کشف حلقه گمشده رژیم غذایی نامناسب و خطر ابتلا به سرطان

توریست مالزی – طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه ملی سنگاپور انجام و در مجله Cell منتشر شده است، محققان مکانیسمی را کشف کرده‌اند که ممکن است به توضیح اینکه...
توریست مالزی – طبق مطالعه‌ای که در دانشگاه ملی سنگاپور انجام و در مجله Cell منتشر شده است، محققان مکانیسمی را کشف کرده‌اند که ممکن است به توضیح اینکه چرا رژیم غذایی نامناسب خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد کمک کند.

به گزارش دویچه وله به نقل از مدیکال نیوز تودی، مدت‌ها است که ثابت شده تغذیه نامناسب با بسیاری از بیماری‌ها، از جمله چاقی، بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ مرتبط است. اما آنچه که رژیم غذایی و سرطان را به هم مرتبط می‌کند چندان مشخص نیست. رژیم غذایی نامناسب منجر به تولید سطوح بالاتر متیل گلیوکسال و افزایش احتمال ابتلا به سرطان می‌شود.

در این مطالعه، محققان دریافتند که متیل گلیوکسال (ماده‌ای که که از تجزیه گلوکز برای آزاد کردن انرژی تولید می‌شود) می‌تواند ژن‌هایی را که از سرطان محافظت می‌کنند، مهار کند. دانشمندان می‌گویند که رژیم غذایی نامناسب منجر به تولید سطوح بالاتر متیل گلیوکسال و افزایش احتمال ابتلا به سرطان می‌شود. متیل گلیوکسال یک محصول جانبی حاصل از تجزیه گلوکز، پروتئین‌ها و لیپیدها و یک مولکول کوچک واکنش‌پذیر است که می‌تواند عملکرد سلول را مختل کند. این مطالعه نشان می‌دهد که اگر متیل گلیوکسال بیش از حد تولید شود، مقدار اضافی آن می‌تواند به DNA آسیب برساند.

رژیم‌های غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده ناسالم، گوشت قرمز، قندهای افزوده شده و غلات تصفیه شده، ممکن است منجر به افزایش سطح متیل گلیوکسال به دلیل اختلال متابولیک در بدن شود و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و سرطان را به همراه داشته باشد. بهترین راه برای کاهش تولید متیل گلیوکسال و حفظ سلامت متابولیک، میکروبیوم و سلامت کلی بدن، یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از فیبر و سبزیجات است. به گفته محققان رژیم مدیترانه‌ای ممکن است سطوح متیل گلیوکسال را کاهش دهد.

پاسخی ارسال کنید

*

*

چهار + سه =

آخرین اخبار

زیر آسمان کوالالامپور

^
error: Content is protected !!