالزی – پارک رویال بلوم یکی از بزرگترین و زیباترین پارک های طبیعی در مالزی و آسیا به شمار می آید. پارک رویال بلوم یک پارک بزرگ در...
توریست مالزی – پارک رویال بلوم یکی از بزرگترین و زیباترین پارک های طبیعی در مالزی و آسیا به شمار می آید.

پارک رویال بلوم یک پارک بزرگ در حوالی کوالالامپور و ایپوه و قسمت های شمالی شبه جزیره مالزی است. این پارک بخشی از مجتمع جنگلی بزرگتر (Belum-Temengor (BTFC است که با تایلند به اشتراک گذاشته شده است. این پارک همراه با پارک ملی تامان نگارا یکی از قدیمی ترین جنگل های بارانی جهان است که قدمت آن به بیش از ۱۳۰ میلیون سال می رسد. بلوم یک پارک دولتی است و یک پارک ملی رسمی نیست. این بدان معنی است که دولت محلی مجاز است از این منطقه برای ایجاد جنگل های مصنوعی استفاده کند و پارک امکان توسعه در آینده را دارد.

در داخل پارک رویال بلوم می توانید در تورهای طبیعت گردی شگفت انگیزی (عمدتا از طریق کشتی های دریایی) برای دیدن حیوانات وحشی مانند فیل، گوزن، گراز وحشی، پرندگان گوناگون، حشرات و بسیاری از درختان و گیاهان گرمسیری شرکت نمایید. ۱۴ گونه از کمیاب ترین پستانداران جهان که در میان آنها ببر مالزیایی، گیبون سفید، فیل آسیایی، خرس مالزیایی، کرگدن سوماتران و خوک مالزیایی هنوز هم در این زیستگاه طبیعی بطور آزاد پرسه می زنند.گفته می شود پارک رویال بلوم تنها مکان در مالزی است که در آن شما قادر به مشاهده همه گونه های مرغ شاخنوک هستید. علاوه بر این، اگر می خواهید گل های زیبای رافلزیا را ببینید، این پارک یکی از مکان هایی در تور کوالالامپور است که باید از آن بازدید کنید، زیرا سه گونه از این گل عظیم در آن وجود دارد.

دریاچه تمنگور
در پارک سلطنتی رویال بلوم دریاچه Temenggor، دومین دریاچه بزرگ در شبه جزیره مالزی بعد از دریاچه کنیر به زیبایی می درخشد. دریاچه تمنگور، دقیقاً مانند دریاچه کنیر، یک دریاچه مصنوعی است. این دریاچه انواع مختلفی از ماهی های آب شیرین از جمله Kelah ، Toman ، Sebarau ، Tenggalan و Baung را دارد که باعث می شود آن را به مکانی مناسب برای علاقه مندان به طبیعت تبدیل کند. از آنجا که در گذشته پارک رویال بلوم یک منطقه جنگلی بود، این مکان پر از جزایر کوچک (در واقع قله کوه ها و تپه ها) است که می توان از آنها بازدید کرد. استراحتگاه های اصلی نیز در این جزایر در میان دریاچه تمنگور واقع شده اند.

جاذبه های پارک رویال بلوم
در گوشه و کنار پارک رویال بلوم تفریحات و دیدنی های بسیاری وجود دارد. از آنجا که بسیاری از جاذبه های پارک در کنار دریاچه زیبای تمنگور قرار دارند، شما اغلب از یک قایق برای مسافرت به این مکان ها استفاده خواهید نمود. از جمله جاذبه ها و فعالیت ها در این پارک عبارتند از: مسیرهای پیاده روی متعدد جنگلی و سفرهای هیجان انگیز رودخانه ای، آبشارهای پولاو توجو (یا آبشارهای زیبای دیگر موجود در منطقه)، برج دیده بانی Pulau Talikail (منظره های شگفت انگیز)، سد تمنگور، سنگ های سفید (باتو پوته)، جستجوی رافلیا، بازدید از کامپونگ چووه (روستای زیبای اورنگ اصل)، پیاده روی به سوی شوره زار ها (سیرا گاجا) با فرصتی برای مشاهده حیوانات وحشی (همراه با راهنما و تجهیزات).

محل اقامت
در نزدیکی پارک ایالتی رویال بلوم چند استراحتگاه مناسب وجود دارد، استراحتگاه ها معمولاً در سواحل دریاچه تمنگور واقع شده اند. از آنجا که بیشتر استراحتگاه ها با هم فاصله دارند، اقامت در یک استراحتگاه و غذا خوردن در یک استراحتگاه دیگر کار ساده ای نیست و اساساً به خدماتی که آن اقامتگاه تفریحی ارائه می دهد محدود شده است. نکته مهم این است که وعده های غذایی محلی از کیفیت بسیار بهتری نسبت به وعده های سبک غربی برخوردار هستند. معروف ترین استراحتگاه های اطراف پارک رویال بلوم می توان به موارد مقابل اشاره نمود: Belum Rainforest Resort (WIFI رایگان در مناطق عمومی ارائه می دهد)، اقامتگاه Belum Eco Resort و کمپ Belum Adventure ( اردوگاهی محبوب با امکانات تفریحی در فضای باز). نکته جالب در مورد استراحتگاه های پارک رویال بلوم این است که می توانید به راحتی یک بسته بسته را رزرو کنید که شامل اقامت، صبحانه و همچنین کلیه فعالیت ها و تورهای روزانه است.

نحوه رسیدن به پارک رویال بلوم
بلوم در شمال شرقی ایپوه، سومین شهر بزرگ مالزی واقع شده است. راه های زیادی برای رسیدن به بلوم وجود دارد. می توانید با (اجاره) ماشین یا با اتوبوس و قطار به این پارک سفر کنید. دروازه به پارک ایالتی رویال بلوم، دهکده کوچک پولائو بیندانگ (Pulau Bindang) است.

احتمالاً بهترین راه برای سفر به پارک رویال بلوم اجاره ماشین از کوالالامپور است زیرا این بدان معناست که شما در طول سفر آزادی بیشتری خواهید داشت. این بدان معنی است که می توانید به راحتی مقصد پارک رویال بلوم را با پنانگ یا کوتا بارو به عنوان مقصد نهایی خود ترکیب کنید. کوتا بارو در نزدیکی کوالا بسوت قرار دارد که نقطه شروع بازدید از جزیره پرستان است. از کوالالامپور تقریباً ۵ تا ۶ ساعت رانندگی برای رسیدن به پارک رویال بلوم فاصله است. از کوالالامپور در اتوبان شمالی-جنوبی به ایپوه (Ipoh) خواهید رفت. پس از گذر از ایپوه، از کوالا کنگسار (خروجی ۱۴۳) خارج می شوید. از آنجا علائم را به کوالا کنگسار، ساوک، لنگونگ و گریک دنبال می کنید. پس از گذر از گریک، شما در اتوبان شرقی – غربی حرکت خواهید کرد و تمام راه را به سمت ساحل شرقی شبه جزیره مالزی (کوتا برهو) طی خواهید نمود. در این مسیر به زودی علائم منتهی به پارک رویال بلوم را مشاهده خواهید کرد.

منبع: توریاب

پاسخی ارسال کنید

*

*

1 × دو =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!