پدیده جوی لانینا جایگزین ال نینو در جنوب شرق آسیا می‌شود

توریست مالزی – سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد که پدیده آب و هوایی “لانینا” جایگزین “ال نینو” خواهد شد. به گفته این سازمان در حالی که ال نینو در...
توریست مالزی – سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد که پدیده آب و هوایی “لانینا” جایگزین “ال نینو” خواهد شد. به گفته این سازمان در حالی که ال نینو در ماه‌های اخیر باعث افزایش رکوردهای دما در سراسر جهان شده، لانینا این روند را معکوس کرده و باعث کاهش دما خواهد شد.

به گزارش دویجه وله، کارشناسان در مورد “گردبادهای مهیب” در اقیانوس اطلس در این تابستان هشدار می‌دهند و می‌گویند بروز سیل در کشورهایی از جمله استرالیا و کشورهای آسیای جنوب شرقی و همچنین خشکسالی و آتش‌سوزی جنگل‌ها در کالیفرنیا، مکزیک و آمریکای جنوبی، تا حدود زیادی ناشی از پدیده جوی لانینا است.

لانینا و ال نینو پدیده‌های آب و هوایی طبیعی هستند که معمولاً فقط هر چند سال یک بار رخ می‌دهند. با این حال تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت‌های مخرب بشر بر روی کره زمین، عوامل ایجادکننده هر دو پدیده را تشدید کرده است.

پدیده جوی ال نینو، اخیراً از سویی منجر به بروز گرمای شدید و خشکسالی به ویژه در کشورهای آسیایی و آفریقایی شده و از سوی دیگر تا حدودی منجر به بارندگی‌های شدید و بروز سیل در شرق آفریقا اواخر سال ۲۰۲۳ شد. به گفته محققان دوره فعلی ال نینو از یک سال پیش آغاز شد و در دسامبر گذشته به اوج خود رسید. از آن زمان به بعد اثرات این پدیده جوی کاهش یافته به طوری که به نظر می‌رسد اکنون لانینا جایگزین آن خواهد شد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 − 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!