کسانی که کارت بانکی‌شان را زیر پوست دستشان می‌کارند

توریست مالزی – این روزها پرداخت بدون تماس کارت به لطف تکنولوژی رایج‌تر شده‌اند. در بسیاری از کشورها دیگر لازم نیست برای پرداخت پول، کارت در کارت‌خوان قرار دهید...
توریست مالزی – این روزها پرداخت بدون تماس کارت به لطف تکنولوژی رایج‌تر شده‌اند. در بسیاری از کشورها دیگر لازم نیست برای پرداخت پول، کارت در کارت‌خوان قرار دهید و رمز خود را وارد کنید، فقط کافی است تلفن همراه یا ساعت هوشمند خود را جلوی کارت‌خوان بگیرید تا مبلغ مورد نظر واریز شود. اما آیا دیده‌اید کسی بدون تلفن یا ساعت و یا کارت و فقط با تماس دست با کارت‌خوان پول پرداخت کند؟

به گزارش دویجه وله، این کاری است که پاتریک پامن در هلند انجام می‌دهد و هر بار که به فروشگاه و رستوران می‌رود موقع پرداخت دست چپش را جلوی کارت‌خوان می‌گیرد و پول واریز می‌شود. او می‌گوید عکس‌العمل فروشندگان دیدنی است. پاتریک پامن در سال ۲۰۱۹ یک ریزتراشه (میکروچیپ) زیر پوست دست چپش جاسازی کرد که به او اجازه می‌دهد با آن پول پرداخت کند. او گفت این کار به اندازه یک نیشگون درد داشت. حالا وقتی که دست او نزدیک کارت‌خوان قرار می‌گیرد، میکروچیپ زیر پوستش روشن می‌شود.

اولین ریزتراشه در سال ۱۹۹۸ در بدن انسان جاسازی شد اما این فناوری فقط حدود یک دهه است که در دسترس عموم قرار گرفته است. این تراشه‌ها کمتر از یک گرم وزن دارند و کمی بزرگتر از یک دانه برنج هستند. البته برای بسیاری ممکن است تصور جاسازی چنین چیزی در بدن وحشتناک باشد اما در یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۱ از بیش از ۴۰۰۰ نفر در بریتانیا و اتحادیه اروپا، ۵۱ درصد گفتند ممکن است چنین کاری را انجام بدهند.

البته در این نظرسنجی بدون اشاره به درصد، گفته شده که شرکت‌کنندگان درباره نقض حریم خصوصی و امنیت فردی نگرانی داشته‌اند. برخی کارشناسان هم نگرانی مشابهی دارند. آنها می‌گوید با پیشرفته‌تر شدن این فناوری، این تراشه هر چه بیشتر حاوی اطلاعات شخصی می‌شوند و این خطر سوء استفاده و همچنین ردگیری افراد را افزایش می‌دهد. در نهایت مثل هر فناوری جدیدی، باید سود و زیان استفاده از آن را به دقت در نظر گرفت.

پاسخی ارسال کنید

*

*

4 × 2 =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!