«کارت فرصت» یک‌ساله برای مهاجرت و کاریابی در آلمان؛‌ شرایط دریافت آن چیست؟

توریست مالزی – فکر مهاجرت به آلمان را در سر دارید؟ مجوز کار تازه‌ای که دولت آلمان برای شهروندان ساکن در خارج از اتحادیه اروپا در نظر گرفته شاید...
توریست مالزی – فکر مهاجرت به آلمان را در سر دارید؟ مجوز کار تازه‌ای که دولت آلمان برای شهروندان ساکن در خارج از اتحادیه اروپا در نظر گرفته شاید به کار شما بیاید.

به گزارش یورونیوز، آلمان به دنبال جذب نیروی کار ماهر بیشتر است و به همین منظور تسهیلات تازه‌ای را برای ورود اتباع خارجی واجد شرایط به این کشور در نظر گرفته است. این مجوز که «کارت فرصت» نام دارد به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا برای جستجوی کار به آلمان سفر کنند و به مدت یک سال به همین منظور در این کشور بمانند.

در ادامه گزارش به شرایط دریافت این کارت و نحوه‌ی کارکرد آن در طول مدت اقامت در آلمان می‌پردازیم.

راهی نو و آسان برای ورود نیروی کار متخصص خارجی به آلمان
ایده‌ صدور «کارت شانس» که به «کارت فرصت» ترجمه می‌شود برای نخستین بار در سال ۲۰۲۲ مطرح شد. هدف از این طرح، تسهیل شرایط برای کارگران خارجی به منطور سفر به آلمان جهت یافتن شغل در این کشور عنوان شده است. این طرح از ابتدای ژوئن ۲۰۲۴ به اجرا درمی‌آید تا بواسطه آن آلمان بتواند کمبود نیروی کار جوان و ماهر خود را جبران کند. آلمان سالانه به حدود ۴۰۰ هزار نیروی کار ماهر جدید نیاز دارد تا کمبود نیروی کار، به ویژه در رشته‌های مهندسی، فناوری اطلاعات و مراقبت‌های بهداشتی را برطرف کند.

مجوز جدید به شما امکان می دهد به مدت یک سال در آلمان به دنبال کار باشید
کارت فرصت مانند یک ویزای موقت یا مجوز کار عمل می‌کند و به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا حداکثر به مدت یک سال در این کشور زندگی کنند. دارندگان کارت در این مدت مجاز به انجام مشاغل پاره وقت به میزان حداکثر ۲۰ ساعت در هفته یا گذراندن دوره‌های کارآموزی به مدت دوهفته هستند. هدف این طرح، تسهیل یافتن شغل مناسب برای کارگران ماهر و همچنین جبران کمبود نیروی کار خارجی برای شرکت‌هایی است که در این زمینه احساس نیاز می‌کنند.

اگر دارنده کارت فرصت بتواند شغل تمام‌ وقت پیدا کند، می‌تواند برای اقامت طولانی‌تر در آلمان درخواست ارائه کند؛ این فرآیند برای افرادی که پیشاپیش پیشنهاد کار دارند، بسیار ساده‌تر خواهد بود.

چه کسانی واجد شرایط دریافت کارت فرصت آلمان هستند؟
اگر می‌خواهید برای «کارت فرصت» درخواست دهید، باید حداقل دو سال دوره آموزش فنی و حرفه‌ای گذرانده و یا مدرک دانشگاهی مرتبط با شغل مورد نظر را از کشور مبدأ داشته باشید. متقاضیان این مجوز تازه دولت آلمان برای یافتن فرصت‌های شغلی همچنین باید به یکی از دو زبان آلمانی یا انگلیسی تسلط داشته باشند. علاقه‌مندان باید ثابت کنند که بودجه کافی برای اقامت یک ساله در آلمان (کمی بیش از ۱۲ هزار یورو) در اختیار دارند.

این مبلغ می‌تواند از طریق پس‌انداز شخصی افراد یا حقوق حاصل از یک قرارداد کاری پاره وقت تأمین شود. صلاحیت متقاضیان بر اساس یک سیستم امتیازی سنجیده می‌شود و حداقل امتیاز لازم برای دریافت کارت فرصت، ۶ امتیاز است. داشتن مدرک حرفه‌ای مورد تأیید آلمان یا مجوز فعالیت در یک حرفه تحت نظارت مانند معلمی، پرستاری یا مهندسی ۴ امتیاز برای متقاضیان به همراه دارد. داشتن ۵ سال سابقه کاری در زمینه مورد نظر طی ۷ سال گذشته یا داشتن مهارت زبان آلمانی در سطح B2 نیز برای متقاضیان ۳ امتیاز محسوب می‌شود.

برای کسب ۲ امتیاز نیاز به داشتن سابقه کاری ۲ ساله در زمینه‌ی مرتبط با دوره‌ی آموزشی فنی و حرفه‌ای طی ۵ سال اخیر است. متقاضیان برای برخوردای از این امتیاز باید زیر ۳۵ سال داشته باشند و مدرک زبان آلمانی سطح B1 را نیز دارا باشند. سن زیر ۴۰ سال در زمان درخواست، داشتن اقامت قبلی در آلمان به مدت حداقل ۶ ماه (به غیر از اقامت با هدف گردشگری)، مهارت زبان انگلیسی در سطح C1 و آلمانی در سطح A2، داشتن تخصص در حوزه‌ای که آلمان در آن با کمبود نیروی کار مواجه است و درخواست مشترک به همراه همسر، ۱ امتیاز برای متقاضیان به همراه خواهد داشت.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت کارت فرصت به کنسولگری آلمان در کشور خود یا اداره محلی ثبت اتباع خارجی در آلمان مراجعه کنند.

پاسخی ارسال کنید

*

*

یک × یک =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!