کارمندان سفارت کره شمالی، مالزی را ترک کردند

توریست مالزی – تنش دیپلماتیک بین مالزی و کره شمالی، پس از استرداد یکی از شهروندان کره شمالی از طرف مالزی به آمریکا به اتهام پولشویی روی داد. به...
توریست مالزی – تنش دیپلماتیک بین مالزی و کره شمالی، پس از استرداد یکی از شهروندان کره شمالی از طرف مالزی به آمریکا به اتهام پولشویی روی داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، پیش از آنکه دو اتوبوس حامل دیپلمات‌های کره شمالی به فرودگاه کوآلالامپور بروند، کیم یو سونگ، کاردار سفارت این کشور در بیانیه‌ای مالزی را بابت تبعیت از واشنگتن مورد انتقاد قرار داد و مالزی را به تخریب بنیاد روابط دو جانبه بر مبنای احترام به حق حاکمیت با استرداد شهروند بی‌گناه کره شمالی به آمریکا متهم کرد.

این دیپلمات کره شمالی همچنین گفت: این استرداد یک گناه غیرقابل گذشت و محصول توطئه‌ای به رهبری آمریکا با هدف منزوی کردن کره شمالی است. پرچم و نشان کره شمالی از سفارت این کشور در مالزی برداشته شد و در آن نیز زنجیر شده است. گروهی متشکل از ۳۰ دیپلمات و خانواده‌هایشان از سفارت کره شمالی به شهر شانگهای پرواز کردند.

پیونگ یانگ اعلام کرد که روابطش با کوآلالامپور از روز جمعه رو به وخامت گذاشت زمانیکه مقام‌های مالزی به کارمندان سفارت کره شمالی ۴۸ ساعت زمان دادند تا مالزی را ترک کنند. وزارت امور خارجه مالزی تاکید کرد که اخراج دیپلمات‌های کره شمالی برای محافظت از حاکمیت و منافع ملی مالزی ضروری است.

به گزارش صدا و سیما، خبرگزاری دولتی کره شمالی بیانیه‌ای را از طرف وزارت خارجه این کشور منتشر کرده است که در آن ادعا شده که این مرد در حال انجام تجارت مشروع بوده است. وزارت خارجه کره شمالی اعلام کرده است که مقامات مالزی شواهد کافی در دادگاه ارائه نکرده اند و اتهامات بر ضد این مرد را بی معنی، ساختگی و توطئه آمیز توصیف کرد.

وزارت خارجه مالزی این اقدام کره شمالی را خصمانه و غیرسازنده توصیف کرد و اعلام کرد که کره شمالی از نخستین کشور‌هایی بود که مالزی با آن در دهه ۱۹۷۳ رابطه برقرار کرد.
خبرگزاری دولتی مالزی اعلام کرد که استرداد مرد اهل کره شمالی به آمریکا پس از آن روی داد که وی در سال ۲۰۱۹ به اتهام پولشویی به درخواست واشنگتن در کوالالامپور بازداشت شد.

وزارت خارجه مالزی اعلام کرد که استرداد این مرد بر اساس حاکمیت قانون و پس از اجرای مراحل قانونی صورت گرفته است. مالزی خواهان روابط نزدیک با کره شمالی است. اما روابط دو کشور پس از کشته شدن برادر رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۷ در فرودگاه بین المللی کوالالامپور در مالزی رو به وخامت گذاشت.


پاسخی ارسال کنید

*

*

نوزده − 9 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!