پراک (دار الرضوان)

پراک دومین ایالت بزرگ شبه جزیره مالزی است و با کشور تایلند و ایالت‌های پهنگ، کداه، پنانگ، سلانگور و کلانتان مرز مشترک دارد.
توریست مالزی – پراک دومین ایالت بزرگ شبه جزیره مالزی است و با کشور تایلند و ایالت‌های پهنگ، کداه، پنانگ، سلانگور و کلانتان مرز مشترک دارد.

ایپوه بزرگترین شهر و پایتخت ایالت پراک بوده و از گذشته‌های دور به داشتن معادن غنی قلع معروف است. شهر کوالا کنگسر نیز پایتخت سلطنتی ایالت پراک به شمار می‌رود و کاخ سلطان ایالت نیز در این شهر قرار دارد.

پراک در زبان مالایی به معنی “نقره‌” است و گفته می‌شود که دلیل انتخاب این نام برای ایالت پراک داشتن معادن غنی است که از فلزات نقره‌ای رنگ سرشار بود.

بر اساس افسانه‌ها، ایالت پراک سکونتگاه امپراطوری هندو ـ مالای با نام Gangga Negara بوده و کشف‌های انجام شده در این ایالت تاریخ آن به گذشته‌های دور مربوط می‌سازد.

تاریخ مدرن پراک با سقوط سلطان‌نشین ملاکا در سال ۱۵۱۱ شکل گرفت. پس از سقوط سلطان نشین ملاکا در پی حمله پرتغالی‌ها راجا مظفر شاه (پسر بزرگتر آخرین سلطان ملاکا) به این منطقه فرار کرده و در سال ۱۵۲۸ این سلطان نشین را بنا کرد. این ایالت با داشتن معادن عظیم قلع همواره مورد تهدید نیروهای خارجی بود.

بر اساس گزارش‌ها ایالت پراک همچنین محل تولد صنعت لاستیک و کائوچو در مالزی بوده و جزیره پانکور مهم‌ترین مرکز توریستی این ایالت و از مهمترین‌ها در مالزی به شمار می‌رود.

پراک وسعتی معادل ۲۱ هزار کیلومتر مربع داشته و ۶.۴ درصد از خشکی‌های مالزی را تشکیل می‌دهد.

kellies_castle_perak_malaysia_photo_ntb perak-tour 2421567324_f57e7d884ePerak-Tourism_600_729_100

پاسخی ارسال کنید

*

*

پنج × پنج =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!