چند پناهجوی ایرانی در کمپ‌های جزایر پاپوا گینه‌نو اقدام به خودکشی کردند

توریست مالزی – نتیجه انتخابات استرالیا شاید برای هیچ‌کس مثل پناهجویان گرفتار در کمپ‌های جزایر پاپوا گینه‌نو اهمیت نداشت. آن‌ها با حساسیت پیش‌بینی‌ها را دنبال می‌کردند و مثل بسیاری...
توریست مالزی – نتیجه انتخابات استرالیا شاید برای هیچ‌کس مثل پناهجویان گرفتار در کمپ‌های جزایر پاپوا گینه‌نو اهمیت نداشت. آن‌ها با حساسیت پیش‌بینی‌ها را دنبال می‌کردند و مثل بسیاری از شهروندان استرالیا منتظر روی کار آمدن حزب کارگر بودند که وعده داده بود پناهجویان بیشتری می‌پذیرد. اما روی کار آمدن دولت لیبرال حاکم که شش سال گذشته قدرت را در اختیار داشت، کمپ‌ها را به التهابی عجیب کشاند؛ چند پناهجوی ایرانی اقدام به خودکشی کردند.
این پناهجویان حالا شش سال می‌شود که در کمپ‌های فنس‌کشی شده، زندانی هستند و استرالیا حاضر به پذیرفتن آن‌ها نیست. یعنی دقیقا همین شش سالی که حزب لیبرال حاکم بود. حالا با روی کار آمدن دوباره آن‌ها، امید این پناهجویان به ناامیدی گروید. تا به آن‌جا که مرگ را به ادامه زندگی در این کمپ‌های زندان‌گونه ترجیح دادند. نتیجه این انتخابات حاکی از آن‌ است که حزب حاکم سه سال دیگر، قدرت را در اختیار خواهد داشت. حالا حدود ۸۰۰ پناهجو در جزایر نائورو و مانوس در پاپوا گینه‌نو آینده خود را تباه شده می‌بینند.

‘افزایش خودکشی’ پناهجویان پس از انتخابات اخیر استرالیا
به گزارش بی بی سی، گروه‌های حامی پناهجویان در استرالیا از افزایش خودکشی در بین پناهجویانی خبر داده‌اند که توسط دولت این کشور به پاپوآ گینه‌نو و نائورا فرستاده شده‌اند. به گفته این گروه‌ها، پیروزی مجدد ائتلاف راست میانه به رهبری اسکات موریسون، نخست وزیر در انتخابات اخیر باعث افزایش یاس و ناامیدی در بین پناهجویان شده است.
در سال ۲۰۱۳، استرالیا پناهجویانی را که با قایق وارد این کشور شدند به جزایر نائورا و مانوس در پاپوآ گینه‌نو فرستاد. هر چند این سیاست مورد حمایت هر دو حزب اصلی این کشور بود، اما پناهجویان امیدوار بودند که تغییر در دولت به آن‌ها کمک کند. اما حال پناهجویان می‌گویند که انتخاب مجدد آقای موریسون باعث افزایش ناامیدی آن‌ها شده است.
بهروز بوچانی، پناهجوی کرد و روزنامه نگار که در مانوس است در توییتی گفته است: “اوضاع در مانوس از کنترل خارج شده، امروز دو نفر دیگر هم دست به خودکشی زدند.”
عبدالعزیز آدم، پناهجوی دیگری گفته: “ما از دولت می‌خواهیم که برای پناهجویان در مانوس و نائورا کاری انجام دهد.”
حزب کارگر استرالیا وعده داده بود که در صورت پیروزی در انتخابات، پیشنهاد نیوزیلند برای پذیرش ۱۵۰ پناهجوی ساکن در این جزیره را خواهد پذیرفت.
به پناهجویان ساکن در پاپوآ گینه نو و نائورا گفته شده که می‌توانند به عنوان پناهنده و یا پناهجو در این دو محل بمانند، یا برای اقامت در آمریکا که تعداد پذیرش آن بسیار محدود است اقدام کنند و یا به کشورهایشان بازگردند.
گزارش‌های متفاوتی درباره شمار پناهجویانی که در روزهای اخیر اقدام به خودکشی کرده‌اند منتشر شده است. پلیس جزیره مانوس به خبرگزاری فرانسه گفته که او در جریان خودکشی ۴ پناهجو در چند روز گذشته قرار دارد.
آقای بوچانی و سایر گروههای طرفدار پناهجویان به بی بی سی گفته‌اند که از روز شنبه ۱۸ مه (پنج روز پیش)، دست کم ۱۲ پناهجو در پاپوآ گینه‌نو دست به خودکشی زده‌اند.
یان رینتول، از گروه‌های حامی پناهجویان گفته که دست کم ۵ نفر از آن ها به بیمارستان منتقل شده‌اند.
دولت استرالیا مستقیما در مورد این گزارش‌ها اظهارنظری نکرده، اما در بیانیه‌ای گفته: “که بطور جدی از دولت‌های پاپوآ گینه نو و نائورا حمایت کرده تا این اطمینان داده شود که برای افراد ساکن در این دو محل اقدامات لازم از خدمات درمانی، رفاهی فراهم می‌شود.”
دست کم ۱۲ پناهجو از سال ۲۰۱۳ در این جزایر جان خود را از دست داده‌اند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

بیست − سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!