افزایش چشمگیر کلاهبرداری با پیامک بانکی دروغین

توریست مالزی – کمیسیون بازرگانی آمریکا، کلاهبرداری از طریق ارسال پیامک‌هایی که خود را بانک معرفی کرده‌اند، به شدت افزایش بافته است. شکایت ها در مورد اینگونه کلاهبرداری در...
توریست مالزی – کمیسیون بازرگانی آمریکا، کلاهبرداری از طریق ارسال پیامک‌هایی که خود را بانک معرفی کرده‌اند، به شدت افزایش بافته است.

شکایت ها در مورد اینگونه کلاهبرداری در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۱۹، ۲۰ برابر بیشتر شده است. برپایه‌ی همین گزارش، شهروندان آمریکایی بیش از ۳۳۰ میلیون دلار را از این طریق از دست داده اند.

چند اقدام احتیاطی اساسی وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید از اینگونه کلاهبرداری پیشگیری کنید.

تحت فشار پول انتقال ندهید
کلاهبرداران پیامکی سعی می کنند به شما این احساس را بدهند که اقدام فوری لازم است. ممکن است یک پیامک فوری به شما هشدار دهد که به دلیل فعالیت مشکوک ادعایی، تماس بگیرید یا روی پیوند کلیک کنید. پل بندا، معاون ارشد ریسک عملیاتی و امنیت سایبری در انجمن بانکداران آمریکا می‌گوید: «هر نوع تاکتیک فشار فاقد مشروعیت است – این بانک شما نیست. مانند هر تصمیمی در مورد امور مالی خود، زمانی که احساس ترس، استرس یا فشار می کنید از انجام اقدامات خودداری کنید.

روی هیچ پیوندی از یک پیام متنی ناخواسته کلیک نکنید
اگر پیامکی دریافت کردید که انتظارش را ندارید، محتاط باشید. به خصوص اگر به نظر می رسد ممکن است از طرف بانک شما باشد. در نظرسنجی اخیر توسط کارشناسان امنیتی در Security.org، بیش از ۶۶ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که متن مشکوکی را از شخصی که نمی‌شناختند دریافت کرده‌اند و حدود ۲۰ درصد روی پیوندهایی که از سوی افراد غریبه ارسال شده بود، کلیک کردند. بندا می‌گوید: «به هر نوع تماسی که به درخواست شما انجام نشده، با احتیاط نگاه کنید.

بانک‌های بزرگ در سال ۲۰۲۲ گزینه‌های محبوبی برای جعل هویت کلاهبرداران بودند. طبق گزارش FTC، شایع‌ترین پیامکهای کلاهبرداری اغلب از سوی بانک‌های بزرگ از جمله بانک آمریکا، ولز فارگو، چیس و سیتی‌بانک بوده است.

با شماره تلفنی که برای شما پیامک داده شده تماس نگیرید
همانطور که نباید روی پیوندی که از طرف کسی که نمی‌شناسید برای شما پیامک داده شده کلیک کنید، روی شماره تلفنی که در پیامک دریافت می‌کنید کلیک نکنید یا شماره‌گیری نکنید. در عوض، شماره تلفن رسمی بانک خود را با مراجعه به وب سایت یا برنامه تلفن همراه آن پیدا کنید. با موسسه مالی خود با شماره تلفن رسمی آن تماس بگیرید تا مطمئن شوید که با یک نماینده قانونی صحبت می کنید و بررسی کنید که آیا واقعاً مشکلی وجود دارد یا خیر. «این تماس تلفنی می‌تواند تفاوت بین کلاهبرداری و عدم کلاهبرداری باشد».

طبق گزارش FTC، یک نوع خاص از کلاهبرداری پیامکی منجر به ضرر متوسط ​​​​۳۰۰۰ دلار آمریکا در سال ۲۰۲۲ شد: پیامی از طرف شخصی که جعل هویت بانک شما را نشان می دهد، که به شما دستور می دهد برای تأیید یا رد یک تراکنش مشکوک با «بله» یا «خیر» پاسخ دهید. . هنگامی که شما پاسخ می دهید، کلاهبردار به بهانه کمک به شما با شما تماس می گیرد. هدف نهایی آنها انتقال جعلی پول از حساب شما یا به دست آوردن اطلاعات شخصی مانند شماره تامین اجتماعی است.

اگر نتوانستید از کلاهبرداری جلوگیری کنید چه باید بکنید
اگر به طور اتفاقی در دام کلاهبردار متنی که جعل هویت بانک شماست گرفتار می شوید، چند مرحله حیاتی وجود دارد که باید انجام دهید.

ابتدا بانک خود را در مورد این حادثه آگاه کنید و از آن کمک بگیرید تا مطمئن شوید که پول دیگری به طور تقلبی از حساب شما خارج نمی شود. در مرحله بعد، کلاهبرداری را به مجری قانون محلی گزارش کنید. این دو اقدام اول برای بازیابی هرگونه پول نقدی که به اشتباه از حساب شما برداشته شده است، کلیدی هستند.

مالزیایی‌ها همچنین می‌توانند با خط تلفن ۹۹۷ مرکز ملی پاسخگویی به کلاهبرداری (NSRC) تماس بگیرند تا مقامات بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند، از جمله مسدود کردن حساب‌های بانکی درگیر و همچنین حساب‌های غیرقانونی مورد استفاده توسط کلاهبرداران.

همچنین می‌توانید پیامکهای مشکوک را در برنامه پیام‌رسانی خود گزارش و مسدود کنید.

پاسخی ارسال کنید

*

*

2 − 1 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!