چالش مجازی جمع‌آوری زباله‌های واقعی / اعتراضات دانش آموزی در سراسر جهان علیه پدیده تغییرات اقلیمی

توریست مالزی – مراحل چالش زباله: انتخاب مکان، پاکسازی مکان از زباله و همرسانی عکس در شبکه‌های اجتماعی به گزارش بی بی سی، کمتر پیش می‌آید که پای هشتگ‌های...
توریست مالزی – مراحل چالش زباله: انتخاب مکان، پاکسازی مکان از زباله و همرسانی عکس در شبکه‌های اجتماعی
به گزارش بی بی سی، کمتر پیش می‌آید که پای هشتگ‌های شبکه‌های اجتماعی و دنیای مجازی، به دنیای واقعی هم باز شود. اما اخیرا هشتگی در فیسبوک، اینستاگرام و بقیه شبکه‌های اجتماعی موجب شده تا کاربران گامی برای پاکسازی محیط زیست از زباله بردارند.
در این چالش، افراد جایی پر از زباله را در اطراف محل زندگی‌شان پیدا و سپس پاکسازی می‌کنند و عکس‌های قبل و بعدش را با هشتگ #trashtag (آشغالتگ) در شبکه‌های اجتماعی همرسانی می‌کنند.
ایده اولیه این چالش به سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد. استیون رین‌هولد، فعال محیط زیست، در مطلبی که برای معرفی این طرح نوشت گفت: “هدف ما، ایجاد تغییرات محسوس در محیط زیست با استفاده از قدرت خارق‌العاده شبکه‌های اجتماعی‌ است”.
پس از گذشت چهار سال از شروع این چالش، هفته گذشته یک کاربر فیسبوک با ترغیت نوجوانان به انجام دادن این چالش، باعث شد تا هشتگ #trashtag جان تازه‌ای بگیرد.
فقط در شبکه اینستاگرام، بیش از ۲۵۰ هزار پست با هشتگ #trashtag همرسانی شده است.
داوطلبانی که در این پروژه شرکت کرده‌اند، تاکنون مناطق ساحلی، پارک‌ها و جنگل‌های زیادی را از زباله پاکسازی کرده‌ و توجه‌ها را به حجم آلودگی ناشی از پلاستیک جلب کرده‌اند.اما این سوال پیش می‌آید که گام بعدی چیست؟
مارک باتلر، مدیر موسسه محیط زیستی کانادا (EAC) می‌گوید ما نباید فقط به جمع‌آوری زباله‌هایی که افراد در محیط زیست می‌ریزند بسنده کنیم، بلکه مهم‌تر از آن، باید در میزان مصرف پلاستیک تجدید نظر کنیم.
آقای باتلر امیدوار است این پروژه بتواند تغییراتی بنیادین ایجاد کند؛ مثل استفاده نکردن از پلاستیک‌های یک بار مصرف.

اعتراضات دانش آموزی در سراسر جهان علیه پدیده تغییرات اقلیمی
هزاران دانش آموز در سراسر جهان با تعطیل کردن کلاس‌های درس در اعتراضاتی علیه پدیده تغییرات اقلیمی و در حمایت از محیط زیست شرکت کردند.
هند، کره جنوبی، استرالیا، فرانسه از جمله کشورهایی هستند که دانش آموزان آن‌ها در این اعتراضات شرکت کردند.
انتظار می‌رود دانش آموزان حدود یکصد کشور جهان در این اقدام اعتراضی شرکت کنند.
شمار زیادی از دانش آموزان در دهلی و کلکته در این اعتراضات شرکت کردند. این دانش آموزان خواستار آن هستند تا رهبران جهان به خاطر نسل آینده، اقدامی در مورد پدیده تغییرات اقلیمی انجام دهند.
این حرکت نشات گرفته از اقدام گرتا تانبرگ، دانش آموز سوئدی است که هر هفته در بیرون ساختمان پارلمان سوئد دست به اعتراض می‌زند. فعالیت‌های مستمر این دانش آموز سوئدی باعث شده که او نامزد جایزه صلح نوبل شود.شماری از وزرا در کشورهای مختلف نگرانی خود را از تعطیلی مدارس توسط دانش آموزان ابراز کرده‌اند. دانشمندان بر ضرورت اتخاد اقداماتی جدی تر برای مقابله با گرمایش هوای کره زمین تاکید می‌کنند.


پاسخی ارسال کنید

*

*

دو × 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!