کدام قسمت‌های بدن از آفتاب‌سوختگی مصون نمی‌مانند؟

توریست مالزی – دفعه بعد که در هوای گرم بهار و تابستان به بیرون از خانه قدم گذاشتید، اطمینان حاصل کنید که چشم‌ها، لب‌ها و ران‌ها را در برابر...
توریست مالزی – دفعه بعد که در هوای گرم بهار و تابستان به بیرون از خانه قدم گذاشتید، اطمینان حاصل کنید که چشم‌ها، لب‌ها و ران‌ها را در برابر آفتاب مصون نگه می‌دارید.

به گزارش دویچه وله به نقل از پاپیولر ساینس این قسمت‌های بدن اغلب دچار صدمات جدی ناشی از اشعه ماوراء‌بنفش خورشید و آفتاب‌سوختگی می‌شوند، چون کمتر کسی به فکر ایمن نگه داشتن آنها در برابر نور آفتاب است.

نام بالینی آفتاب سوختگی چشم، فوتوکراتیت است. طبق اعلام آکادمی چشم پزشکی آمریکا، این عارضه می‌تواند روی قرنیه و ملتحمه (بافت شفافی که قسمت سفید چشم و داخل پلک‌ها را می‌پوشاند) تأثیر بگذارد. اگرچه ارتباط آشکاری بین قرارگرفتن در معرض آفتاب و سرطان پوست وجود دارد، اما مشخص نیست که آیا آفتاب‌سوختگی چشم می‌تواند باعث سرطان چشم شود یا نه.

جولی روزنتال، چشم‌پزشک و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان می‌گوید: «با این وجود خورشید می‌تواند چشمان شما را خشک کند، ضمن این که فوتوکراتیت ممکن است باعث آب‌مروارید یا تخریب بینایی شود.» او می‌افزاید: «پیشگیری ساده است: از عینک آفتابی با ۱۰۰ درصد اثر حفاظتی در برابر اشعه ماوراء بنفش استفاده و آن را به یک تمرین مادام‌العمر تبدیل کنید.»

اگر فکر می‌کنید موی سر، شما را در برابر آفتاب محافظت می‌کند، کاملا در اشتباهید. شان کریستنسن، متخصص پوست و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه ییل می‌گوید: «مهم نیست که موها چقدر پرپشت باشد، چون پوست سر می‌تواند قربانی آفتاب‌سوختگی جدی شود. اگر نمی‌خواهید به پوست سر کرم ضدآفتاب بزنید، کلاه بگذارید. حتی بهتر است از یک کلاه لبه پهن استفاده کنید که از صورت، گوش و گردن شما نیز محافظت کند.»

افراد از کرم‌های ضد‌آفتاب معمولاً روی گونه‌ها، بینی و پیشانی استفاده می‌کنند. اما کریستنسن می‌گوید: لب‌های شما، به ویژه لب پایین، اغلب فراموش می‌شوند. این قسمت از لب معروف به لب ورمیلیون، بسیار نازک و کاملاً شبیه بافت داخل دهان شما است، ضمن اینکه سرطان پوست روی لب می‌تواند با شدت بیشتری در سراسر بدن پخش شود. بهترین راه محافظت استفاده از مومیایی لب با حداقل SPF30 است و فراموش نکنید که بعد از خوردن، نوشیدن یا مرطوب کردن زدن لب‌ها، دوباره آن را تجدید کنید.

کریستنسن می‌افزاید: «قسمت بالایی پا یا ران‌ها نیز می‌تواند در روزهای گرم دچار آفتاب‌سوختگی شود. پوست این نواحی از بدن شما آنقدر ضخیم است که به طور موثر اشعه UV را مسدود می‌کند. با این حال این نواحی بدن شکست‌ناپذیر نیستند و شما نیز باید از آنها با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب محافظت کنید.»

پاسخی ارسال کنید

*

*

هشت − 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!