چگونه بفهمیم روغن زیتونی که می‌خریم واقعا برای ما مفید است یا خیر؟

توریست مالزی – بررسی‌ها نشان داده که روغن زیتون فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله در کاهش خطر زوال عقل، سلامت قلب یا در به تاخیر انداختن مرگ...
توریست مالزی – بررسی‌ها نشان داده که روغن زیتون فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله در کاهش خطر زوال عقل، سلامت قلب یا در به تاخیر انداختن مرگ زودرس می‌تواند مفید باشد.

به گزارش یورونیوزف این‌ که رژیم غذایی مدیترانه‌ای که روغن زیتون یکی از اجزاء آن است، چقدر می‌تواند مفید باشد، بستگی به نحوه برداشت، پردازش، ذخیره و استفاده از محصول در مزارع یا کارخانه‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی و حتی خانه خودتان دارد.

تاسوس کیریاکیدس، استادیار آمار زیستی در دانشگاه ییل می‌گوید: «اجزای مختلفی در روغن زیتون مفید است که اسید اولئیک (Oleic acid) اصلی‌ترین آن‌هاست.» مرسدس فرناندز، رئیس واحد استانداردسازی و تحقیقات شورای بین‌المللی زیتون، می‌افزاید: «همچنین مقدار زیاد پلی‌فنل‌های (Polyphenols) موجود در روغن زیتون به عنوان نوعی آنتی‌اکسیدان است که به محافظت در برابر آسیب سلولی و التهاب در بدن کمک می‌کند، واجد اهمیت بالایی است.»

آقای کیریاکیدس توضیح می‌دهد: «روغنی که از زیتون‌های بسیار سبز که به طور کامل نرسیده‌اند، گرفته شده باشد، بهترین است زیرا اجزای مفید در این نوع زیتون‌ها دارای غلظت بیشتری است.» مساله دوم این است که زیتون‌های چیده شده طی چه مدت زمانی برای روغن‌گیری به کارخانه و کارگاه‌ها ارسال شود.

استادیار دانشگاه ییل یادآور می‌شود: «برخی شرکت‌ها آسیاب‌ها و سیستم فرآوری‌های خود را در مکانی مستقر کرده‌اند که قادرند تنها دو ساعت پس از چیده شدن محصول، روغن‌گیری را انجام دهند. این امر خطر اکسیده یا تخمیر شدن میوه را به دلیل تلنبار شدن طولانی‌مدت پس از برداشت به حداقل می رساند.» او تاکید می‌کند: «بین زمان برداشت محصول و فرآوری آن نباید بیش از چند روز فاصله باشد.»

به گفته کارشناسان، نحوه فرآوری روغن یکی از بزرگترین عواملی است که در تضمین سالم بودن آن نقش دارد. روغن زیتون فرابکر (Extra virgin olive) سالم‌ترین نوع است، زیرا تنها یک بار بدون حرارت بالا یا مداخله حلال‌های شیمیایی به صورت سرد فشرده می‌شود. این روش ویژه به روغن زیتون کمک می‌کند تا مواد مغذی خود را حفظ کند.»

پاسخی ارسال کنید

*

*

18 − 4 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!