پهپاد یک مرد سوئدی را از مرگ نجات داد

توریست مالزی – در سوئد “پهپاد شوک الکتریکی موسوم به “دفیبریلاتور” یک مرد ۷۱ ساله را که دچار ایست قلبی شده بود از مرگ حتمی نجات داد. پهپاد با...
توریست مالزی – در سوئد “پهپاد شوک الکتریکی موسوم به “دفیبریلاتور” یک مرد ۷۱ ساله را که دچار ایست قلبی شده بود از مرگ حتمی نجات داد. پهپاد با دستگاه شوک الکتریکی دفیبریلاتور تنها در سه دقیقه و نیم به داد بیمار رسید.

به گزارش دویچه وله، پهپاد وسیله مناسبی برای ارسال دستگاه شوک الکتریکی موسوم به “دفیبریلاتور” (Defibrillator) است و رسیدن به موقع این دستگاه می‌تواند جان انسان‌ها را سریع نجات دهد.

پزشکان اورژانس سوئد که به دلیل وسعت گسترده این کشور بیشتر از پهپادها استفاده می‌کنند در این زمینه تجربه خوبی دارند. آنها بلافاصله بعد از یک تماس اضطراری آمبولانس پهپادی خود را فرستادند و جان سون ۷۱ ساله را که در حین برف‌روبی دچار ایست قلبی شده بود نجات دادند. درست وقتی که این مرد سوئدی خوش‌شانس دچار ایست قلبی شد دکتر مصطفی علی هم از مسیری در نزدیکی خانه او عبور می‌کرد. او بلافاصله توقف کرد و عملیات احیای قلبی بیمار را آغاز کرد. اما این کافی نبود. هم‌زمان پهپاد دفیبریلاتور نیز از راه رسید.

استفاده فوری از دستگاه‌های شوک‌دهنده برای مقابله با ایست قلبی و نجات انسان‌ها تعیین‌کننده است. پهپاد دستگاه شوک الکتریکی فیبریلاتور را به دکتر رساند و حتی نیازی به فرود آمدن هم نداشت. دکتر مصطفی علی بعد از نجات این مرد گفته است بدون کمک پهپاد قادر به نجات جان بیمارش نبوده است. به گفته پزشکان سوئدی، پهپادها می‌توانند به ویژه برای بیمارانی که دور از بیمارستان زندگی می‌کنند مفید باشند.

سوئد به دلیل گستردگی وسعتش استفاده از پهپادهای پزشکی را سال‌ها پیش آغاز کرد. در حال حاضر پهپادهای پزشکی قادرند به ۲۰۰ هزار سوئدی به طور مستقیم دسترسی داشته باشند و خدمات درمانی فوری ارائه دهند. پزشکان سوئدی می‌گویند پهپادها را می‌توان به فناوری‌های پزشکی بیشتری تجهیز کرد.

متس سالستروم، رئیس یک پروژه پهپادی پزشکی در گوتنبرگ سوئد می‌گوید از پهپادها می‌توان برای ارائه خدمات درمانی در جزایر یا نقاطی که دسترسی به آنها دشوار است استفاده کرد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

دو + ده =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!